Reklama

Niedziela Wrocławska

Tysiące pielgrzymów w Trzebnicy

Ponad 10 tys. pielgrzymów z uczestniczyło w Eucharystii sprawowanej przez abp. Józefa Kupnego przy ołtarzu polowym przed bazyliką trzebnicką podczas sobotnich uroczystości odpustowych. Setki pielgrzymów modliło się także podczas niedzielnej centralnej Mszy św. sprawowanej przez biskupa gliwickiego Jana Kopca. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem: „Św. Jadwigo, umocnij wiarę naszą”

Niedziela wrocławska 43/2013, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

Archiwum Bazyliki Św. Jadwigi

Ponad 10 tys. pielgrzymów z uczestniczyło w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej przez abp. Józefa Kupnego przy ołtarzu polowym przed bazyliką trzebnicką podczas sobotnich uroczystości odpustowych. W Trzebnicy zjawili się nie tylko wrocławianie, kilkusetosobowe grupy przybyły m.in. z Milicza i Obornik Śląskich, swoją reprezentację miały także środowiska niemieckie. W sumie podczas tegorocznych uroczystości Trzebnicę i grób św. Jadwigi nawiedziło kilkanaście tysięcy pątników.

Słowa „Święta Jadwigo, umocnij wiarę naszą” szczególnie mocno wybrzmiały z ust trzebniczan. Patronka Śląska jest bowiem także patronką miasta. Mieszkańcy licznie uczestniczyli w uroczystościach, szczególnie pierwszego dnia, podczas pielgrzymki trzebniczan oraz w centralnej Mszy św. niedzielnej pod przewodnictwem bp. Jana Kopca oraz w procesji ulicami miasta prowadzonej przez ks. Piotra Filasa - prowincjała Salwatorianów.

Reklama

Uroczystości jadwiżańskie rozpoczęły się już 16 października (środa), czyli w liturgiczną uroczystość św. Jadwigi Patronki Śląska. Tego dnia do grobu Świętej pielgrzymowały kobiety. Eucharystii sprawowanej w bazylice trzebnickiej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

Integralnym elementem uroczystości w Trzebnicy jest jednodniowa pielgrzymka, która każdego roku wyrusza z Wrocławia. W tym roku pomimo dużego chłodu spod katedry o godz. 6.00 wyruszyło ponad 10 tys. osób. Trasa przebiegała przez Krzyżanowice, Psary, Kryniczno, Malin, Wisznię Małą i Wysoki Kościół. W tym roku pątnikom towarzyszyło im hasło „Moje świadectwo wiary”. Pielgrzymka zakończyła się Mszą Świętą w Trzebnicy przy ołtarzu polowym. Fot. Charakterystyczny dla pielgrzymki wrocławskiej jest jej przebieg - pątnicy omijają „cywilizację” i najczęściej podążają drogami wśród pól.

Coroczną tradycją jest także pielgrzymowanie osób powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz pielgrzymka Liturgicznej Służby Ołtarza wraz z nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej. Tym dwóm wydarzeniom również przewodniczyli biskupi: w piątek wspólnie z powołanymi przy grobie św. Jadwigi modlił się bp Marek Mendyk, zaś w sobotę uroczystościom przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski.

2013-10-24 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Migliore: sukces św. Jadwigi należy przypisać jej prostocie i pokorze

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

abp Celestino Migliore

Sławomir Bączyk

To piękny widok - gdzie okiem sięgnąć widać nieprzebrane rzesze pielgrzymów, którzy przybyli tu, by uczcić św. Jadwigę - patronkę pojednania pomiędzy narodami - powiedział abp Celestino Migliore podczas Mszy św. sprawowanej dla kilkunastu tysięcy pielgrzymów, którzy uczestniczyli w trzydziestokilometrowej pielgrzymce pieszej z Wrocławia do trzebnickiego sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej.

Publikujemy tekst homilii wygłoszonej w trzebnickim sanktuarium:

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

W starciu z pandemią. Szczepmy się!

2021-07-26 06:26

WOT

Zarówno papież Franciszek, jak i Benedykt XVI przyjęli szczepionkę przeciw wirusowi już na początku roku. W Polsce obecnie w pełni zaszczepionych jest mniej niż 20 mln obywateli. W naszym regionie poziom ten jest bardzo niski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję