Reklama

Niedziela Rzeszowska

Dobroczyńcy dali – siostra Jacqueline zbudowała

Niedziela rzeszowska 48/2013, str. 7

[ TEMATY ]

misje

Archiwum parafii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat parafia Trzeboś zaangażowana jest w pomoc Kościołowi misyjnemu w Kamerunie, gdzie od 25 lat pełni posługę bp Jan Ozga. Na terenie jego diecezji pracują m.in. siostry zakonne ze zgromadzenia Pallotynek i Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. Będąc w 2011 r. w Doume (Misja w Dimako jest młoda, powstała 14 listopada 2003 r.) mogliśmy podziwiać duże, nowoczesne przedszkole z wspaniałym wyposażeniem. Siostry mówią o nim, że jest to przedszkole uniwersyteckie. Określają je tak dlatego, że nie ustępuje ono standardom europejskim.

Podczas ostatnich odwiedzin parafii Trzeboś przez Siostry Karmelitanki z Dimako zrodził się pomysł zbudowania budynku z zamiarem gromadzenia dzieci na różne spotkania.

Siostra Jacqueline bardzo energiczna i szczerze oddana misjonarka przyjechała do parafii Trzeboś w kwietniu 2012 r. z zamiarem zorganizowania środków pieniężnych na realizacje budowy zaplecza edukacyjnego dzieci. Marzenie misjonarki mogło być zrealizowane dzięki ofiarności hojnych dobrodziejów. S. Jacqueline odwiedziła parafie: Górno, Brzóza Królewska, Raniżów, Sokołów Małopolski i Trzeboś. Z tych parafii uzbierała pieniądze na realizację przedsięwzięcia.

Reklama

W roku 2013 w Dimako siostry przystąpiły do budowy według projektu architekta Mariana Pękali. On bezinteresownie przygotował projekt budynku, który otrzymał szumną nazwę „Akademia”. Realizacja inwestycji w warunkach afrykańskich dokonała się szybko.

Siostry misjonarki z Dimako jak najserdeczniej dziękują parafiom i osobom prywatnym za pomoc w powstaniu tego budynku. Misjonarki starają się gromadzić jak najwięcej dzieci. Służyć temu będzie nowy budynek, który widzimy na zdjęciu.

Siostra Jacqueline decyzją władz generalnych zgromadzenia Sióstr Karmelitanek została skierowana do pracy misyjnej w Burundi. Tam będzie mistrzynią nowicjatu. W Dimako pozostaje po niej „Akademia”, która będzie służyć nauczaniu.

2013-11-26 16:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Makulatura na misje

Trwa diecezjalna zbiórka makulatury, z której całkowity dochód zostanie przeznaczony na rzecz budowy studni w krajach misyjnych, m.in. w Czadzie

W akcję mogą włączyć się nie tylko parafie diecezji rzeszowskiej, ale również szkoły, instytucje, zakłady pracy, organizacje, a także osoby indywidualne. Do zbiórki przeznaczone są specjalne kontenery. Po wcześniejszym zgłoszeniu taki kontener trafia w wyznaczone miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Papież: nadużycia to zdrada człowieczeństwa

2023-11-29 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

nadużycia

Grzegorz Gałązka

Wczoraj po południu papież Franciszek spotkał się w Domu św. Marty z przybyłą z francuskiej diecezji Nantes grupą osób, które w wieku młodzieńczym były ofiarami nadużyć, popełnionych przez ludzi Kościoła. Wcześniej, w przesłaniu przekazanym tym osobom przez Komisję ds. Ochrony Nieletnich, Franciszek przypomniał, że „nadużycia to zdrada człowieczeństwa, które jest darem Boga”.

Wczoraj po południu papież Franciszek spotkał się w Domu św. Marty z przybyłą z francuskiej diecezji Nantes grupą osób, które w wieku młodzieńczym były ofiarami nadużyć, popełnionych przez ludzi Kościoła. Osobom tym towarzyszyło kilku braci ze Zgromadzenia Braci Monfort św. Gabriela oraz przedstawiciele Komisji ds. rozeznawania i zadośćuczynienia francuskiej diecezji. W godzinach rannych grupa ofiar odbyła dwugodzinne spotkanie w mieszczącej się w centrum Rzymu w Palazzo Maffei Marescotti siedzibie Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, podczas którego odczytano i przekazano ofiarom nadużyć przesłanie Papieża. Spotkanie, poświęcone wysłuchaniu, poszerzeniu wiedzy i pogłębieniu dialogu, koncentrowało się wokół świadectw, wspomnień i możliwości zapobiegania nadużyciom, które są celem wspólnych działań grupy ofiar oraz Kościoła lokalnego i Zgromadzenia Braci św. Gabriela.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież nadal ma stan zapalny w płucach i bierze antybiotyk

2023-11-29 19:33

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek nadal ma stan zapalny w płucach, któremu towarzyszą trudności oddechowe; bierze antybiotyk i nie ma gorączki - poinformowało w środę wieczorem watykańskie biuro prasowe. Dzień wcześniej z powodu choroby odwołano jego podróż na konferencję klimatyczną COP28 w Dubaju.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan zaznaczył też, że stan prawie 87-letniego papieża jest stabilny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję