Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na świecie. To wotum wdzięczności polskiego miliardera
Pomnik Matki Bożej o wysokości 55,6 metra powstaje w miejscowości Konotopie, położonej w gminie Kikół pod Toruniem. To wotum wdzięczności polskich miliarderów Grażyny i Romana Karkosików z Kikoła.
Usytuowanie pomnika Matki Boskiej nie jest przypadkowe, będzie on stał w bliskim sąsiedztwie istniejącego już Sanktuarium Matki Bolesnej w Konotopiu. To właśnie w nim znajduje się cudowna figura Matki Boskiej Bolesnej, do której od lat przybywają pielgrzymki z całej Ziemi Dobrzyńskiej.
Pomnik Matki Boskiej w Konotopiu przewyższy istniejące już tego typu budowle - zarówno pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, który z cokołem ma wysokość 38,5 metra, jak i pomnik Jezusa Chrystusa w Świebodzinie, który z kopcem ma wysokość 52,5 metra.
Fundatorami przedsięwzięcia są Grażyna i Roman Karkosikowie, którzy znajdują się na liście najbogatszych Polaków. W 2024 roku małżeństwo uplasowało się na 46. miejscu w rankingu tygodnika „Wprost” z majątkiem szacowanym na 1,7 mld zł. Ich najcenniejszym aktywem jest spółka Boryszew, lider w produkcji komponentów dla branży motoryzacyjnej. Karkosikowie są też właścicielami kilku nieruchomości o dużym znaczeniu historycznym, w tym XIX-wiecznego Pałacu Przeździeckich w Warszawie, rezydencji w Kikole oraz ośrodka wypoczynkowego nad Bałtykiem.
Posłanie misyjne już od wielu lat nie powinno kojarzyć się tylko z posłaniem do konkretnego kraju na misję ewangelizacyjną. Rzeczywistość działania misyjnego ma o wiele szerszy kontekst, a jego początek ma miejsce już podczas chrztu świętego.
Jak nieustannie przypomina papież Franciszek: „Nikt nie jest wyłączony z misji Jezusa” oraz: „Jesteśmy ochrzczeni i posłani”. Posłanie wolontariuszy Projektu Zambia Toruń wydaje się mocno akcentować i przypominać tę prawdę, że Kościół ze swej natury jest misyjny. Począwszy od chrztu podążamy w sposób mniej lub bardziej świadomy i zaangażowany za Chrystusem; jest to etap ad intra, gdy podlegamy procesowi ewangelizacji. Moment posłania to wyraz chęci i gotowości na wyjście do drugiego człowieka i opowiedzenia mu o miłości Chrystusa swoim świadectwem życia. To misyjność w swojej drugiej odsłonie – ad extra.
W 39. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi siedmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie.
Poprzez nałożenie rąk i modlitwę wybierzemy tych diakonów tylko w jednym celu i tylko w jednym celu zostaną oni wyświęceni – aby całym i niepodzielnym sercem być w sprawach Ojca – powiedział kard. Konrad Krajewski podczas święceń prezbiteratu w bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.
W 39. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w Łodzi siedmiu diakonów przyjęło święcenia kapłańskie. Uroczystej liturgii w łódzkiej archikatedrze przewodniczył Metropolita Łódzki kard. Konrad Krajewski. W uroczystości uczestniczyli również abp Władysław Ziółek, bp Ireneusz Pękalski, bp Marek Marczak, bp Piotr Kleszcz, bp Zbigniew Wołkowicz, licznie zgromadzeni kapłani, osoby życia konsekrowanego oraz rodziny i przyjaciele kandydatów do kapłaństwa.
Ubodzy naszych czasów są okradani nie tylko z chleba, ale także z głosu i twarzy – napisał Leon XIV w orędziu na X Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony 15 listopada. Papież ostrzegł przed społeczeństwem, które spycha najsłabszych na margines, a także przed obojętnością pogłębianą przez środowisko cyfrowe. Zaapelował jednocześnie, by Kościół był „ubogi z ubogimi” i stawał się dla potrzebujących miejscem schronienia, nadziei i godności.
Tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Ubogich nosi tytuł „Pan jest ucieczką ubogiego”. Leon XIV przypomniał, że ubodzy zajmują szczególne miejsce w życiu Kościoła, a stosunek do nich staje się sprawdzianem autentyczności chrześcijańskiego życia.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.