Reklama

Niedziela Częstochowska

Praszka: Cudowny Wizerunek Matki Bożej otrzymał tytuł „Kalwaryjska Matka Zawierzenia”

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

uroczystość

Studio Telewizyjne Niedzieli

„Bez wchodzenia na Golgotę człowiek nie osiągnie własnych pragnień ani własnej doskonałości” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 10 sierpnia przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Kalwaryjskiej w Praszce. Podczas uroczystości metropolita częstochowski Cudownemu Wizerunkowi Matki Bożej Kalwaryjskiej nadał tytuł „Kalwaryjska Matka Zawierzenia”.

„Dzisiejszy akt nadania imienia temu wizerunkowi jest aktem naszej wdzięczności za św. Jana Pała II, który swoją modlitwą, pokutą i heroiczną gorliwością zaszczepił w nas wiarę, miłość i cześć do Matki Chrystusa oraz ducha kalwaryjskiego. On sam z niego nieustannie czerpał i nas uczył zanurzania się w tym, jak mówił „rezerwuarze wiary, nadziei i miłości na kalwaryjskich dróżkach” - mówił w czasie uroczystości ks. prał. Stanisław Gasiński, twórca i kustosz Sanktuarium kalwaryjskiego na „Makowym Wzgórzu” w Praszce.

„Ten akt jest także aktem zobowiązującym nas, abyśmy byli w naszym codziennym życiu ludźmi, którzy czczą Boga, nie tylko słowami, ale postawą i czynem, którzy nie tylko modlą się przez wstawiennictwo Matki Najświętszej, ale naśladują jej zawierzenie Bogu i poświęcenie dziełu Jezusa Chrystusa” - kontynuował ks. Gasiński.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, osoby życia konsekrowanego, kapłani, na czele z ks. prał. Marianem Szczerbą kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. inf. Marianem Mikołajczykiem, przedstawiciele kapituł archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń, m.in. Bractwa Kurkowego z Krakowa, Bractwa Męki Pańskiej, damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego św. Grobu Bożego w Jerozolimie, przedstawiciele uczelni wyższych. Przybyli pielgrzymi z archidiecezji częstochowskiej, krakowskiej, katowickiej, z diecezji opolskiej, kaliskiej i legnickiej.

Reklama

W homilii abp Depo przypomniał, że „trzeba uczyć się od Maryi zawierzenia Bogu” - To zawierzenie jest rodzajem wierności wobec Jego słów i miłości objawionej w Chrystusie - mówił abp Depo i dodał, że „zawierzyć Bogu na wzór Maryi jak uczył nas św. Jan Paweł II oznacza dać swoją osobistą odpowiedź na Jego miłość”.

„Maryjne zwierzenie Bogu owocowało poprzez wierność w zwyczajności Nazaretu. Maryja swoje zawierzenie potwierdziła najtrudniejszą tajemnicą życia, gdy była świadkiem śmierci Syna na Golgocie” - kontynuował abp Depo.

Za papieżem Franciszkiem metropolita częstochowski podkreślił, że „wiara chrześcijańska jest historią spotkania z Chrystusem, że wiara to także patrzenie na świat, na sprawy współczesne, które przeżywamy i mamy przeżywać Jego oczami”.

Metropolita częstochowski odniósł się do spektaklu „Golgota Picnic”, który nazwał „ czymś niezrozumiałym, podcinającym korzenie naszej wiary i prowokacyjnym spektaklem”. - Ten spektakl w największych miastach Polski miał ukazywać Chrystusa jako odpowiedzialnego za wszelkie zło w świecie i jako moralnego degenerata - podkreślił metropolita częstochowski.

Arcybiskup przypomniał, że to „Maryja uczy nas, jak żyć prawdziwym obrazem Chrystusa, patrzeć Jego oczami”. - Prawdziwa pobożność maryjna zawsze prowadzi do Jezusa, do spotkania z Nim na modlitwie, wierności Jego Ewangelii czy też uczestnictwa w życiu sakramentalnym. Wymownym tego świadectwem są sanktuaria maryjno-pasyjne. Ileż w tych miejscach dokonuje się cudów przemiany serc pomimo pełzającej ateizacji, która pod płaszczem tolerancji i wolności próbuje zepchnąć sprawy wiary jedynie do spraw prywatnych i zamkniętych dla przestrzeni publicznej - mówił abp Depo.

Kaznodzieja odnosząc się do czasów współczesnych podkreślił, że „Chrystus ciągle czeka na człowieka”. Dzisiaj pytamy, w którą stronę kierują się ludzkie sumienia, na czyją stronę zmienia się nasz świat - mówił abp Depo i dodał: „Owszem w szkołach jest religia, ale na progu każdego roku szkolnego i katechetycznego trwają dyskusje, ile to nas kosztuje. Owszem religia wróciła do szkół i jest krzyż Chrystusa, ale szkół jest coraz mniej bo dzieci nie ma”.

Reklama

Abp Depo odniósł się również do ostatnich badań socjologicznych dotyczących „dominicantes” i „comunicantes” - Bardzo mocno rozpowszechniono wiadomość, że w ostatnim roku zmniejszyła się frekwencja obecnych na eucharystii w niedzielę, ale przedziwne, że zwiększyła się liczba przystępujących do Komunii świętej. Jednocześnie mamy prawo zapytać ile milionów młodych ludzi z dziećmi wyjechało w ostatnim roku za granicę, bo nie stworzono im miejsca dla rozwoju - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski skrytykował „propozycje seksedukacji dla dzieci w szkołach” i dodał, że „zastrasza się nauczycieli, którzy podpiszą deklaracje wiary, zwolnieniem ze szkoły, bo jak mówiła pani minister, że zagraża to neutralności światopoglądowej”. - My się nie zgodzimy na ateizację poprzez taką neutralność - podkreślił abp Depo.

Metropolita częstochowski przywołał również słowa wypowiedziane kilka dni temu przez żołnierza na Ukrainie: „Na Majdanie była z nami obecna religia i jest teraz z nami na wojnie, dlatego mamy ze sobą różańce i walczymy i giniemy, ale wschód nasz sam się zagubił, bo nie potrzebuje nawet wiary. A przecież gdzie cerkiew jest zamknięta tam wchodzi tylko wódka i zapomnienie. A z tego nic dobrego nie może wyjść”.

„Gdzie kościoły są zamykane pozostają tylko igrzyska, wódka i zapomnienie” - podkreślił abp Depo

Na zakończenie metropolita częstochowski zawierzył wszystkich obecnych Matce Bożej Kalwaryjskiej.

Posłuchaj homilii:

Reklama

Uroczystości w sanktuarium kalwaryjskim w Praszce były jednym z etapów duchowego przygotowania do koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej w tytule „Kalwaryjska Matka Zawierzenia”.

Abp Wacław Depo powołał Komitet przygotowujący koronację obrazu Matki Bożej w Praszce. Przewodniczącym Komitetu został ks. prał. dr Teofil Siudy.

Początki Sanktuarium w Praszce i Kalwarii Praszkowskiej sięgają roku 1988. Wówczas w Praszce, na „Makowym Wzgórzu” powstała parafia Świętej Rodziny. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii na „Makowym Wzgórzu” został ks. kan. Stanisław Gasiński, pochodzący z archidiecezji krakowskiej. W czasie jego duszpasterzowania powstały w tej miejscowości dwa kościoły: sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej i kościół Świętej Rodziny, a na rozległym stoku „Makowego Wzgórza” zbudowano „Golgotę” i kaplice, które stanowią zaczątek tzw. Praszkowskiej Kalwarii.

19 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, w czasie swojej apostolskiej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej, dokonał poświęcenia w tamtejszej bazylice wiernej kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce. Ojciec Święty powiedział wówczas: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”. 15 września 2002 r. abp Stanisław Nowak konsekrował kościół Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej na „Makowym Wzgórzu”. Kościół ten został ogłoszony sanktuarium maryjnym dekretem metropolity częstochowskiego 11 października 2002 r.

Oficjalne erygowanie i poświęcenie Kalwarii odbyło się 13 września 2004 r.

2014-08-10 20:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program obchodów Uroczystości Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny

[ TEMATY ]

pielgrzymka

uroczystość

BPJG

14 sierpnia 2018 r., wtorek, wigilia uroczystości

20.00 - Msza św. dla uczestników pieszych pielgrzymek, głównie z Warszawy - przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie - o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; Szczyt jasnogórski

CZYTAJ DALEJ

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

2023-01-31 07:07

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

CZYTAJ DALEJ

Premiera Zdrapki Wielkopostnej 2023. Pokój nam wszystkim!

2023-02-01 10:04

[ TEMATY ]

zdrapka wielkopostna

Materiały własne Zdrapka Wielkopostna

1 lutego 2023 została odkryta dziewiąta edycja Zdrapki Wielkopostnej 2023. Influencerzy ujawnili wygląd oraz hasło wielkopostnych ćwiczeń ze Zdrapką.

Jak przeżywać Wielki Post, gdy świat wokół nas szaleje? W obliczu skutków pandemii, wojny, kryzysów światowych i osobistych coraz częściej brakuje nam oparcia, poczucia bezpieczeństwa – dopóki nie usłyszymy słów: „Pokój Mój daję wam”. Dlatego przez 40 dni postu będziemy wprowadzać Boży pokój do naszych serc i do naszego otoczenia. Będziemy przyjmować błogosławieństwo i przekazywać je dalej. Obejmiemy wysiłkiem i modlitwą trudne obszary naszego życia. Powierzymy Panu Bogu sprawy duże i małe, swoje i bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję