Reklama

Głos z Torunia

W 60. rocznicę uwięzienia

Wielki Prymas

Patronat honorowy sprawowali: abp dr Józef Kowalczyk, Prymas Polski, arcybiskup gnieźnieński, bp dr Andrzej Suski, biskup toruński, Dorota Jakuta, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki, marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Kierownictwo naukowe przejęli: prof. dr hab. Wojciech Polak, dr Michał Białkowski i dr Sylwia Galij-Skarbińska - pracownicy naukowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych.

Konferencja rozpoczęła się w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu o godz. 10 i trwała do godz. 13. Wśród obecnych byli: wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, przedstawiciel Wojska Polskiego ppłk Czesław Tomaszewski, prof. dr hab. Janusz Małłek, dr Cecylia Iwaniszewska, prezes KIK, radny Przemysław Przybylski, uczniowie z zespołu Szkół im. Stefana kard. Wyszyńskiego z Dobrzejewic oraz goście. Moderowanie i prowadzenie przejęli prof. dr hab. Wojciech Polak i dr Michał Białkowski. Na rozpoczęcie zabrał głos bp Andrzej Suski, który zaznaczył, że kard. Wyszyński był człowiekiem dialogu, wielkiej odwagi, mądrości i rozwagi, ale jednocześnie miał odwagę powiedzieć non possumus. Wicemarszałek Jan Wyrowiński podkreślił, że przy obecnym braku autorytetów przypomnienie postaci takiej jak Prymas jest niezwykle ważne.

Reklama

Prelegenci zaprezentowali następujące tematy: dr hab. Mirosław Golon, prof. UMK omówił zagadnienie sytuacji społeczno-politycznej w Polsce w 1953 r., czasu działania cenzury i szalejącego terroru, mordowania szczególnie ludzi z elit wojskowych; dr Adam Dziurok z IPN Katowice przedstawił okoliczności i konsekwencje uwięzienia Prymasa Polski Stefana kard. Wyszyńskiego oraz stosowanie metody getta wobec Kościoła. Z kolei s. prof. dr hab. Agata Mirek z KUL omówiła stanowisko zgromadzeń zakonnych wobec aresztowania kard.Wyszyńskiego. Prof. dr hab. Tadeusz Wolsza z UKW przedstawił aresztowanie Prymasa w świetle korespondencji do audycji „Fala 49”, zacytował wiele listów, które napłynęły do „Fali 49”, podkreślając, że nie było żadnego listu krytycznego wobec osoby Prymasa. Prof. dr hab. Michał Strzelecki z UMK zaprezentował współczesne aspekty refleksji społeczno-politycznej kard. Stefana Wyszyńskiego i ważność problematyki społecznej w jego nauczaniu oraz obronę godności człowieka. Po tym referacie nastąpiła krótka dyskusja i podsumowanie obrad.

O godz. 15.30 w Rywałdzie Królewskim w kościele klasztornym Kapucynów była sprawowana Msza św. w intencji beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, którą celebrował bp Andrzej Suski. Ksiądz Biskup w homilii zaznaczył, że słowa Prymasa są nadal aktualne, bo uczą nas, jak kochać naród i Kościół. Był on duchowym przewodnikiem w trudnych czasach. Uczy nas nade wszystko zawierzenia się Bogu przez Maryję. Kochał ojczyznę więcej niż własne serce, bo można żyć wśród wielu narodów, ale wierność ślubować jednej ojczyźnie. Miłość narodu to przede wszystkim miłość rodziny i poczętego w niej życia, bo pod sercem matek chowa się naród. Słowa Prymasa to twarda skała, na której powinniśmy budować życie.

Na zakończenie konferencji prof. dr hab. Wojciech Polak omówił pobyt w Rywałdzie Królewskim aresztowanych Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego i biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. S. Małgorzata Krupecka z USJK przedstawiła kontakty i współpracę kard. Stefana Wyszyńskiego z siostrami urszulankami Serca Jezusa Konającego.

Toruńska konferencja stanowiła pierwszą część poświęconą kard. Stefanowi Wyszyńskiemu, druga jej część będzie miała charakter wyjazdowy i odbędzie się w miejscach pobytu Kardynała, w Inowrocławiu, Żninie, Włocławku, Bydgoszczy i ponownie w Toruniu.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Prymasem w sieci

W oczekiwaniu na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego warto odwiedzić stronę www.wyszynskiprymas.pl. Znajdziemy tam nowe, niepublikowane materiały, które przybliżą nam postać Prymasa Tysiąclecia.

Strona stwarza świetną okazję do lepszego przygotowania się do beatyfikacji. Witryna podzielona jest na kilka zakładek. Klikając w „Galerię”, przenosimy się do czasów, w których żył Stefan Wyszyński. Mamy dostęp do ponad 400 archiwalnych, często nieznanych fotografii. Zdjęcia podzielone są na poszczególne etapy życia Prymasa Tysiąclecia. - To wspaniała podróż ukazująca drogę życia wielkiego kapłana i historię Polski od 1901 aż do 1981 roku - mówi Michalina Jankowska, dyrektor Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Wiele fotografii prezentuje historyczne wydarzenia z dziejów Kościoła w Polsce, co dla miłośników historii będzie niezwykłą podróżą w różne zakątki naszej ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję