Reklama

Królowa Polski o wielu obliczach

2013-12-10 13:35

Kl. Tomasz Podlewski
Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 16

kl. Bartosz Kasprzak

Wśród radosnych tajemnic Różańca niejednokrotnie rozważamy „Ukoronowanie Matki Bożej”… Jednak nie wszyscy wiedzą, że przełom listopada i grudnia 2013 r. stwarza nam okazję do nieco innego przeżycia tej tajemnicy, na razie w Częstochowie, ale wkrótce również w innych miejscach. A to dzięki wyjątkowej wystawie wizerunków Maryjnych. Najpierw jednak musimy się nieco cofnąć w czasie, by docenić tego, który „Tajemnicę Ukoronowania” niezwykle konkretnie przybliżał nam, Polakom, wiele razy…

Koronacje i rekoronacje przez kard. Wyszyńskiego dokonane

Mowa, oczywiście, o słudze Bożym Stefanie Kardynale Wyszyńskim. W księdze jego kilkudziesięcioletniej służby prymasowskiej znajduje się wiele kart opisujących koronacje i rekoronacje polskich wizerunków Matki Bożej. Prymas Tysiąclecia dokonał 41 koronacji Maryi w Jej wizerunkach, a 6 razy nakładał Jej korony ponownie.

Nie dziwi więc fakt, że Instytut Prymasa Wyszyńskiego postawił sobie za cel stworzenie wystawy malarskiej przedstawiającej wszystkie koronowane przez Prymasa Tysiąclecia wizerunki Maryjne. O przygotowanie tak niezwykłej serii malarskiej poproszono Bożenę Janinę Aleksy – znaną polską artystkę, która tworzyła zarówno w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami (Pompeje, Castel Gandolfo, Trevignano, Rzym, Bruksela). I tak w ciągu kilku ostatnich lat powstała wspaniała kolekcja kilkudziesięciu wizerunków „Polskich Madonn”, którą od 19 listopada do 20 grudnia br. można podziwiać w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Twarzą w twarz z Maryją

Jak zaznaczył podczas uroczystego otwarcia wystawy abp Wacław Depo: „Wielką radością jest to, że miejscem spotkania z Matką w tylu Jej obliczach jest seminarium. Niech ta wystawa – tu, w domu Matki, i w cieniu Jasnej Góry – rozbudza w nas pragnienie kroczenia maryjnymi ścieżkami razem z Prymasem Tysiąclecia” – dodał.

Otwarcie wystawy, poza alumnami, przełożonymi i profesorami seminarium, zgromadziło wielu gości z Bożeną J. Aleksy na czele. Świadkami tego wydarzenia były licznie przybyłe członkinie Instytutu Prymasowskiego. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, sprawowana w seminaryjnym kościele pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Jak stwierdził w późniejszym przemówieniu rektor WSD ks. Andrzej Przybylski: – Zarówno Eucharystia, jak i otwarcie wystawy przygotowują nas do 60. rocznicy aktu osobistego oddania się Maryi w niewolę miłości przez Prymasa Tysiąclecia.

Na maryjnych polskich drogach

Zwiedzając wystawę, wybieramy się w niezwykłą podróż. Wraz z Księdzem Prymasem przemierzamy całą Polskę, odwiedzając Częstochowę, Kraków, Ludźmierz, Leśniów, Warszawę, Piekary Śląskie i wiele innych miejsc, które dla Polaków są szczególne. Sam kard. Wyszyński każde sanktuarium maryjne uważał za „małą Jasną Górę” dla danego obszaru. „Koronowane Madonny Polskie” przenoszą nas do tych wszystkich miejsc, które, zgodnie ze słowami Księdza Prymasa, stanowią „krynice łaski Chrystusowej rozlewające się przez Maryję na cały kraj”. „Każde sanktuarium, nawet to małe, ubożuchne, to jakby dłoń niepokalana Maryi, Królowej Polski, wyciągająca się ku wspomożeniu i ku obronie narodu” – mówił. Dotykamy więc tajemnicy tego szczególnego rysu polskiej pobożności – maryjności, którą podziwia świat i która nie pozwala nam przejść obojętnie obok żadnego wizerunku naszej Matki.

W przemówieniu podczas otwarcia wystawy autorka ze wzruszeniem przyznała, że tę serię uznaje za swoje najważniejsze dzieło. I choć w Polsce sanktuariów maryjnych jest ponad 600, to wystarczy spojrzeć na zaledwie kilka z wizerunków Matki, aby uświadomić sobie, jak wielkim szczęściem jest być Jej polskim dzieckiem.

Z Częstochowy dalej – w Polskę

Do 20 grudnia br. wystawę (wstęp jest darmowy) można oglądać w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej (ul. św. Barbary 41, Częstochowa). Następnie wystawa wyruszy dalej – w Polskę, aby zachwycić kolejne miejsca, które już czekają na przybycie Maryi w Jej przepięknych koronowanych wizerunkach.

Ks. Marek Dziewiecki: Uczciwość nie znosi tabu!

2019-04-24 17:24

Salve TV

- Ponieważ kochamy się w naszym małżeństwie, to zwierzamy się przede wszystkim sobie nawzajem. Wymagamy od siebie bezwzględnej uczciwości. Nie mamy tematów tabu - mówi ks. Marek Dziewiecki.

SALVE TV

- Jeśli któreś z małżonków zaczyna kłamać i manipulować, to drugi ma prawo zapytać wprost, o co chodzi - to jest uczciwość małżeńska. Jeśli dojdzie do zdrady i wyjdzie to na jaw, to oszukany małżonek ma święte prawo do zaglądania do telefonu, maila i porównywania bilingów, czyli sprawdzania uczciwości małżonka aż do przywrócenia zaufania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem