Reklama

Niedziela Lubelska

Rok akademicki rozpoczęty

W niedzielę 20 października Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował 96. rok akademicki

Naukę na najstarszej lubelskiej uczelni rozpoczęło ponad 16 tys. osób, w tym ponad 4 tys. na pierwszym roku oraz prawie 500 cudzoziemców z 30 krajów świata (m.in. dwoje młodych ludzi z ogarniętej wojną Syrii). Studenci KUL kształcą się w ramach 10 wydziałów na 41 kierunkach i 9 specjalnościach.

Reklama

Uroczystości z udziałem zaproszonych gości, w tym wielu biskupów z Polski i z zagranicy, rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W przesłaniu skierowanym do społeczności akademickiej abp Michalik podkreślał, że nie ma dobrego fachowca bez zakorzenienia człowieka w ogólnej kulturze, bez wrażliwości intelektualnej i duchowej oraz bez formacji etycznej. - Dzisiaj w Polsce dominuje wizja uniwersytetu i szkoły, której misją ma być już tylko kształcenie kompetentnych i skutecznych specjalistów. O wszystkim zaczyna decydować rynek pracy i płacy. Można usłyszeć, że w obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzebujemy tylko fachowców, czyli absolwentów o zdolnościach czysto technicznych. Tymczasem jest to wizja fałszywa - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Uniwersytet od swojego zarania był zawsze miejscem, gdzie szukano prawdy o świecie i o człowieku w każdym z jego wymiarów. Uniwersytet nie powinien być zamknięty na poważny, racjonalny dialog ze światem i jego współczesnymi prądami myślowymi czy promowanymi ideologiami, ale otwartość na człowieka i świat nie może niewolniczo ulegać prostej logice rynku. Niezależność uniwersytetu to jego wielka wartość, zwłaszcza niezależność w poszukiwaniu dróg do prawdy o Bogu i człowieku, który przez obecność w świecie dąży do wieczności - podkreślał.

Uroczystym punktem inauguracji było wręczenie abp. Józefowi Michalikowi honorowego tytułu „Deo et Patriae deditus”, przyznanego w dowód uznania i szacunku za heroiczne świadectwo oddania Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. - Myślę, że niewielu jest ludzi, którzy byliby tak oddani Bogu, Kościołowi i ojczyźnie jak Ksiądz Arcybiskup - mówił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL. W bogatym programie akademickich uroczystości znalazły się również: immatrykulacja studentów pierwszego roku, wykład inauguracyjny ks. prof. Mirosława Kalinowskiego pt. „W służbie życiu - opieka paliatywno-hospicyjna” oraz prezentacja dwóch wystaw: późnośredniowiecznych rzeźb śląskich ze zbiorów Instytutu Historii Sztuki KUL i z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego.

Jak podkreślał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, inauguracja to dobra sposobność do refleksji na temat współczesnej roli uniwersytetu, w tym uniwersytetu katolickiego. - Oprócz prowadzenia badań, kształcenia i upowszechniania wiedzy ma on instytucjonalny obowiązek współtworzenia kultury chrześcijańskiej. Promowanie uniwersalnych wartości, leżących u podstaw naszej cywilizacji, wpisuje się w misję Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako istotny element jego aktywności - podkreślał Ksiądz Rektor. Przedstawiając zadania uczelni, ks. Dębiński zwrócił uwagę na obowiązek przygotowania studentów do krytycznego i dojrzałego uczestnictwa w życiu społecznym. - W zgodzie z katolickim charakterem podejmujemy badania naukowe nad współczesnymi zjawiskami kulturowymi. Dbając żarliwie o swoją tożsamość ideową, nie możemy się uchylać od krytycznej analizy współczesnej rzeczywistości. Tylko dzięki tak integralnie pojętej postawie możemy owocnie łączyć „fides” i „ratio”. Tylko wtedy uniwersytet będzie potrzebny; będzie profesjonalną placówką naukową, ale jednocześnie autentycznym ośrodkiem życia kościelnego - podkreślał Ksiądz Rektor.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przekazać świat wartości

Niedziela wrocławska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

studia

uczelnia

Biuro Promocji PWT

Papieski Wydział Teologiczny

Papieski Wydział Teologiczny

Pod koniec tych studiów pracodawcy sami zgłaszają się po studentów. Co takiego sprawia, że można bez większych problemów realizować się zawodowo zaraz po obronie pracy dyplomowej? O propozycji dydaktycznej na nowy rok akademicki oraz o zaletach studiowania na PWT z Arkadiuszem Cichoszem, rzecznikiem prasowym uczelni rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Grzegorz Kryszczuk: Jest wrzesień. Dzieci poszły do szkół, studenci i maturzyści mają jeszcze kilkanaście dni wolnego. Zazdrość jest grzechem, ale tęsknić do czasu wolnego możemy.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję