Reklama

Przyjaźń - lekarstwo życia

P. Ch.
Edycja warszawska (st.) 1/2003

Przyjaciółmi są już 20 lat. Traktują siebie z ogromnym szacunkiem, życzliwością, umieją siebie uważnie słuchać. Twierdzą, że przyjaźń w sposób radykalny, pozytywnie zmienia ludzkie życie. O. Maciej Zięba, dominikanin i o. Michał Zioło, trapista, promowali w grudniu swoją wspólną książkę o przyjaźni "Lekarstwo życia".

O. Michał Zioło też był kiedyś dominikaninem. I właśnie w zakonie poznał i zaprzyjaźnił się ze swoim współbratem Maciejem. Nie było to łatwe, gdyż wówczas przełożeni nieprzychylnie patrzyli na zakonne przyjaźnie. Twierdzili, że przyjaźń w zakonie jest niebezpieczna i rozbija wspólnotę. A jednak udało się obu zakonnikom zbudować głęboką i czystą relację przyjaźni, która z biegiem czasu coraz bardziej rozwijała się i owocowała. W 1995 r. o. Zioło, po głębokim rozeznaniu, postanowił wstąpić do trapistów. Dziś mieszka w opactwie na terenie Francji.
Obu przyjaciół dzieli więc ponad tysiąc kilometrów. Spotykają się bardzo rzadko, ze względu na surową regułę zakonu trapistów. Jednak kontakt mają regularny: telefoniczny i listowny. O. Zioło pisze też dużo artykułów do różnych polskich gazet i czasopism katolickich. W zeszłym roku napisał krótki tekst na temat przyjaźni do redagowanego przez dominikańskich braci - studentów periodyku Teofil. Jednocześnie w tym samym numerze ukazał się wywiad z o. Ziębą, też dotyczący przyjaźni. Teksty te tak bardzo spodobały się dominikańskiemu wydawnictwu "W drodze", że zaproponowano obu autorom napisanie kolejnych. Tak powstała książka Lekarstwo życia, która jest zbiorem tekstów - esejów na temat przyjaźni.
- Odkryłem, jak bardzo przyjaźń zmienia ludzkie życie. Nie spodziewałem się, że aż tak bardzo - mówił podczas warszawskiej promocji książki o. Zięba. Doświadczeniem niezwykłości przyjaźni dominikanin chce się więc dzielić z ludźmi, gdyż uważa, że doświadczenie to jest dostępne dla wszystkich. Przyjaźń może się realizować w ramach powołania zakonnego, kapłańskiego a także w małżeństwie czy podczas wspólnej pracy. W kontaktach duszpasterskich o. Zięba realizuje tę wiedzę. W Poznaniu stworzył autorskie duszpasterstwo - rabinatów. To grupa ludzi świeckich, młodych, wykształconych, często na wysokich stanowiskach. To, co ich łączy to właśnie przyjaźń.
Podczas promocji książki pytano obu zakonników o to, czy możliwa jest przyjaźń między mężczyzną a kobietą. - Jest możliwa przyjaźń z kobietą, ale jedną - odpowiedział o. Zioło. O. Zięba dodał, że przyjaźniąc się z żoną trzeba bardzo uważać na przyjaźń z innymi kobietami. - Wyobraźmy sobie, że mąż ze swoich kłopotów z żoną zwierza się w kawiarni przyjaciółce. Buduje to pomiędzy nimi intymność złego rodzaju, poniekąd wręcz wbija klin pomiędzy męża i żonę - mówił dominikanin.

Moje dziecko nie chce chodzić do kościoła

2019-07-10 09:40


Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 10-13

„Nasze dziecko odwróciło się od Pana Boga i od Kościoła”.
Nikt nie zdoła policzyć, w ilu domach z ust rodziców, babć i dziadków da się usłyszeć tę bolesną skargę. Wychowywali swe latorośle, jak umieli, przynieśli do chrztu, przygotowali do I Komunii św., do bierzmowania – i oto nagle słyszą:
„Wypisuję się z Kościoła”, „Jestem niewierzący”, „Jestem dorosły, to moja sprawa, nie wtrącajcie się”.
Do tych deklaracji mogą jeszcze dochodzić agresja wobec Kościoła (czytaj: duchowieństwa), przystępowanie do sekt, życie bez sakramentalnego małżeństwa, związki homoseksualne...

©Cheryl Casey – stock.adobe.com

Joanna Krawczyńska, matka dorosłego syna

Problem się pojawił, gdy syn wyjechał na studia do dużego ośrodka akademickiego. Miałam nadzieję, że ten czas będzie dla niego etapem autentycznego rozwoju, także w wierze. że zaangażuje się w duszpasterstwo akademickie. Polecaliśmy mu z mężem wspólnotę, w której w czasach studenckich się poznaliśmy. W naszej rodzinie był to częsty temat wspomnień z okresu młodości – czasu pieszych pielgrzymek, ŚDM z papieżem Janem Pawłem II. Spodziewaliśmy się, że nasz syn znajdzie dla siebie wspólnotę, a tam... może przyszłą towarzyszkę życia. Tymczasem on nie odnalazł się w duszpasterstwie akademickim z różnych powodów. Próbował też sił w kościelnym wolontariacie, ale bez skutku. Gdy przyjeżdżał do domu, próbowałam go wypytywać, zachęcać, ale dostrzegłam, że te tematy zupełnie go nie interesują. Zaczęłam podejrzewać, że gdy zostaje na miejscu studiów na weekend, to w niedziele nie chodzi do kościoła. Aż któregoś dnia oświadczył, że nie pójdzie z nami w niedzielę na Mszę św., bo „on w Kościele nic dla siebie nie odnajduje i nie ma potrzeby tam chodzić”. Nie mogłam się z tym pogodzić, wciąż pytałam, co się stało – nasz syn, ministrant, lektor, absolwent szkoły katolickiej, odrzuca dziś Kościół. Gdzie popełniliśmy błąd? Może łatwiej by było, gdyby podał jakieś konkretne zarzuty, które można byłoby odeprzeć, podyskutować, wytłumaczyć...

Zaproponowałam, aby porozmawiał z zaprzyjaźnionym z księdzem, wiedziałam, że ma do niego zaufanie. Rozmawiali nawet niejeden raz. Początkowo udało się księdzu nakłonić naszego syna do odbycia spowiedzi. Ale po pewnym czasie wszystko wróciło.

Najpierw problem dusiłam w sobie, nie chciałam o tym mówić głośno. Nie było to trudne, gdyż syn rzadko przyjeżdżał. Zaczęły mnie dręczyć wyrzuty sumienia. Choć nie jest to mój grzech bezpośredni, czułam, że muszę go wyznać na spowiedzi. Spowiednik poradził mi, by synowi przypominać, że się za niego modlimy. Często się zdarza, gdy młodzi ludzie wyjeżdżają na studia, wydaje im się, że cały świat do nich należy. Po studiach, gdy pojawiają się problemy z pracą, z mieszkaniem, wracają i zaczynają szukać pomocy u Pana Boga. Ksiądz radził, by problem po prostu przeczekać i przemodlić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: od 25 lat wspólnotę braci z Taizé wspierają urszulanki z Polski

2019-07-17 19:36

(KAI/VaticanNews) / Taizé

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé urszulanki Serca Jezusa Konającego z Polski. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.

Łukasz Krzysztofka

Pracujący w Taizé od wielu lat polski kapłan brat Marek przypomniał, że przybycie sióstr urszulanek było związane z potrzebą wspierania jego jako jedynego wówczas brata z Polski, by można było przyjąć liczne grupy młodych. Zaprosił je założyciel wspólnoty brat Roger, który bardzo liczył na to, że uda się znaleźć odważne zakonnice, które zechciałyby przyjechać do Taizé. Bardzo je polubił i wspierał, nalegając jednocześnie, by nosiły strój zakonny, żeby było wiadomo, że są to siostry z Polski.

W rozmowie z Radiem Watykańskim siostra Grażyna zaznaczyła, że chociaż początkowo urszulanki służyły głównie Polakom i osobom z Europy Środkowo-Wschodniej, to z czasem objęły swoimi działaniami także mieszkańców innych krajów. "Stopniowo nasza misja się zmieniała, ale cały czas jesteśmy nastawione na służenie młodym i słuchanie ich. Towarzyszymy dziewczętom z różnych krajów, w zależności od tego, jakimi językami mówimy. Zdarza się niekiedy, że dziewczęta, które w Taizé poznały urszulanki, wstępują do tego zgromadzenia" – powiedziała siostra Ania. Dodała, że ona sama właśnie w Taizé poznała urszulanki "i tu rozeznawałam moją drogę i, jak widać, jestem w zgromadzeniu".

W ciągu dwudziestu pięciu lat na wzgórzu w Taizé pracowało kilkanaście urszulanek. Dla życia każdej z nich doświadczenie to było bardzo istotne. Także braciom ze wspólnoty i wielu ludziom młodym nie sposób sobie wyobrazić życia w tym miejscu bez ich obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem