Reklama

Ludzie potrzebują takich spotkań

Agnieszka Kosarska
Edycja zamojsko-lubaczowska 1/2003

Jest sobota 7 grudnia, godz. 10.00. Powietrze jest mroźne, pod butami skrzypi śnieg. W zamojskiej katedrze wszystkie miejsca są już zajęte: tu jest trochę cieplej niż na dworze...
Przyjechali z różnych zakątków diecezji: z Biłgoraja, Księżpola, Hrubieszowa, Horodła, Tomaszowa Lubelskiego, Tarnawatki, Wielączy i oczywiście z Zamościa. Należą do Ruchu Światło-Życie, a tego dnia obchodzą swoje święto patronalne, związane z Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "To dlatego, że Maryja, zwłaszcza w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, jest patronką Ruchu" - mówi moderator diecezjalny, ks. prał. Czesław Grzyb. Prawie 30 lat temu w Krościenku nad Dunajem kard. Karol Wojtyła zawierzył dzieło ruchu oazowego Niepokalanej Matce Kościoła. To wydarzenie zostało uznane za akt konstytutywny Ruchu Światło-Życie.
Spotkanie rozpoczyna się modlitwą do Ducha Świętego, a zaraz potem wspólnota z Wielączy wystawia sztukę pt. Światło prawdy, wyreżyserowaną przez Joannę Szewc. Spektakl przedstawia życie i misyjną działalność św. Pawła Apostoła, od momentu jego nawrócenia na drodze do Damaszku. Prosta scenografia i charakteryzacja bohaterów podkreślają inne środki ekspresji: słowo i muzykę. Opowieść jest zgodna z faktami zawartymi w Dziejach Apostolskich i w Listach św. Pawła, ukazuje sylwetkę Apostoła i to, co się dla niego liczy najbardziej, czyli miłość. Miłość chrześcijańska jest jednocześnie głównym przesłaniem przedstawienia: Pawłowy Hymn o miłości, stanowiący muzyczny motyw w trakcie spektaklu, zostaje na koniec odśpiewany przez wszystkich aktorów. Gorące brawa są odpowiedzią publiczności na to, co zobaczyła i usłyszała.
Nadchodzi godz. 12.00, czas na wspólną Eucharystię. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczy ks. Czesław Grzyb. Dokonująca się na ołtarzu Tajemnica Miłości stanowi centrum i szczyt świętowania. Paweł, animator, członek Ruchu od 6 lat, korzysta w tym dniu z sakramentu pokuty i pojednania, by, jak sam mówi, "przystąpić do Komunii św., być jak najbliżej Boga". Także Ania, stawiająca w oazie pierwsze kroki, twierdzi, że podczas święta patronalnego najbardziej przeżywa Mszę św.
Spotkanie z Bogiem w Eucharystii prowadzi do spotkania z drugim człowiekiem. Rozpoczyna się agapa - wspólny posiłek przy stole zastawionym bigosem, owocami, słodyczami. To okazja, by ze sobą porozmawiać, nacieszyć się swoją obecnością. Istnieje zwyczaj łamania się podczas agapy chlebem, który wcześniej został przyniesiony do ołtarza w darach ofiarnych. "Wtedy odczuwa się jedność" - mówi uśmiechając się Ania. "Ludzie potrzebują takich spotkań - tłumaczy ks. Grzyb - i dlatego ks. Franciszek Blachnicki, wiedząc o tym, wpisał je w formację roczną, jako Dni Wspólnoty". Święto patronalne jest jednym z tych dni.
Ostatnim punktem programu Święta jest nabożeństwo przyjęcia do deuterokatechumenatu. Około 50 osób, w tym młodzież i dorośli, składa publiczną deklarację życia zgodnego z wymaganiami, wynikającymi z sakramentu chrztu. To ci, którzy uczestniczyli w rekolekcjach oazowych I stopnia, a podczas specjalnego nabożeństwa przyjęli Jezusa Chrystusa do swego życia jako Pana i Zbawiciela.
Spotkanie dobiega końca, nadchodzi czas rozstania. Jeszcze tylko niektórzy wymieniają telefony, inni zapraszają do wspólnego spędzenia Sylwestra. Życzą sobie wesołych świąt Bożego Narodzenia. Spotkają się znowu w marcu, na kolejnym Dniu Wspólnoty.

Dania ma swoje drzewo w Yad Vashem

2018-02-16 08:31

Sonia Janiec

Archiwum
Duńskie drzewo pamięci w Yad Vashem

Raz po raz pada publicznie idea, aby Polska jako „jedyna” miał swoje drzewo zasadzone w Gaju Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata na terenie kompleksu Instytutu Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie.
Jak powszechnie wiadomo, choć jak się okazuje nie wszystkim, jako jedyna ma swoje drzewo w tym miejscu i od wielu lat – Dania.
Naród duński uznany został „in gremio” za sprawiedliwy wśród narodów świata.

Za co?

W sierpniu 1943 roku, w związku z nasileniem działalności ruchu oporu, namiestnik III Rzeszy Obergruppenfuhrer Werner Best wydał polecenie kolaboracyjnemu rządowi Danii polecenie wprowadzenie stanu wyjątkowego nakładającego na społeczeństwo szereg restrykcji. Zostaje wprowadzona kara śmierci za ich nieprzestrzeganie. Zarówno rząd jak i król Danii Chrystian X odmawiają. Sędziwy monarcha, przejdzie do historii, jako ten, który w geście solidarności z Żydami każe sobie naszyć na mundur, w którym chodzi, żółtą Gwiazdę Dawida.

Uczą się o tym w szkołach dzieci nie tylko w Danii.

29 września rabin Marcus Melchior dowiaduje się o zakończeniu tajnych przygotowań do masowej akcji deportacji Żydów do obozów śmierci. Natychmiast to ogłasza. Reakcja Duńczyków jest natychmiastowa. Rusza akcja wywożenia kutrami i łodziami Żydów do neutralnej Szwecji. Z prawie 50 portów i przystani na wybrzeżu duńskim na ponad trzystu jednostkach pływających zostanie wywiezionych 7220 Żydów i prawie siedmiuset ich nieżydowskich współmałżonków. Przeciętnie każda jednostka odbędzie trzy kursu pomiędzy Danią i Szwecją. W dziesięć dni nie ma już w kraju żadnego zagrożonego wywiezieniem do obozu Żyda.

Muzeum Narodowe Danii
Nawet takimi łodziami Duńczycy wywozili Żydów do Szwecji

Wśród przykładów ludzkiej solidarności wymieniani są m.in. luterańscy pastorzy zaciągający pożyczki na finansowanie operacji przerzutowej, dzielni rybacy czy zwykli ludzie posiadający łodzie i jachty.

Używając opisu statystycznego, licząca w 1943 roku 3,95 miliona ludności Dania uratowała z Holocaustu 7,92 tysiąca istnień ludzkich.

Yad Vashem uhonorował ten ogólnonarodowy akt duńskiej solidarności drzewem dla całego narodu – People of Denmark.
Warto o tym wiedzieć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem