Reklama

Duszpasterstwo Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej

2013-12-05 11:07

Paulina Podgórska
Edycja podlaska 49/2013, str. 6

Paulina Podgórska

Od jakiegoś czasu ciągle słychać o kryzysie w oświacie. Na wszystko brakuje środków, ciągle trzeba podnosić kwalifikacje, uczniowie są coraz trudniejsi, a praca bardziej stresująca. Z każdej strony wymagania, oskarżenia, narzekania. Pracując w szkole, mam okazję słyszeć i obserwować, z jakimi trudnościami zmagają się nauczyciele. Coraz więcej w nich zwątpienia, bo na poprawę sytuacji się nie zanosi. Coraz więcej niezbędnych „papierków”, pism i zaświadczeń. W tych warunkach trudno pielęgnować zamiłowanie do bycia wychowawcą i przekazywania wiedzy, z powodu którego tak wiele osób wybrało ten właśnie zawód. Wizja dość pesymistyczna, jednak wśród mroków codzienności pojawiło się światełko.

W październiku, miesiącu, w którym obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, odbyły się pierwsze spotkania Duszpasterstwa Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej. Choć duszpasterstwo tej grupy zawodowej istnieje w naszej diecezji od wielu lat, jednak charakter jego pracy przybierał inną formę. Ks. Robert Grzybowski zachęcony przez Księdza Biskupa podjął współpracę z nauczycielami, by odpowiedzieć na ich potrzeby. To nauczyciele mają bezpośredni kontakt z młodzieżą, więc tylko jeśli sami będą blisko Boga, będą mogli prowadzić do Niego także swoich uczniów.

Na pierwszym spotkaniu motywem przewodnim było kluczowe pytanie: Czy czujesz się dziś kochany przez Boga? Już św. Paweł dał nam receptę na każdą trudność: „Jeśli Bóg jest przy nas, to któż przeciwko nam?” (Rz 8, 31). Tylko trwając w Bogu, w Jego miłości, jesteśmy zdolni przejść przez to, co na pozór jest nie do przejścia. Boża miłość jest tym, co ożywia naszą wiarę i rozpala nasze serca miłością do Boga, drugiego człowieka i siebie. I choć grzech oddziela nas od Ojca, sprawia, że nie czujemy się kochani i pełno w nas lęku o przyszłość, pracę i rodzinę, On poradził sobie z naszą słabością. Jezus jest Tym, który zdejmuje z nas ciężar grzechu, trzyma nas w swoich dłoniach i błogosławi nam, otaczając opieką. Poruszającą wizualizacją tych słów był krótki film, który oglądaliśmy na początku. „Światło w ciemności”, film łatwo dostępny w internecie, pokazuje, że nawet jeśli obecnie jesteśmy w trudnym momencie życia, dopadła nas monotonia i bylejakość, jest Ktoś, kto ratuje nas z opresji. Przemek, nauczyciel z Bielska Podlaskiego, tak skomentował pierwsze spotkanie: „Zawsze w tego typu spotkaniach uderza mnie poczucie spokoju i radości, które towarzyszą uczestnikom. Człowiek zapomina o troskach i nie czuje przygnębienia z powodu trudów życia i pracy. To jasne wskazanie, że gdy zdecydujemy się zawierzyć nasze życie i pracę Panu Bogu, On da nam siły do walki”. Na każdym spotkaniu mogliśmy usłyszeć świadectwo. Magda, nauczycielka z Kamionny, oraz Marcin, nauczyciel z Sokołowa Podlaskiego, opowiadali o tym, jak spotkanie z Jezusem zmieniło ich życie oraz jak wygląda ich codzienność z perspektywy osoby wierzącej.

Reklama

Do tej pory spotkania duszpasterstwa odbyły się w Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim, Łochowie, Bielsku Podlaskim, Węgrowie i Ciechanowcu. Łącznie uczestniczyło w nich ok. 280 nauczycieli. We wszystkich środowiskach nauczyciele wykazali chęć comiesięcznych spotkań, by budować więź z Jezusem i wartościowo spędzić wolny czas.

Więcej informacji o miejscach i terminach następnych spotkań dla nauczycieli i ich bliskich można uzyskać na stronie www.snedrohiczyn.pl w zakładce „nauczyciele”.

Tagi:
duszpasterstwo nauczyciel

abp Gądecki do nauczycieli: Pokazujecie uczniom piękno świata

2019-10-14 10:34

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękuję za Wasz codzienny trud jaki wkładacie w swoją niezwykle ważną i odpowiedzialną pracę. To właśnie Wy, drodzy nauczyciele, katecheci i wychowawcy dzielicie się z uczniami wielkim skarbem, jakim jest wiedza – powiedział abp Stanisław Gądecki składając wszystkim pracownikom oświaty życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

PKWP

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że dzisiejszy dzień jest wielkim świętem nauczycieli, katechetów, wychowawców i wszystkich pracowników szkoły. Powiedział: „W tym dniu w imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oświaty”.

Abp Stanisław Gądecki skierował do nauczycieli podziękowania: „Dziękuję za codzienny trud jaki wkładacie w swoją niezwykle ważną i odpowiedzialną pracę. To właśnie Wy, drodzy nauczyciele, katecheci i wychowawcy dzielicie się z uczniami wielkim skarbem, jakim jest wiedza. To Wy wspieracie dzieci i młodzież na każdym etapie ich rozwoju. Pomagając rodzicom, pokazujecie uczniom piękno świata i potęgę ludzkiego umysłu. Uczycie wybierać dobro i przestrzegacie przed złem”. Dodał również, że nauczyciele w pamięci i wspomnieniach swoich wychowanków zostają na całe życie.

Przewodniczący Episkopatu przekazał też pracownikom oświaty życzenia i zapewnił o swojej pamięci i modlitwie. Powiedział: „Życzę Państwu błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, wielu sukcesów zawodowych oraz tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju satysfakcji, którą daje praca z dziećmi oraz młodzieżą. Zapewniam o mojej pamięci i modlitwie”.

Publikujemy pełną treść życzeń:

Dzień Edukacji Narodowej to wielkie święto nauczycieli, katechetów, wychowawców i wszystkich pracowników szkoły. W tym dniu w imieniu Konferencji Episkopatu Polski pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

Dziękuję za codzienny trud jaki wkładacie w swoją niezwykle ważną i odpowiedzialną pracę. To właśnie Wy, drodzy nauczyciele, katecheci i wychowawcy dzielicie się z uczniami wielkim skarbem, jakim jest wiedza. To Wy wspieracie dzieci i młodzież na każdym etapie ich rozwoju. Pomagając rodzicom, pokazujecie uczniom piękno świata i potęgę ludzkiego umysłu. Uczycie wybierać dobro i przestrzegacie przed złem”. Dzięki Waszej pracy zostajecie w pamięci i wspomnieniach wychowanków na całe życie.

Życzę Państwu błogosławieństwa Bożego na każdy dzień, wielu sukcesów zawodowych oraz tej wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju satysfakcji, jaką daje praca z dziećmi oraz młodzieżą. Zapewniam o mojej pamięci i modlitwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zbigniew Boniek nie będzie prezesem PZPN

2019-10-18 09:51

wpolityce.pl

Temat kandydatury na moją trzecią kadencję prezesa PZPN na ten moment nie istnieje. Musimy wybrać nowego prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo tak stanowi prawo polskie i przy tym zostańmy - mówi prezes PZPN Zbigniew Boniek. Właśnie trwa w Warszawie zjazd PZPN

youtube.com

Prawo polskie zabrania kandydowania trzeci raz na stanowisko prezesa związku, a Bońkowi w październiku 2020 roku kończy się druga kadencja.

Moim zdaniem, to środowisko powinno wybierać prezesów. O tym nie powinni decydować politycy, a delegaci. Jest jednak ustawa, która obowiązuje, ale uważam, że to chory punkt w tej ustawie — przyznał Boniek.

Prezes powiedział, że nie zamierza kandydować w przyszłym roku na kolejną kadencję, bo szanuje prawo.

W październiku przyszłego roku kończę prezesurę i mam nadzieję, że na tym fotelu usiądzie ktoś, kto będzie ulepszał związek — zakończył popularny Zibi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Papież do Indian amazońskich: Ewangelia musi się inkulturować

2019-10-18 19:16

Beata Zajączkowska/vaticannews / Watykan (KAI)

Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”. Papież Franciszek mówił o tym w czasie spotkania z grupą około 40 Indian amazońskich. Część z nich uczestniczy w synodzie, a pozostali biorą udział w innych okołosynodalnych inicjatywach, jakie odbywają się w Rzymie.

Vatican News / AFP
Papież do Indian amazońskich

Na początku spotkania dwoje przedstawicieli rdzennych ludów Amazonii podziękowało Papieżowi za zwołanie synodu i poprosiło go o pomoc w zapewnieniu spokojnego i szczęśliwego życia ich ludom, w ochronie ziemi i wody, tak aby mogli z nich korzystać także ich potomkowie.

Franciszek mówił o tym, że Ewangelia jest ziarnem, które pada w ziemię i wzrasta zgodnie z cechami danej ziemi. Mówiąc o regionie amazońskim, wskazał na niebezpieczeństwo nowych form kolonizacji. Odwołując się do początków chrześcijaństwa, które zrodziło się w świecie żydowskim, rozwijało się w świecie grecko-łacińskim, a w końcu dotarło do innych ziem, w tym słowiańskich, wschodnich i amerykańskich, Ojciec Święty podkreślił, że Ewangelia musi się inkulturować, aby „ludy przyjęły nauczanie Jezusa we własnej kulturze”.

W czasie spotkania z Papieżem przedstawicielom Indian towarzyszyli abp Roque Paloschi, metropolita Porto Velho w Brazylii, i kard. Claudio Hummes, relator generalny Synodu Biskupów. Spotkanie miało charakter bardzo spontaniczny. Franciszek otrzymał w prezencie m.in. tradycyjny łuk oraz pióropusz, w którym chętnie pozował do zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem