Reklama

Świat

Ukraina: w Kijowie rozpoczęły się wybory nowego zwierzchnika promoskiewskiego prawosławia

W Ławrze Kijowsko-Pieczerskiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się 13 sierpnia Sobór Biskupów Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (Patriarchatu Moskiewskiego – UKP PM), zwołany w celu wybrania jego nowego zwierzchnika. Aby zapewnić bezpieczeństwo posiedzenia, przed budynkiem czuwa w pogotowiu prawie 300 milicjantów i członków sił specjalnych w pełnym wyposażeniu – w hełmach, kamizelkach kuloodpornych i z tarczami. Życzenia owocnych obrad przesłali ponad 80 jego uczestnikom prezydent i premier Ukrainy Petro Poroszenko i Arsenij Jaceniuk.

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Franciszek

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Według głowy państwa, dzisiejsze wydarzenie ma wymiar historyczny, chodzi bowiem o wybranie „zwierzchnika samodzielnego i niezależnego w zarządzaniu Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego”. Spoczywa na nim „szczególna odpowiedzialność – powołania, zgodnie z sumieniem, najczigodniejszego biskupa na prastarą katedrę kijowską, który godnie będzie nadal prowadził sprawiedliwe dzieła zmarłego niedawno wielce błogosławionego metropolity Włodzimierza” – napisał prezydent.

Podkreślił, że Sobór odbywa się „w najbardziej złożonym okresie współczesnej Ukrainy – gdy leje się ludzka krew i cierpimy wskutek zewnętrznej agresji zbrojnej”. „Jest to cena, płacona przez naszych obywateli za pragnienie godnego życia w szczęśliwym, niezależnym, demokratycznym i kwitnącym państwie” i w tych warunkach niezwykle ważna i konsolidująca jest misja Kościoła w społeczeństwie oraz jego potężny potencjał wychowawczy i patriotyczny.

„Wysoko cenimy wysiłki organizacji religijnych, zmierzające do pojednania oraz do duchowego i humanitarnego wspierania współobywateli, a także ich gotowość do dalszej rzeczowej współpracy” – zapewnił Poroszenko. Życzył również biskupom-wyborcom owocnych obrad, mądrości i pokoju.

Reklama

O wielkiej odpowiedzialności episkopatu UKP PM wspomniał też w swym przesłaniu premier Ukrainy. Wymienił w tym kontekście pokładane na hierarchach społeczne nadzieje na ich ofiarność, patriotyzm, konieczność stanowczych działań na rzecz jednoczenia społeczeństwa, „wyzwolenia naszych ziem od okupantów i powrotu Ukraińców do pokojowej twórczej pracy”. Szef rządu zapewnił także biskupów, że jego gabinet będzie nadal bronił konsekwentnie zasady wolności sumienia i podstawowych praw człowieka”.

Nawiązał również do obecnej, trudnej sytuacji kraju, gdy naród wystąpił w obronie swej ojczyzny „od agresji z zewnątrz i ataków terrorystycznych, gdy codziennie giną na polu walki za naszą przyszłość synowie i córki Ukrainy”. „W tych dniach społeczeństwo zwraca się ku Kościołowi, aby uzyskać wsparcie duchowe, umocnienie w nadziei i błogosławieństwo w odpieraniu wroga” – napisał Jaceniuk. Dodał, że na biskupach z całej Ukrainy, zgromadzonych w Ławrze, „spoczywa szczególna misja – wybrania nowego metropolity kijowskiego, który poprowadzi dalej dzieła tych metropolitów, którzy marzyli o tym, aby nasz kraj był niezależny i kwitnący, a jego Kościół prawosławny – zjednoczony i godnie reprezentowany w światowym prawosławiu”.

Rano przed murami Ławry odbył się wiec Ludowego Ruchu Ukrainy. Szef jego oddziału kijowskiego Wiktor Horbacz oświadczył, że działacze tej partii wezwali biskupów do utworzenia zjednoczonego lokalnego Kościoła prawosławnego. „Skoro Kościół znajduje się na naszym obszarze, to powinien popierać Ukrainę. W normalnych państwach Kościół, który występuje przeciw swemu krajowi, po prostu zostałby zakazany jako organizacja terrorystyczna” – podkreślił polityk.

2014-08-13 13:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ukraina: P. Poroszenko zapewnił, że jego ekipa będzie broniła nowego Kościoła prawosławnego

[ TEMATY ]

Ukraina

prawosławie

Wikimedia Commons

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko

Były już prezydent Ukrainy Petro Poroszenko jeszcze przed ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich zapewnił, że on i jego współpracownicy będą bronić Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) przed odwetem ze strony Patriarchatu Moskiewskiego. Oświadczenie to złożył w orędziu do Ukraińców 21 kwietnia ze swego sztabu wyborczego.

"Nasza ekipa będzie bronić Prawosławnego Kościoła Ukrainy przed zemstą Patriarchatu Moskiewskiego. I nadal czekamy na przeprosiny za słowo «termos»" - stwierdził Poroszenko w swym komunikacie. Dodał, że jego zespół będzie również bronił "stabilności systemu bankowo-finansowego kraju".

CZYTAJ DALEJ

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję