Reklama

Świat

Ukraina: w Kijowie rozpoczęły się wybory nowego zwierzchnika promoskiewskiego prawosławia

W Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się 13 sierpnia Sobór Biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego – UKP PM), zwołany w celu wybrania jego nowego zwierzchnika. Aby zapewnić bezpieczeństwo posiedzenia, przed budynkiem czuwa w pogotowiu prawie 300 milicjantów i członków sił specjalnych w pełnym wyposażeniu – w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z tarczami. Życzenia owocnych obrad przesłali ponad 80 jego uczestnikom prezydent i premier Ukrainy Petro Poroszenko i Arsenij Jaceniuk.

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Franciszek

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Według głowy państwa, dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny, chodzi bowiem o wybranie „zwierzchnika samodzielnego i niezależnego w zarządzaniu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”. Spoczywa na nim „szczególna odpowiedzialność – powołania, zgodnie z sumieniem, najczigodniejszego biskupa na prastarą katedrę kijowską, który godnie będzie nadal prowadził sprawiedliwe dzieła zmarłego niedawno wielce błogosławionego metropolity Włodzimierza” – napisał prezydent.

Podkreślił, że Sobór odbywa się „w najbardziej złożonym okresie współczesnej Ukrainy – gdy leje się ludzka krew i cierpimy wskutek zewnętrznej agresji zbrojnej”. „Jest to cena, płacona przez naszych obywateli za pragnienie godnego życia w szczęśliwym, niezależnym, demokratycznym i kwitnącym państwie” i w tych warunkach niezwykle ważna i konsolidująca jest misja Kościoła w społeczeństwie oraz jego potężny potencjał wychowawczy i patriotyczny.

„Wysoko cenimy wysiłki organizacji religijnych, zmierzające do pojednania oraz do duchowego i humanitarnego wspierania współobywateli, a także ich gotowość do dalszej rzeczowej współpracy” – zapewnił Poroszenko. Życzył również biskupom-wyborcom owocnych obrad, mądrości i pokoju.

Reklama

O wielkiej odpowiedzialności episkopatu UKP PM wspomniał też w swym przesłaniu premier Ukrainy. Wymienił w tym kontekście pokładane na hierarchach społeczne nadzieje na ich ofiarność, patriotyzm, konieczność stanowczych działań na rzecz jednoczenia społeczeństwa, „wyzwolenia naszych ziem od okupantów i powrotu Ukraińców do pokojowej twórczej pracy”. Szef rządu zapewnił także biskupów, że jego gabinet będzie nadal bronił konsekwentnie zasady wolności sumienia i podstawowych praw człowieka”.

Nawiązał również do obecnej, trudnej sytuacji kraju, gdy naród wystąpił w obronie swej ojczyzny „od agresji z zewnątrz i ataków terrorystycznych, gdy codziennie giną na polu walki za naszą przyszłość synowie i córki Ukrainy”. „W tych dniach społeczeństwo zwraca się ku Kościołowi, aby uzyskać wsparcie duchowe, umocnienie w nadziei i błogosławieństwo w odpieraniu wroga” – napisał Jaceniuk. Dodał, że na biskupach z całej Ukrainy, zgromadzonych w Ławrze, „spoczywa szczególna misja – wybrania nowego metropolity kijowskiego, który poprowadzi dalej dzieła tych metropolitów, którzy marzyli o tym, aby nasz kraj był niezależny i kwitnący, a jego Kościół prawosławny – zjednoczony i godnie reprezentowany w światowym prawosławiu”.

Rano przed murami Ławry odbył się wiec Ludowego Ruchu Ukrainy. Szef jego oddziału kijowskiego Wiktor Horbacz oświadczył, że działacze tej partii wezwali biskupów do utworzenia zjednoczonego lokalnego Kościoła prawosławnego. „Skoro Kościół znajduje się na naszym obszarze, to powinien popierać Ukrainę. W normalnych państwach Kościół, który występuje przeciw swemu krajowi, po prostu zostałby zakazany jako organizacja terrorystyczna” – podkreślił polityk.

2014-08-13 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: świat tylko udaje, że jest otwarty na różnorodność

[ TEMATY ]

Franciszek

Osobie ludzkiej i jej prawom zawsze należy się poszanowanie, a godność każdego człowieka powinna stać ponad wszystkim – przypomniał papież na audiencji dla Unii Włoskich Prawników Katolickich. Zaznaczył zarazem, że daleko jest nam do tego ideału.

Nadużycia, przemoc, zaniedbania i zaniechania tylko zwiększają kulturę odrzucenia. A ci, którzy nie mają ochrony, zawsze będą marginalizowani – powiedział Franciszek, podkreślając, że szczególnym zadaniem prawników katolickich jest odwrócenie tego trendu.

CZYTAJ DALEJ

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Niedziela Ogólnopolska 21/2019, str. 30

[ TEMATY ]

Notatnik duszpasterski

Karol Porwich/Niedziela

Trwa dla ludzi Kościoła czas próby. Z czołówek gazet i z ekranów nie schodzi sprawa skandali i krytyki nacelowanej na wspólnotę Kościoła. Jedne zarzuty są słuszne i trzeba się za nie uderzyć w piersi, inne, bardzo czytelnie, mają jeden cel – osłabić Kościół, jego misję i nauczanie. Siłą rzeczy ma to ogromny wpływ na duszpasterstwo. Pewnie będziemy tego doświadczać w grupach liturgicznej służby ołtarza, w ruchach i stowarzyszeniach młodzieżowych, w duszpasterstwie dzieci oraz w liczbie i jakości powołań kapłańskich. Z pewnością podetnie to skrzydła wielu duszpasterzom – jeśli nie osłabi w gorliwości, to przysporzy lęku przed osądzeniem i reakcją mediów.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję