Reklama

Ludzie potrzebują takich spotkań

Agnieszka Kosarska
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2003

Jest sobota 7 grudnia, godz. 10.00. Powietrze jest mroźne, pod butami skrzypi śnieg. W zamojskiej katedrze wszystkie miejsca są już zajęte: tu jest trochę cieplej niż na dworze...
Przyjechali z różnych zakątków diecezji: z Biłgoraja, Księżpola, Hrubieszowa, Horodła, Tomaszowa Lubelskiego, Tarnawatki, Wielączy i oczywiście z Zamościa. Należą do Ruchu Światło-Życie, a tego dnia obchodzą swoje święto patronalne, związane z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "To dlatego, że Maryja, zwłaszcza w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, jest patronką Ruchu" - mówi moderator diecezjalny, ks. prał. Czesław Grzyb. Prawie 30 lat temu w Krościenku nad Dunajem kard. Karol Wojtyła zawierzył dzieło ruchu oazowego Niepokalanej Matce Kościoła. To wydarzenie zostało uznane za akt konstytutywny Ruchu Światło-Życie.
Spotkanie rozpoczyna się modlitwą do Ducha Świętego, a zaraz potem wspólnota z Wielączy wystawia sztukę pt. Światło prawdy, wyreżyserowaną przez Joannę Szewc. Spektakl przedstawia życie i misyjną działalność św. Pawła Apostoła, od momentu jego nawrócenia na drodze do Damaszku. Prosta scenografia i charakteryzacja bohaterów podkreślają inne środki ekspresji: słowo i muzykę. Opowieść jest zgodna z faktami zawartymi w Dziejach Apostolskich i w Listach św. Pawła, ukazuje sylwetkę Apostoła i to, co się dla niego liczy najbardziej, czyli miłość. Miłość chrześcijańska jest jednocześnie głównym przesłaniem przedstawienia: Pawłowy Hymn o miłości, stanowiący muzyczny motyw w trakcie spektaklu, zostaje na koniec odśpiewany przez wszystkich aktorów. Gorące brawa są odpowiedzią publiczności na to, co zobaczyła i usłyszała.
Nadchodzi godz. 12.00, czas na wspólną Eucharystię. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy ks. Czesław Grzyb. Dokonująca się na ołtarzu Tajemnica Miłości stanowi centrum i szczyt świętowania. Paweł, animator, członek Ruchu od 6 lat, korzysta w tym dniu z sakramentu pokuty i pojednania, by, jak sam mówi, "przystąpić do Komunii św., być jak najbliżej Boga". Także Ania, stawiająca w oazie pierwsze kroki, twierdzi, że podczas święta patronalnego najbardziej przeżywa Mszę św.
Spotkanie z Bogiem w Eucharystii prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem. Rozpoczyna się agapa - wspólny posiłek przy stole zastawionym bigosem, owocami, słodyczami. To okazja, by ze sobą porozmawiać, nacieszyć się swoją obecnością. Istnieje zwyczaj łamania się podczas agapy chlebem, który wcześniej został przyniesiony do ołtarza w darach ofiarnych. "Wtedy odczuwa się jedność" - mówi uśmiechając się Ania. "Ludzie potrzebują takich spotkań - tłumaczy ks. Grzyb - i dlatego ks. Franciszek Blachnicki, wiedząc o tym, wpisał je w formację roczną, jako Dni Wspólnoty". Święto patronalne jest jednym z tych dni.
Ostatnim punktem programu Święta jest nabożeństwo przyjęcia do deuterokatechumenatu. Około 50 osób, w tym młodzież i dorośli, składa publiczną deklarację życia zgodnego z wymaganiami, wynikającymi z sakramentu chrztu. To ci, którzy uczestniczyli w rekolekcjach oazowych I stopnia, a podczas specjalnego nabożeństwa przyjęli Jezusa Chrystusa do swego życia jako Pana i Zbawiciela.
Spotkanie dobiega końca, nadchodzi czas rozstania. Jeszcze tylko niektórzy wymieniają telefony, inni zapraszają do wspólnego spędzenia Sylwestra. Życzą sobie wesołych świąt Bożego Narodzenia. Spotkają się znowu w marcu, na kolejnym Dniu Wspólnoty.

Wniosek o odwołanie Biejat

2019-11-20 11:26

Artur Stelmasiak

Współrządzący Posłowie ugrupowania Zbigniewa Ziobry domagają się odwołania z funkcji przewodniczącej sejmowej komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat. - Solidarna Polska wnioskuje do Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i współkoalicjantów o odwołanie z funkcji przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdaleny Biejat – poinformował rzecznik Solidarnej Polski Jan Kanthak.

Robert Sobkowicz / Nasz Dziennik
Biejat Magdalena

W jego ocenie, pełnienie przez poseł tej funkcji to kpina z państwa i obywateli. „Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości” – wyjaśnił rzecznik ugrupowania.

Jak podkreślono, „ktoś kto okazuje brak elementarnego szacunku dla życia poczętego, dla rodzin, niszczy fundament na którym oparte jest nasze państwo". "Nie możemy się zgadzać, by ideologie, eksperymenty społecznej inżynierii, uderzały w podstawy naszej cywilizacji, tradycji i tożsamości. Nie możemy pozwolić, by na straży tych naturalnych praw i oczywistych prawd stały osoby, które nie mają szacunku dla ludzkiego życia, które wyśmiewają nasze wartości" – przekonują parlamentarzyści i dodają, że z tego właśnie względu nie można pozwolić, "by poseł Magdalena Biejat – osoba, która niszczy polskie rodziny, chce zabijać poczęte dzieci, która zagraża naszej przyszłości – nadal pełniła zaszczytną funkcję szefowej komisji polityki społecznej i rodziny w polskim Sejmie".

W nocy także Konfederacja złożyła wniosek o odwołanie poseł z partii Razem. - Konfederacja idzie za ciosem! Składamy wniosek o odwołanie przew. Komisji Polityki Społecznej i Rodziny M.Biejat z partii Razem. Dla naszej ideowej prawicy jest nie do zaakceptowania fakt oddania przez PiS tak istotnych kwestii jak rodzina i ochrona życia w ręce skrajnej lewicy!" – poinformowano na Twitterze. Do postu załączono wniosek skierowany do prezydium komisji podpisany przez posła Grzegorza Brauna.

Magdalena Biejat (Lewica Razem) została wybrana w czwartek na przewodniczącą sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Kandydaturę Biejat na przewodniczącą komisji w głosowaniu poparło 25 posłów w tym większość posłów PiS, przeciw było trzech ( z PiS Elżbieta Duda, Dominika Chorośńska oraz Grzegorz Braun z Konfederacji ), czterech wstrzymało się od głosu. Biejat w ławach poselskich zasiada pierwszy raz. Jest członkiem skrajnie lewicowej partii Razem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wenezuela: powołano wiceprezydenta ds. religii i wyznań

2019-11-21 13:44

jzd (KAI Caracas) / Caracas

José Gregorio Vielma Mora, znany działacz państwowy i partyjny w rządach Hugo Chaveza i Nicolasa Maduro stanął na czele Wiceprezydencji ds. Religii i Wyznań – nowego urzędu w gabinecie wenezuelskim. Ogłosił to publicznie na konferencji prasowej w Caracas 20 listopada pierwszy sekretarz Socjalistycznej Zjednoczonej Partii Wenezueli (PSUV) Diosdado Cabello.

Don-Perucho-Foter-CC-BY

Decyzję o utworzeniu nowego resortu podjęto na posiedzeniu Komitetu Centralnego PSUV. Uzasadniając ją D. Cabello powiedział: „Tak jak mamy ministerstwa, które zajmują się edukacją, kulturą, młodzieżą, tak samo będziemy mieli teraz wiceprezydenta, który będzie zajmował się religią i wyznaniami". Zwrócił uwagę, że rząd wraz z Kościołami katolickim i ewangelickim remontuje obecnie wiele świątyń w kraju. "Pracujemy dla dobra Wenezueli” – podkreślił I sekretarz partii.

Przy okazji pozdrowił on wiernych ze stanu Zulia na północnym wschodzie Wenezueli, w którym od ponad tygodnia odbywają się uroczystości związane z patronką tego regionu – Matką Boską, zwanej "La Chinita".

Dotychczas sprawami wyznań i kultów zajmował się specjalny wydział w Ministerstwie Władzy Ludowej, Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Pokoju.

W Wenezueli istnieje rozdział Kościołów i religii od państwa oraz wolność wyznań. Ponad 90 proc. tamtejszego społeczeństwa wyznaje katolicyzm. Kościół w tym kraju dzieli się na 9 metropolii (prowincji), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 23 diecezje. Istnieją ponadto 3 wikariaty apostolskie i ordynariat polowy, podlegające bezpośrednio Stolicy Apostolskiej oraz dwa egzarchaty apostolskie katolickich Kościołów wschodnich: melchickiego i syryjskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem