Reklama

Niedziela Łódzka

Niepełnosprawni w Parznie

Już po raz ósmy w pielgrzymce do grobu Wandy Malczewskiej przybyły do Parzna 5 października osoby chore i niepełnosprawne oraz ich opiekunowie.

Spotkanie rozpoczęło się programem słowno-muzycznym, przygotowanym z okazji 150. rocznicy Powstania Styczniowego, w trakcie którego przybliżona została pielgrzymom postać Wandy Malczewskiej. Zachowały się dokumenty, z których wynika, że Sługa Boża jako gorąca patriotka nie była obojętna na los naszej ojczyzny. Szkoliła dziewczęta na pielęgniarki, zorganizowała szpital, niosła pomoc duchową i materialną powstańcom. Zbierała jałmużnę na potrzeby rannych i walczących żołnierzy, troszczyła się i pomagała wdowom i sierotom po poległych powstańcach. Wykład był przeplatany pieśniami patriotycznymi w wykonaniu parafialnej scholi oraz chóru im. Wandy Malczewskiej.

Reklama

Bp Ireneusz Pękalski wraz z przybyłymi na pielgrzymkę kapłanami odprawił uroczystą Mszę św. dla zgromadzonych pielgrzymów. W słowie skierowanym do zebranych podkreślił, że sługa Boża Wanda Malczewska z wielkim oddaniem służyła wszystkim potrzebującym, kierowana miłością do Boga i do drugiego człowieka. Do takiej postawy pełnej miłości i oddania na wzór Maryi, św. Faustyny, Wandy Malczewskiej zdolny jest każdy człowiek żywej, głębokiej i prawdziwej wiary.

Po Mszy św. celebransi udali się do krypty, by modlić się w intencji wyniesienia na ołtarze Wandy Malczewskiej. Po liturgii miał miejsce wspólny posiłek oraz możliwość zapoznania się ze zbiorami zgromadzonymi w Muzeum Modlitewnika Polskiego.

Warto przypomnieć, że Ojciec Święty Jan Paweł II podczas wizyty duszpasterskiej w Łodzi 13 czerwca 1987 r. fragment homilii na lotnisku Lublinek poświęcił właśnie słudze Bożej Wandzie Malczewskiej. Przywołując jej postać, mówił, że przez całe życie odznaczała się ona głęboką czcią do Najświętszego Sakramentu, a w duchu ewangelicznej miłości podejmowała działalność społeczno-charytatywną, szerząc oświatę wśród chłopów oraz spiesząc z pomocą biednym dzieciom wiejskim, ludziom potrzebującym opieki, chorym i cierpiącym.

Zainteresowani postacią Wandy Malczewskiej mogą sięgnąć do książek wydanych przez Archidiecezjalne Wydawnictwo Łódzkie, których autorami są: ks. kan. dr Kazimierz Dąbrowski oraz ks. kan. Leszek Druch.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piotrków Tryb.: Pielgrzmi z Piotrkowa na Jasnej Górze

W środę, po czterech dniach pielgrzymowania, 480 pielgrzymów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolicznych miejscowości dotarło na Jasną Górę.

CZYTAJ DALEJ

Abp Stanisław Gądecki: Duszpasterstwo po pandemii

2021-08-05 09:14

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

pandemia

Karol Porwich/Niedziela

W okresie wychodzenia z pandemii niezbędne jest „solidne zaangażowanie w nową ewangelizację, czyli w odnowioną misyjność wszystkich podmiotów kościelnych, rozwój katechezy dla dorosłych, młodzieży i dzieci, a zwłaszcza odważniejszą promocję wspólnot, ruchów i stowarzyszeń podejmujących formację wiernych - pisze abp Stanisław Gądecki w artykule dla KAI. Z niepokojem stwierdza, że okres pandemii odsłonił źródła poważnego kryzysu w Kościele, co wymaga dziś przezwyciężenia.

Jednocześnie Przewodniczący Episkopatu krytycznie ocenia jednostronne narzucanie radykalnych ograniczeń w kościołach przez władzę świecką, bez należytej konsultacji, wobec czego stawia pytanie: Czy takie działania nie pozostają w sprzeczności z Konstytucją RP oraz Konkordatem? Jego zdaniem, „mimo gwarancji konstytucyjnych i konkordatowych Kościół został potraktowany przez państwo gorzej niż przedsiębiorstwa handlowe; jako dziedzina niekonieczna do życia”.

CZYTAJ DALEJ

Wystarczy 200 kalorii dziennie mniej i tętnice będą zdrowsze

2021-08-05 20:33

[ TEMATY ]

zdrowie

odżywianie

tętnice

Stock

Stan naszych tętnic pogarsza się z wiekiem. Sztywnieją, co może doprowadzić do rozwoju chorób serca. Ryzyko wzrasta, jeśli osoba w starszym wieku choruje dodatkowo na otyłość. Często tacy pacjenci mają istotne trudności, by wdrożyć prawidłowe leczenie. Okazuje się jednak, że nie trzeba wielkiego wysiłku, by zacząć – wystarczy ograniczyć dzienną dawkę kalorii o zaledwie 200 i zacznie się ćwiczyć tylko kilka razy w tygodniu.

200 kalorii to m.in. trzy jajka, albo 50 g słodkich płatków śniadaniowych, trochę więcej niż jedna parówka i zdecydowanie mniej niż pączek (który ma ich około 350).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję