Reklama

Niedziela Lubelska

Rok akademicki rozpoczęty

W niedzielę 20 października Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował 96. rok akademicki

Naukę na najstarszej lubelskiej uczelni rozpoczęło ponad 16 tys. osób, w tym ponad 4 tys. na pierwszym roku oraz prawie 500 cudzoziemców z 30 krajów świata (m.in. dwoje młodych ludzi z ogarniętej wojną Syrii). Studenci KUL kształcą się w ramach 10 wydziałów na 41 kierunkach i 9 specjalnościach.

Reklama

Uroczystości z udziałem zaproszonych gości, w tym wielu biskupów z Polski i z zagranicy, rozpoczęły się Mszą św. pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W przesłaniu skierowanym do społeczności akademickiej abp Michalik podkreślał, że nie ma dobrego fachowca bez zakorzenienia człowieka w ogólnej kulturze, bez wrażliwości intelektualnej i duchowej oraz bez formacji etycznej. - Dzisiaj w Polsce dominuje wizja uniwersytetu i szkoły, której misją ma być już tylko kształcenie kompetentnych i skutecznych specjalistów. O wszystkim zaczyna decydować rynek pracy i płacy. Można usłyszeć, że w obecnej sytuacji gospodarczej i społecznej potrzebujemy tylko fachowców, czyli absolwentów o zdolnościach czysto technicznych. Tymczasem jest to wizja fałszywa - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Uniwersytet od swojego zarania był zawsze miejscem, gdzie szukano prawdy o świecie i o człowieku w każdym z jego wymiarów. Uniwersytet nie powinien być zamknięty na poważny, racjonalny dialog ze światem i jego współczesnymi prądami myślowymi czy promowanymi ideologiami, ale otwartość na człowieka i świat nie może niewolniczo ulegać prostej logice rynku. Niezależność uniwersytetu to jego wielka wartość, zwłaszcza niezależność w poszukiwaniu dróg do prawdy o Bogu i człowieku, który przez obecność w świecie dąży do wieczności - podkreślał.

Uroczystym punktem inauguracji było wręczenie abp. Józefowi Michalikowi honorowego tytułu „Deo et Patriae deditus”, przyznanego w dowód uznania i szacunku za heroiczne świadectwo oddania Bogu, Kościołowi i ojczyźnie. - Myślę, że niewielu jest ludzi, którzy byliby tak oddani Bogu, Kościołowi i ojczyźnie jak Ksiądz Arcybiskup - mówił abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i wielki kanclerz KUL. W bogatym programie akademickich uroczystości znalazły się również: immatrykulacja studentów pierwszego roku, wykład inauguracyjny ks. prof. Mirosława Kalinowskiego pt. „W służbie życiu - opieka paliatywno-hospicyjna” oraz prezentacja dwóch wystaw: późnośredniowiecznych rzeźb śląskich ze zbiorów Instytutu Historii Sztuki KUL i z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy tragicznej śmierci Władysława Sikorskiego.

Jak podkreślał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński, inauguracja to dobra sposobność do refleksji na temat współczesnej roli uniwersytetu, w tym uniwersytetu katolickiego. - Oprócz prowadzenia badań, kształcenia i upowszechniania wiedzy ma on instytucjonalny obowiązek współtworzenia kultury chrześcijańskiej. Promowanie uniwersalnych wartości, leżących u podstaw naszej cywilizacji, wpisuje się w misję Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jako istotny element jego aktywności - podkreślał Ksiądz Rektor. Przedstawiając zadania uczelni, ks. Dębiński zwrócił uwagę na obowiązek przygotowania studentów do krytycznego i dojrzałego uczestnictwa w życiu społecznym. - W zgodzie z katolickim charakterem podejmujemy badania naukowe nad współczesnymi zjawiskami kulturowymi. Dbając żarliwie o swoją tożsamość ideową, nie możemy się uchylać od krytycznej analizy współczesnej rzeczywistości. Tylko dzięki tak integralnie pojętej postawie możemy owocnie łączyć „fides” i „ratio”. Tylko wtedy uniwersytet będzie potrzebny; będzie profesjonalną placówką naukową, ale jednocześnie autentycznym ośrodkiem życia kościelnego - podkreślał Ksiądz Rektor.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Promują teologię

Dobro trzeba promować, zło samo w sobie jest medialne – ta myśl zdaje się przyświecać władzom Wydziału Teologicznego UKSW, zachęcającemu młodych ludzi do studiowania właśnie tu

Dodatkowa, jesienna rekrutacja to coś, co od kilku lat znają wszystkie uczelnie w Warszawie i w całym kraju. To skutek niżu demograficznego i fatalnych wyników matur, która wyeliminowała z wyścigu o indeks na początku lata co trzeciego maturzystę.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

górale

Pielgrzymka 2021

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

CZYTAJ DALEJ

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

2021-07-31 17:53

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję