Reklama

Królowa Polski o wielu obliczach

2013-12-10 13:35

Kl. Tomasz Podlewski
Niedziela Ogólnopolska 50/2013, str. 16

kl. Bartosz Kasprzak

Wśród radosnych tajemnic Różańca niejednokrotnie rozważamy „Ukoronowanie Matki Bożej”… Jednak nie wszyscy wiedzą, że przełom listopada i grudnia 2013 r. stwarza nam okazję do nieco innego przeżycia tej tajemnicy, na razie w Częstochowie, ale wkrótce również w innych miejscach. A to dzięki wyjątkowej wystawie wizerunków Maryjnych. Najpierw jednak musimy się nieco cofnąć w czasie, by docenić tego, który „Tajemnicę Ukoronowania” niezwykle konkretnie przybliżał nam, Polakom, wiele razy…

Koronacje i rekoronacje przez kard. Wyszyńskiego dokonane

Mowa, oczywiście, o słudze Bożym Stefanie Kardynale Wyszyńskim. W księdze jego kilkudziesięcioletniej służby prymasowskiej znajduje się wiele kart opisujących koronacje i rekoronacje polskich wizerunków Matki Bożej. Prymas Tysiąclecia dokonał 41 koronacji Maryi w Jej wizerunkach, a 6 razy nakładał Jej korony ponownie.

Nie dziwi więc fakt, że Instytut Prymasa Wyszyńskiego postawił sobie za cel stworzenie wystawy malarskiej przedstawiającej wszystkie koronowane przez Prymasa Tysiąclecia wizerunki Maryjne. O przygotowanie tak niezwykłej serii malarskiej poproszono Bożenę Janinę Aleksy – znaną polską artystkę, która tworzyła zarówno w Ojczyźnie, jak i poza jej granicami (Pompeje, Castel Gandolfo, Trevignano, Rzym, Bruksela). I tak w ciągu kilku ostatnich lat powstała wspaniała kolekcja kilkudziesięciu wizerunków „Polskich Madonn”, którą od 19 listopada do 20 grudnia br. można podziwiać w budynku Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Reklama

Twarzą w twarz z Maryją

Jak zaznaczył podczas uroczystego otwarcia wystawy abp Wacław Depo: „Wielką radością jest to, że miejscem spotkania z Matką w tylu Jej obliczach jest seminarium. Niech ta wystawa – tu, w domu Matki, i w cieniu Jasnej Góry – rozbudza w nas pragnienie kroczenia maryjnymi ścieżkami razem z Prymasem Tysiąclecia” – dodał.

Otwarcie wystawy, poza alumnami, przełożonymi i profesorami seminarium, zgromadziło wielu gości z Bożeną J. Aleksy na czele. Świadkami tego wydarzenia były licznie przybyłe członkinie Instytutu Prymasowskiego. Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, sprawowana w seminaryjnym kościele pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Jak stwierdził w późniejszym przemówieniu rektor WSD ks. Andrzej Przybylski: – Zarówno Eucharystia, jak i otwarcie wystawy przygotowują nas do 60. rocznicy aktu osobistego oddania się Maryi w niewolę miłości przez Prymasa Tysiąclecia.

Na maryjnych polskich drogach

Zwiedzając wystawę, wybieramy się w niezwykłą podróż. Wraz z Księdzem Prymasem przemierzamy całą Polskę, odwiedzając Częstochowę, Kraków, Ludźmierz, Leśniów, Warszawę, Piekary Śląskie i wiele innych miejsc, które dla Polaków są szczególne. Sam kard. Wyszyński każde sanktuarium maryjne uważał za „małą Jasną Górę” dla danego obszaru. „Koronowane Madonny Polskie” przenoszą nas do tych wszystkich miejsc, które, zgodnie ze słowami Księdza Prymasa, stanowią „krynice łaski Chrystusowej rozlewające się przez Maryję na cały kraj”. „Każde sanktuarium, nawet to małe, ubożuchne, to jakby dłoń niepokalana Maryi, Królowej Polski, wyciągająca się ku wspomożeniu i ku obronie narodu” – mówił. Dotykamy więc tajemnicy tego szczególnego rysu polskiej pobożności – maryjności, którą podziwia świat i która nie pozwala nam przejść obojętnie obok żadnego wizerunku naszej Matki.

W przemówieniu podczas otwarcia wystawy autorka ze wzruszeniem przyznała, że tę serię uznaje za swoje najważniejsze dzieło. I choć w Polsce sanktuariów maryjnych jest ponad 600, to wystarczy spojrzeć na zaledwie kilka z wizerunków Matki, aby uświadomić sobie, jak wielkim szczęściem jest być Jej polskim dzieckiem.

Z Częstochowy dalej – w Polskę

Do 20 grudnia br. wystawę (wstęp jest darmowy) można oglądać w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej (ul. św. Barbary 41, Częstochowa). Następnie wystawa wyruszy dalej – w Polskę, aby zachwycić kolejne miejsca, które już czekają na przybycie Maryi w Jej przepięknych koronowanych wizerunkach.

Suplikacje za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku NMP Częstochowskiej

2019-06-14 12:24

Ks. Mariusz Frukacz

Zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, począwszy od dziś, do dnia 30 czerwca włącznie we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej mają zostać odśpiewane Suplikacje w duchu wynagrodzenia za publiczne znieważenia Sakramentu Eucharystii i profanacje wizerunku Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Bożena Sztajner/Niedziela

Jak czytamy w Zarządzeniu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie Suplikacje mają być odśpiewane podczas nabożeństw ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. nabożeństw czerwcowych) po litanii i antyfonie.

Suplikacja z języka łac. “supplicatio” oznacza błaganie i prośbę. Pierwsza strofa jest polskim tłumaczeniem starej pieśni łacińskiej zaczynającej się od słów: Święty Boże, święty mocny. Suplikacja ma charakter błagalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Krzysztof Zanussi kończy 80 lat

2019-06-17 14:09

culture.pl, tk / Warszawa (KAI)

Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser filmowy i teatralny, a także scenarzysta, producent i eseista obchodzi dziś 80 urodziny. Jest twórcą takich filmów jak „Iluminacja”, „Barwy ochronne” czy „Spirala”. Wyreżyserował też film „Z dalekiego kraju”, w którym przybliżał światu postać, wybranego na papieża, Karola Wojtyły.

Paweł Skraba/REPORTER/East News

W swoich dziełach reżyser porusza odwieczne problemy: miłości, śmierci, szczęścia i sumienia, przyglądając się, jak objawiają się one w dzisiejszym świecie.

Oprócz twórczości filmowej, Zanussi zajmuje się także działalnością pedagogiczną i reżyserią teatralną. Wykładał m.in. w PWSFTViT w Łodzi, National Film School w Wielkiej Brytanii i w Danii, w Kopenhadze. Reżyseruje w teatrach w Mediolanie, Palermo, Rzymie, Paryżu, Lozannie, Bonn, Bazylei, Krakowie, Poznaniu i Warszawie.

Krzysztof Zanussi urodził się 17 czerwca 1939 roku w Warszawie. W 1959 roku został absolwentem fizyki na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1962 roku filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W roku 1966 ukończył studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Działał w amatorskim ruchu filmowym.

W latach 1971-1983 był wiceprezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a w latach 1975-1977 przewodniczący Rady Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Od 1980 roku jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego "Tor” Przez wiele lat był konsultantem Papieskiej Rady ds. Kultury. Jest członkiem wielu krajowych i zagranicznych gremiów artystycznych, m.in. Europejskiej Akademii Filmowej, Papieskiej Akademii Sztuk Pięknych i Literatury, Polskiego PEN-Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy. Jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (tytuł profesorski od 1992).

Najbardziej znaczącym okresem w twórczości Zanussiego jest dekada lat siedemdziesiątych – czytamy na portalu culture.pl. Wtedy powstały tak znane filmy, jak "Życie rodzinne", "Za ścianą", "Iluminacja", "Barwy ochronne" czy "Spirala". Wtedy też został wykreowany specyficzny bohater filmów Zanussiego - człowiek postawiony przed wyborem między wartościami a pokusą ich odrzucenia. Probierzem jest jego moralna wrażliwość wyrażająca się kompromisem pomiędzy sferą marzeń o indywidualnej wolności a życiową praktyką, która tę wolność dobrowolnie ogranicza. Ważne w jego twórczości jest także problem relacji pomiędzy religią a nauką.

Tym wątkom pozostaje wierny także w najnowszych dziełach. W filmie „Obce ciało” z 2014. r. porusza aktualny temat miejsca Boga w przestrzeni publicznej. Wnikliwie obserwuje podział Polski na katolicką i laicką, stawiając swojego bohatera wobec dwóch skrajnie różnych światopoglądów.

Z kolei ubiegłoroczny „Eter” to próba reinterpretacji mitu Fausta. Film opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi.

Warto wspomnieć, że w 1981 r. Krzysztof Zanussi wyreżyserował film „Z dalekiego kraju” przybliżający światu postać Karola Wojtyły oraz realia, w których dorastał i żył późniejszy papież Jan Paweł II. Natomiast na podstawie dramatu Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”, w 1997 r. nakręcił w polsko-włosko-niemieckiej koprodukcji film ze Scottem Wilsonem (Brat Albert) i Wojciechem Pszoniakiem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem