Reklama

Niedziela Rzeszowska

Konferencja z okazji 700-lecia parafii w Zgłobniu

Rok 2013 przeżywany jest przez społeczność podrzeszowskiego Zgłobnia jako jubileusz 700-lecia parafii. Centralne obchody rocznicowe odbyły się 29 czerwca i połączone zostały z uroczystościami odpustowymi. Podczas Mszy św. dziękczynnej do świątyni wprowadzono relikwie bł. ks. Władysława Findysza. Dzień później odbyła się promocja monografii dziejów parafii. W ramy rocznicowego świętowania wpisała się również konferencja naukowa „Parafia pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu w perspektywie historyczno-kulturowo-teologicznej”.

Spotkanie naukowe odbyło się 12 października. Organizatorami konferencji były: Instytut Leksykografii oraz Ośrodek Archiwów, Bibliotek i Muzeów Kościelnych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Andrzeja Apostoła w Zgłobniu oraz Urząd Miejski w Boguchwale. Honorowy patronat nad wydarzeniem przyjęli: ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba i starosta powiatu rzeszowskiego Józef Jodłowski.

Konferencję poprzedziła Msza św., sprawowana w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. prof. dr. hab. Anzelma Weissa. Słowa powitania do miejscowych wiernych i przybyłych gości skierował proboszcz ks. Marian Cebula. Osnute wokół dziejów wspólnoty parafialnej w Zgłobniu kazanie wygłosił ks. dr Sławomir Zych z KUL. Miejscem obrad była Szkoła Podstawowa w Zgłobniu. Słuchaczami wykładów było ponad 100 osób. Nie zabrakło wśród nich przedstawicieli władz samorządowych, regionalistów, nauczycieli, młodzieży. Kapłanów dekanatu boguchwalskiego reprezentował dziekan ks. Jan Koc z Niechobrza. Obecny był też rodak ks. Mieczysław Czudec.

Reklama

Konferencję otworzył ks. dr Sławomir Zych. Odczytał on słowo skierowane przez bp. Jana Wątrobę. Zaprezentowane też zostało pismo starosty Józefa Jodłowskiego. Referaty i komunikaty wygłosili przedstawiciele kilku ośrodków naukowych i kulturalno-edukacyjnych. Konferencję prowadził ks. dr Henryk Borcz z Przemyśla. Jako pierwszy wystąpił ks. prof. dr hab. Anzelm Weiss z KUL, który przybliżył znaczenie parafii w kulturze chrześcijańskiej Europy. Później ks. dr hab. Waldemar Witold Żurek SDB z KUL ukazał postać proboszcza zgłobieńskiego bp. Andrzeja Pruskiego (1682-1759). Trzecim prelegentem był ks. dr Zbigniew Krzyszowski z KUL, który nakreślił funkcję duszpasterską parafii w świetle teologii posoborowej. Pierwszy blok konferencyjny zamknął doktorant tejże uczelni, ks. mgr lic. Marcin Nabożny, omawiając patrocinium parafii w Zgłobniu w kontekście wezwań kościołów parafialnych diecezji rzeszowskiej.

Ks. dr hab. Waldemar Pałęcki z KUL wystąpił z referatem poświęconym wstawiennictwu św. Andrzeja Apostoła według formularzy mszalnych Kościoła zachodniego. Drugim prelegentem był dr Bartosz Walicki z Sokołowa Małopolskiego, który wspólnie z ks. dr. Sławomirem Zychem opracował zarys dziejów parafii w Zgłobniu. Kolejno Krzysztof Haptaś z Muzeum Regionalnego w Mielcu przedstawił artykuły dotyczące wsi i parafii Zgłobień na łamach tygodnika „Głos Rzeszowski” w latach 1897-1920. Dr Robert Sawa z KUL podjął temat świątyń parafii zgłobieńskiej w świetle staropolskich akt wizytacyjnych. Później dr Elżbieta Matyaszewska z KUL przeanalizowała architekturę i sztukę kościoła parafialnego w Zgłobniu. Obrady konferencyjne zakończyła Ewa Kłeczek-Walicka z Zespołu Szkół w Zaczerniu, która zaprezentowała postacie księży rodaków z parafii Zgłobień. Naukową refleksję nad dziejami Zgłobnia podsumował dr Tomasz Ożóg z KUL.

2013-10-29 16:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie ma sens

Niedziela małopolska 11/2020, str. V

[ TEMATY ]

książka

parafia

Droga Krzyżowa

rozważania

Magdalena Szczepanek

Ks. Roman Woźny podziękował Agnieszce Kani za wkład w życie pustkowskiej parafii

Ks. Roman Woźny podziękował Agnieszce Kani za wkład w życie pustkowskiej parafii

W roku jubileuszu 50-lecia parafii św. Stanisława BM w Pustkowie-Osiedlu została wydana książka Szukając sensu. Drogi Krzyżowe ścieżkami życia, autorstwa parafianki Agnieszki Kani – dyrektor miejscowego Zespołu Szkół.

Teksty Dróg Krzyżowych powstawały przez 16 lat. Treść poszczególnych rozważań odpowiadała aktualnym wydarzeniom i sytuacji w parafii, diecezji i Kościele. – Książka składa się z dwóch części. W pierwszej jest zawartych osiem Dróg Krzyżowych, których tematyka dotyczy wartości uniwersalnych i ważnych dla każdego katolika. Inspiracją przy pisaniu niektórych tekstów były hasła roku liturgicznego Kościół Domem Bożym czy Wierzę w Ciebie Boże Żywy – wyjaśnia Agnieszka Kania, prywatnie szczęśliwa żona i mama. I dodaje: – W tej części jest również Droga Krzyżowa zatytułowana Góra Śmierci. Rozważania wiążą się ściśle z drogą cierpienia przy Górze Śmierci. Była to pierwsza Droga Krzyżowa odprawiana w tamtym szczególnym miejscu, w uroczystość Podwyższenia Krzyża 14 września 2011 r. W drugiej części książki znajduje się kolejnych osiem Dróg Krzyżowych, związanych ze świadectwem życia oraz nauczania świętych i błogosławionych, m.in. Jana Pawła II, Ojca Pio, Apostołów Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję