Reklama

Książki

Dokumentacja pontyfikatu i… życiowy poradnik

Nikt inny na świecie nie ukazał do tej pory w sposób tak wyczerpujący i tak frapujący bogactwa pontyfikatu Jana Pawła II, jak uczyniło to wydawnictwo Biały Kruk: 115 publikacji książkowych poświęconych Karolowi Wojtyle – Janowi Pawłowi II. A trzeba dodać, że nie są to książeczki, ale obszerne, bogate i atrakcyjne edytorsko opracowania. Spośród tego bogactwa w sposób szczególny wyróżnia się budząca niekłamany podziw monumentalna, 27-tomowa ilustrowana seria „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II 1978 – 2005”. Stanowi ona prawdziwy rarytas bibliofilski.

O realizacji tego 27-tomowego dzieła pomyślano w Białym Kruku już w 25. roku pontyfikatu, a jego realizacja trwała ładnych parę lat. Na rynku księgarskim dominują dziś przeróżne „kwiatki” i „anegdotki” o wielkim Papieżu. A przecież zbliżamy się do kanonizacji naszego wspaniałego Rodaka, naszego, polskiego Ojca Świętego, i trzeba się do tego wydarzenia starannie duchowo przygotować. Kwietniowa kanonizacja stanowi doskonałą okazję, by pamięć o Świętym Papieżu odświeżyli i pogłębili ci z nas, którzy ów pontyfikat osobiście przeżywali i radowali się nim. Jest to także znakomita sposobność, by pamięć o Gigancie Ducha i Bożym Atlecie (jak nazywano Papieża Polaka) oraz o jego czasach przekazać tym, którzy byli wówczas jeszcze bardzo młodzi albo ich w ogóle na świecie jeszcze nie było. Wszak 2 kwietnia 2014 r. minie już 9 lat od śmierci Jana Pawła II... Przychodzą nowe pokolenia, które dopiero muszą poznać zarówno jego postać, jak i przebogate dziedzictwo, które po sobie zostawił.

Reklama

27-tomowa, ilustrowana seria w sposób chronologiczny, krok po kroku i rok po roku prowadzi nas przez wielki pontyfikat. Każdy obszerny tom – od 200 do 240 stron dużego formatu – odpowiada jednemu rokowi, rozpoczynanemu zawsze 17 października, a więc w kolejną rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra. Uczestniczymy wraz z Janem Pawłem II w najważniejszych wydarzeniach oraz świętach zgodnie z rytmem roku liturgicznego. Wędrujemy z nim po całym świecie (nie brak relacji z żadnej pielgrzymki). Spotykamy się z nim na prywatnych audiencjach z najwybitniejszymi postaciami świata polityki, nauki, kultury, sportu… Radujemy się z wizyt w Watykanie takich osób, jak np. Matka Teresa. Gdy Papież zaniemógł, odwiedzamy go w szpitalu. Gdy odpoczywa, spacerujemy z nim po Ogrodach Watykańskich i Castel Gandolfo. Jedziemy z nim na letni wypoczynek w góry. Brak doprawdy miejsca w jednym artykule, by wymienić wszystkie okoliczności, w których ukazany został Jan Paweł II w „Dziejach Wielkiego Pontyfikatu”...

W tych wszystkich spotkaniach z Papieżem uczestniczymy w dwójnasób – poprzez słowo i obraz. W poszczególnych tomach znajdziemy obszerne fragmenty przemówień, homilii, katechez czy rozważań, a także dokumentów papieskich; w całej serii jest ich ogółem 1600! Ojciec Święty porusza przeróżne tematy – od wiary po wielką politykę. Trzeba podkreślić urodę, miejscami wprost kunszt języka, jakim posługiwał się papież Wojtyła. I może rzecz najważniejsza – każdy tom oprócz walorów dokumentacyjnych i literackich jest również swoistym poradnikiem dla każdego z nas, uczy, jak żyć. Papież odpowiada na setki problemów, indywidualnych i zbiorowych, jakie przed nami codziennie stawia życie.

Zamieszczonym tekstom Jana Pawła II towarzyszą zdjęcia. I to nie dowolnie wybrane, ale dokładnie z danego czasu (łącznie ponad 5700). Ich autorami są dwaj zaufani papiescy fotografowie – krakowianin Adam Bujak i rzymianin Arturo Mari. Mogli oni uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach pontyfikatu, za co odwdzięczali się pełnym poświęcenia i synowskiej miłości uwiecznianiem posługi Papieża Polaka. Zostawili dla potomności utrwaloną w pełnych artyzmu obrazach pamięć o Janie Pawle II.

Reklama

Warto może na końcu przypomnieć, że za liczne publikacje o Janie Pawle II wydawnictwo Biały Kruk zostało uhonorowane wieloma nagrodami, m.in. Totus Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, trzykrotnie Feniksem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz nagrodą „Wydawca dziesięciolecia 2001-2010” przyznaną przez Magazyn Literacki „Książki”.

„Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II 1978 – 2005”, 27-tomowa seria, łącznie 6000 stron, redakcja, koncepcja wydawnicza i wybór zdjęć Leszek Sosnowski, wydawnictwo Biały Kruk; dokumentacja historii Papieża Polaka od dnia wyboru aż po dzień pogrzebu, każdy tom: format 23,5x32 cm, od 200 do 240 s., papier kredowy, 150 g, twarda oprawa, lakierowana, złocenia, tłoczenia.

Okazja

Specjalnie dla czytelników „Niedzieli”

Wyjątkowa okazja: każdy Czytelnik „Niedzieli” może zadzwonić lub wysłać e-maila do Białego Kruka i zamówić w specjalnej cenie „Dzieje Wielkiego Pontyfikatu Jana Pawła II 1978 – 2005”. Można zakupić pojedyncze tomy z wielkim rabatem, po 37 zł za sztukę (w detalu cena wynosi 89 zł!) lub cały komplet (wszystkie 27 tomów) tylko za 890 zł. Wydawnictwo proponuje też sprzedaż ratalną; w tej sprawie trzeba zadzwonić i porozmawiać. A dzwonić można codziennie (oprócz niedzieli) pod nr. tel.: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02; faks: (12) 254-56-00; e-mail: marketing@bialykruk.pl.

2013-11-12 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Apartament" - niepowtarzalny dokument o górskich wyprawach Jana Pawła II

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

Apartament/facebook.com

Nigdy nie publikowane wcześniej materiały filmowe o prywatnych wyprawach górskich papieża Jana Pawła II z grupą najbliższych współpracowników złożyły się na "Apartament" - niepowtarzalny film dokumentalny, który wejdzie do polskich kin 15 maja. Uroczysta premiera dokumentu odbyła się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Polskim w Warszawie.

„Apartament” to film, który ukazuje nigdy dotąd niepublikowane nagrania z prywatnych wyjazdów Jana Pawła II w góry w latach 1991-2004. Jego twórcy mieli z czego wybierać, gdyż obraz powstał z ogromnej ilości materiałów - ponad 20 godzin amatorskich nagrań video i 13 kilogramów fotografii, które otrzymali od kard. Stanisława Dziwisza.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców

2021-09-26 11:32

pixabay.com

Na całym świecie wzrasta liczba migrantów i uchodźców. Coraz częściej dochodzi do zatonięć prowizorycznych łodzi z uciekinierami ze swoich ojczyzn. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że tylko w tym roku ponad 1140 osób utonęło próbując przedostać się do Europy z krajów takich jak Libia i Tunezja.

Kościół stara się wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców. Niedawno minęło 70 lat od utworzenia, z inicjatywy papieża Piusa XII, Międzynarodowej Katolickiej Komisji Migracyjnej (ICMC) z siedzibą w Genewie. Instytucja powstała w odpowiedzi na kryzys wywołany II wojną światową. Koordynuje działania episkopatów w zakresie pomocy ludziom wykorzenionym, niezależnie od ich religii, pochodzenia czy narodowości. Jest także centrum informacji, które pomaga diecezjom i parafiom skutecznie wychodzić naprzeciw potrzebom migrantów i uchodźców.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję