Reklama

Niedziela Łódzka

Rocznica śmierci sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD

Modlitwa o beatyfikację

15 października 1969 r. w łódzkim klasztorze Ojców Karmelitów Bosych zmarł sługa Boży o. Anzelm Gądek OCD, założyciel Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W 44. rocznicę jego śmierci, która przypadła 15 października br., w kościele Opieki św. Józefa i Matki Bożej z Góry Karmel w Łodzi modlono się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego. Mszę św. w tej intencji sprawował o. Mirosław Treder OCD w koncelebrze o. Jana Brzany OCD i o. Roberta Rutkowskiego OCD. Liturgię poprzedziła modlitwa przy grobie o. Anzelma Gądka, który znajduje się w przedsionku karmelitańskiej świątyni. Słowa modlitwy przeplatały się ze śpiewem sióstr karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Przed Eucharystią jedna z sióstr karmelitanek odczytała prośby oraz podziękowania wiernych za łaski otrzymane przez wstawiennictwo Ojca Anzelma. Najwięcej podziękowań dotyczyło łaski uwolnienia od nałogów, zgody w rodzinie, pomyślnego ukończenia studiów, otrzymania pracy, a także uzdrowienia.

W kazaniu o. Mirosław Treder zwrócił uwagę, że Ojciec Anzelm bardzo trafnie ukazał relację św. Teresy do Jezusa. W Nim św. Teresa odkryła piękno i bogactwo Boga. Zapragnęła poświęcić dla Jezusa całe swoje życie, nie wahając się ponosić cierpienia, gdyby była taka potrzeba. Zaczęła prowadzić życie pełne miłości i wolności, nacechowane niekiedy uniesieniami duszy, które nazywamy stanami mistycznymi. Dla św. Teresy modlitwa jawi się nie jako prośba, którą kieruje się do Pana Boga. Jest ona poufną rozmową z Kimś, kto nas kocha. Taka postawa nie pozostaje bez odpowiedzi, bo Pan Bóg zaczyna zajmować w życiu człowieka miejsce uprzywilejowane, najważniejsze. Można powiedzieć, iż życie i nauka św. Teresy z Avila ma dla nas przede wszystkim przesłanie modlitewne. Jest szkołą modlitwy rozumianej jako szkoła życia. Powinniśmy zaufać jej słowom i iść przez nasze życie religijne ze świadomością, że jesteśmy bezwarunkowo kochani przez Pana Boga. Jemu powinniśmy powierzać trudności i troski, a jednocześnie wraz z Nim przeżywać wszystkie nasze problemy. Jedynie On wie, czego potrzebujemy i chce, byśmy Mu zaufali tak jak dzieci. Przesłanie św. Teresy od Jezusa zawiera się w jej słowach: „Niczego się nie bój, niczym się nie trwóż, wszystko przemija, lecz Bóg jest niezmienny. Cierpliwością osiągniesz wszystko. Kto poznał Boga, niczego mu nie brak. Bóg sam wystarcza”. – Pamiętajmy, że wystarcza On także każdemu z nas – podsumował o. Treder.

Na zakończenie odmówiono przed Najświętszym Sakramentem część trzecią Różańca – tajemnice bolesne. Z modlitwą różańcową odmawianą przed Najświętszym Sakramentem wiążą się szczególne łaski, którymi Maryja obdarza tych, którzy w tej modlitwie uczestniczą. Niech zatem błagania wiernych zgromadzonych w kościele Ojców Karmelitów Bosych przyczynią się do rychłej beatyfikacji sługi Bożego o. Anzelma Gądka OCD.

2013-11-07 12:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biegniemy po nagrodę

Niedziela toruńska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

Archiwum rodziny Marii i Janusza Pieszczków

Państwo Maria i Janusz Pieszczkowie z wnukami

Państwo Maria i Janusz Pieszczkowie z wnukami

O tym, dlaczego warto modlić się i nie ustawać z Marią Pieszczek, koordynatorką Sztafety Modlitwy za Rodziny, rozmawia Renata Czerwińska

Renata Czerwińska: Sztafeta Modlitwy za Rodziny, zainaugurowana przez Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej, zaraz będzie miała 3 lata...

Maria Pieszczek: Tak! Wystartowaliśmy 31 grudnia 2018 r., w święto Świętej Rodziny. Był to pomysł Ewy i Sylwestra Winiarskich, którzy wtedy byli parą diecezjalną. Biskup Wiesław Śmigiel cały czas bardzo popiera naszą inicjatywę. Czasy są, jakie są, niepokoimy się o rodziny. Wiadomo, że są niszczone, że lekceważony jest sakrament małżeństwa, wartości chrześcijańskie są podważane. Co możemy zrobić? Dawać świadectwo swoim życiem i modlić się!

CZYTAJ DALEJ

Przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Prezentacja Jezusa /Wikipedia

Starotestamentowe prawodawstwo zawiera polecenie, do którego posłusznie zastosowali się Maryja i Józef: „Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu”. W każdym pokoleniu Izraelitów żywa była pamięć o ocaleniu pierworodnych podczas wyjścia z Egiptu. Świadomość, że pierworodni chłopcy są absolutną własnością Boga, sprawiała, iż 40 dni po narodzinach byli Mu ofiarowywani w specjalnym obrzędzie. Jeżeli przyszli na świat w Jerozolimie czy jej sąsiedztwie, ten obrzęd odbywał się na terenie świątyni jako miejscu szczególnej obecności Boga. „Wykupienie” pierworodnego łączyło się z „oczyszczeniem” matki. Benedykt XVI napisał: „Maryja nie potrzebuje oczyszczenia po urodzeniu Jezusa: narodzenie to przynosi oczyszczenie świata. Jest jednak posłuszna Prawu i właśnie w ten sposób służy spełnieniu się obietnic” (Jezus z Nazaretu).

CZYTAJ DALEJ

Cicha i wierna obecność. „Siostry dzielą się tym, co najcenniejsze”

2023-02-02 09:20

[ TEMATY ]

siostry

Karol Porwich/Niedziela

Pomoc Kościołowi w Potrzebie, poprzez kampanię „Cicha i wierna obecność”, obejmuje wsparciem wszystkie żeńskie zakony kontemplacyjne w Polsce. „Siostry dają nam to, co najcenniejsze; modlitwę, którą chcą objąć każdego: ludzi przytłoczonych codziennymi obowiązkami, ciężko pracujących, by utrzymać rodziny, oraz cierpiących, którym często nie starcza sił, by unieść różaniec” – mówi ks. prof. Waldemar Cisło.

Rezygnują z życia, jakie znamy, by całkowicie poświęcić się modlitwie i pracy. Postawiły miłość do Boga ponad wszystkim. Nie żyją w smutku. Są szczęśliwe, bo na drodze, jaką wybrały, odkrywają, że Pan jest miłością. One tej miłości uwierzyły. O tej miłości świadczą. Nie potrzebują do tego mediów społecznościowych. Ich życie jest świadectwem; wybór, w którym trwają mimo upływu kolejnych lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję