Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Mamy nowego biskupa!

Ksiądz profesor Roman Pindel mianowany został nowym biskupem ordynariuszem diecezji bielsko-żywieckiej

Decyzją papieża Franciszka ksiądz profesor Roman Pindel, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, został 16 listopada nowym biskupem naszej diecezji. Nominację ogłoszono na dwa dni przed 55. urodzinami duchownego.

Pochodzący z Wadowic Ksiądz Biskup Nominat urodził się 18 listopada 1958 r. Po maturze wstąpił do krakowskiego Seminarium Duchownego. 22 maja 1983 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze Wawelskiej. Pierwszą placówką duszpasterską młodego kapłana była parafia pw. św. Judy Tadeusza w Kozach. Po trzech latach pracy w charakterze wikariusza, został skierowany na studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1990 r. uzyskał doktorat, broniąc rozprawy zatytułowanej „Chrystus jako Arcykapłan współczujący według Listu do Hebrajczyków”. Habilitował się w 2001 r., przedstawiając monografię: „W obronie prawdy Ewangelii. Analiza literacko-retoryczna Ga 1, 11-2, 21”. Tytuł profesora otrzymał w 2005 r. w oparciu o dorobek i pracę: „Magia czy Ewangelia. Konfrontacja głosicieli Ewangelii ze światem magicznym w ujęciu Dziejów Apostolskich”. Ks. prof. dr hab. Roman Pindel kieruje Katedrą Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Jest autorem 20 książek i ponad 70 artykułów naukowych z zakresu biblistyki oraz licznych publikacji popularnonaukowych, a także różnych sesji formacyjnych. Pracę naukową łączył z duszpasterstwem Odnowy w Duchu Świętym, będąc m.in. asystentem kościelnym miesięcznika „List”. W latach 2004–2011 pełnił funkcję ojca duchownego, a od 2011 r. – rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. We wrześniu 2013 r. wybrano go nowym przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych diecezjalnych i zakonnych w Polsce.

Reklama

W wywiadzie udzielonym klerykom Seminarium Duchownego ksiądz Roman Pindel przybliżając historię swojego powołania do kapłaństwa powiedział: „Bardzo wcześnie dotarło do mnie, że to Bóg pierwszy o mnie pomyślał i zapragnął, abym akurat ja usłyszał Jego głos i poszedł za moim powołaniem. Z czasem dochodziło do mnie, że nie tylko mam odkryć i przyjąć co Bóg zamierzył wobec mojego życia, ale i także to, że nie będę nigdy bardziej szczęśliwy i spełniony niż wówczas, gdy będę temu powołaniu wierny”.

Nowo mianowany Biskup obejmie władzę biskupią w naszej diecezji, zastępując na tym urzędzie biskupa Tadeusza Rakoczego – pierwszego ordynariusza Kościoła bielsko-żywieckiego. Papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa Tadeusza Rakoczego z posługi biskupa bielsko-żywieckiego, złożoną zgodnie z kan. 401 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Biskup Tadeusz Rakoczy pełnił swoją posługę przez ponad 20 lat. 25 marca 1992 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go pierwszym ordynariuszem nowo utworzonej diecezji bielsko-żywieckiej, a miesiąc później udzielił mu święceń biskupich.

– Pięknie się złożyło, że mój poprzednik – biskup Tadeusz Rakoczy też miał bardzo dobre wykształcenie biblijne, co było widać w jego homiliach. Były one nasycone treściami biblijnymi bardzo dobrze odnoszonymi do życia. Mam nadzieję, że będę starał się go naśladować w tym wymiarze, bo nie ma lepszego odniesienia do tego, co i jak w życiu czynić, jak odniesienie się do Słowa Bożego – powiedział w dniu nominacji ksiądz biskup nominat Roman Pindel.

2013-11-21 10:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielsko-Biała: dyspensa od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedzielę i święta

[ TEMATY ]

bp Roman Pindel

koronawirus

wikipedia.org

W związku z pogorszeniem się sytuacji epidemicznej i wprowadzeniem nowych restrykcji sanitarnych, biskup bielsko-żywiecki udzielił aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. dla wszystkich wiernych diecezji i osób przebywających na jej terenie. Zachęcił jednocześnie do uczestnictwa w liturgii poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach.

„W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko” – podkreśliła w specjalnym komunikacie kuria, zachęcając, „w miarę możliwości, do uczestniczenia we Mszy św. w tygodniu, zachowując wszystkie zalecenia sanitarne”.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

San Marino zalegalizowało aborcję...

2021-09-27 14:18

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Republika San Marino, będąca enklawą na terytorium Włoch, zalegalizowała aborcję. We wczorajszym referendum poparło ją 77,3 proc. głosujących. Do urn poszło jedynie 41 proc. uprawnionych.

Aborcja będzie legalnie dostępna do 12. tygodnia ciąży, a po upływie tego terminu - w przypadku zagrożenia życia matki lub poważnej wady rozwojowej płodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję