Reklama

8 grudnia 2013 na Jasnej Górze w dniu 60. rocznicy Apelu Jasnogórskiego

Hołd z białych kwiatów dla Niepokalanej

2013-12-10 13:35

(Red.)
Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 2

Krzysztof Świertok

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia br., zgodnie z kilkuletnią tradycją, przed figurą Maryi Niepokalanej na placu przed Szczytem Jasnogórskim zostały złożone wiązanki białych kwiatów. Metropolita częstochowski abp Wacław Depo odmówił Akt Zawierzenia Matce Bożej. – Maryjo, Dziewico Niepokalana, kiedy wpatrujemy się w Twoje tajemnice zjednoczenia z Bogiem, jak uczy nas Ojciec Święty Franciszek, znów zaczynamy wierzyć w miłość, w delikatność i czułość miłości i w jej moc – wyznał abp Depo. – To w Tobie dostrzegamy, że pokora nie jest słabością, lecz prawdą o sobie wobec Boga i ludzi. Ty uczysz nas dostrzegać ślady Ducha Bożego zarówno w wielkich wydarzeniach świata, jak zachowanie daru pokoju w Polsce, Europie i świecie, jak i w życiu codziennym każdego i wszystkich. Prosimy Cię, naucz nas nowego zawierzenia Bogu, które jest i będzie osobistą odpowiedzią na Jego miłość. Pomóż nam, aby Kościół na naszej polskiej ziemi stawał się domem dla wszystkich, którzy chcą budować swoje życie na fundamencie wiary w Bożego i Twojego Syna – modlił się abp Depo.

– Ten rok duszpasterski niech będzie wyznaniem wiary w Syna Bożego – wołał Metropolita Częstochowski. – Twoje piękno, Maryjo, nie tylko nas zachwyca, ale staje się naszą siłą, pomimo iż zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uznają Twoją macierzyńską obecność i miłosierdzie wobec aktów profanacji Twojego Oblicza i Twoich znaków w kapliczkach przydrożnych czy figurach. Prosimy Cię, zwyciężaj w życiu naszych rodzin i w życiu wspólnot duchowych, w życiu kapłanów, a zwłaszcza w czasie, gdy na polskiej ziemi zagrożona jest godność człowieka od poczęcia pod sercem matki aż do naturalnej śmierci, gdy zagrożona jest źle pojęta wolność, która odbiera godność kobiecie i matce, jak również przyszłość naszych dzieci i ludzi młodych. Abp Depo, zwracając się następnie do Matki Jasnogórskiej jako Przewodniczki na polskich drogach zawierzenia Bogu, prosił: – Tak jak od pokoleń witasz na tym wzgórzu swoje dzieci, pielgrzymów przekraczających progi Twojego Domu, tak dzisiaj powiedz o nas swojemu Synowi, którego po raz kolejny przyszliśmy zaprosić do naszego życia. Powierzamy Ci siebie, nasze rodziny, nasze miasto, wspólnoty prezbiterów i życia konsekrowanego. Matko, która jesteś prawdziwą pomocą i obroną, obroń nas od złego ducha nienawiści i podziałów, obroń Kościół, aby miał odwagę głosić prawdę Ewangelii w porę i nie w porę. Obroń Polskę, która jest Twoim domem – zakończył.

Reklama

Po odmówieniu Aktu Zawierzenia Matce Bożej Metropolita Częstochowski na podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, udekorował figurę Maryi Niepokalanej bukietem białych kwiatów. Kwiaty złożyli również Matce Bożej w hołdzie ojcowie paulini oraz mieszkańcy Częstochowy, którzy w ten niedzielny wieczór licznie przybyli na plac przed Szczytem Jasnogórskim.

Później wszyscy udali się do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, gdzie miał miejsce jubileuszowy Apel Jasnogórski, w 60. rocznicę jego powstania. Rozważania apelowe wygłosił definitor generalny Zakonu Paulinów o. Zachariasz Jabłoński, a modlitwie przewodniczył o. Jerzy Tomziński, który 8 grudnia 1953 r. poprowadził pierwszy Apel Jasnogórski. Jubileuszową wieczorną modlitwę Polaków w niedzielę 8 grudnia 2013 r. zakończył błogosławieństwem od Ołtarza Ojczyzny abp Wacław Depo, któremu towarzyszył najstarszy paulin – o. Jerzy Tomziński.

Reklama

Jezuici reagują na oskarżenie o pedofilię

2019-05-20 13:00

mip (KAI) / Warszawa

"Relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - czytamy w przesłanym KAI oświadczeniu delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Oświadczenie odnosi się do wspomnień dziennikarki zamieszczonych w mediach społecznościowych.

pixabay.com

"Odnosząc się do przytaczanej przez media historii pani Magdy Gacyk, która wyznaje na Facebooku, że była w dzieciństwie molestowana przez nieżyjącego już księdza jezuitę oraz wobec licznych zapytań mediów o tę sprawę oświadczam, że relacja pani Magdy Gacyk jest dla ojca Prowincjała i dla nas wszystkich wstrząsem" - napisał o. Wojciech Żmudziński SJ, delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Duchowny wskazuje, że jeśli sprawcą był jezuita, "to ze wstydem i żalem przepraszamy za wyrządzoną krzywdę".

"Niestety podane przez panią Magdę Gacyk elementy informacji nie pozwalają odpowiedzialnie zidentyfikować sprawcę. Dlatego też, jeśli ktoś ma wiedzę, która pomogłaby dojść do prawdy i ustalić jednoznacznie jego tożsamość, prosimy o kontakt pod adresem: pma-socio@jezuici.pl" - czytamy w komunikacie. "Na ten adres prosimy także zgłaszać wszelkie inne sytuacje, w których mogło dojść do nadużyć seksualnych ze strony członków naszej Prowincji zakonnej" - mówi jezuita.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Drugie życie strajkowego ,,ogórka"

2019-06-26 22:58

Anna Majowicz

W gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej podpisano dziś (26.06) list intencyjny, którego celem jest renowacja zabytkowego autobusu Jelcz 043, zwanego ze względu na swój kształt ,,ogórkiem”.

Archiwum Centrum Historii Zajezdnia
Podczas konferencji w gmachu głównym Politechniki Wrocławskiej

Pojazdem tym 26 sierpnia 1980 r. Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z Zajezdni nr VII we Wrocławiu, co doprowadziło do strajku. Jego uczestnicy solidaryzowali się z robotnikami z Wybrzeża. Tak narodziła się Wrocławska „Solidarność”.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” postanowił przeprowadzić przedsięwzięcie, pt.: „Drugie życie strajkowego Jelcza 043”. Inicjatywę podjęły Politechnika Wrocławska, Jelcz Spółka z o. o., Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Spółka z o. o. oraz NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rezultatem współdziałania tych instytucji będzie renowacja autobusu Jelcz 043 oraz przywrócenie jego wyglądu z 1980 r., przy jednoczesnym nadaniu mu cech pojazdu nowoczesnego, odpowiadającego najnowszym standardom. – Mamy nadzieję, że autobus uda się odrestaurować do sierpnia przyszłego roku, kiedy to obchodzić będziemy 40-lecie powstania ,,Solidarności” – mówi Marek Mutor, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem