Reklama

Świat

Cyryl: "uniaci" i „rozłamowcy” z Patriarchatu Kijowskiego chcą zniszczyć kanoniczne prawosławie w Donbasie

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl w ostrych słowach zarzucił „uniatom”, czyli grekokatolikom, i „rozłamowcom”, to znaczy członkom niekanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK) bezpośrednią agresję przeciw kanonicznemu prawosławiu w Donbasie. Napisał o tym w liście do patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, wzywając jednocześnie do modlitw o pokój na Ukrainie i o obronę prawosławia kanonicznego (tzn. podlegającego Patriarchatowi Moskiewskiemu).

[ TEMATY ]

prawosławie

WIKIPEDIA

W tym obszernym dokumencie zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odnotował każdy przypadek, gdy przedmiotem agresji był duchowny promoskiewskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP), podając miejsce, datę i okoliczności takiego zdarzenia. Wskazał też od razu na sprawców tych czynów, wymieniając najczęściej właśnie „uniatów” i „rozłamowców”. List skierowany jest na ręce duchowego zwierzchnika światowego prawosławia, ale w istocie za jego pośrednictwem ma dotrzeć do innych Kościołów.

Informując o przesłaniu, Religijno-Informacyjna Służba Ukrainy zwróciła uwagę, że „zgodnie z logiką patriarchy, cała wina za to, że Wschód Ukrainy popada w ruinę, spoczywa wyłącznie na grekokatolikach i wiernych UKP PK”. Cyryl nie wspomina natomiast ani słowem o „kadyrowcach” [Czeczenach walczących po stronie rosyjskiej przeciw Ukrainie], o rosyjskich kolumnach ze sprzętem wojskowym, które codziennie przekraczają granicę Ukrainy, o magazynach amunicji w świątyniach UKP ani o księżach Patriarchatu Moskiewskiego, którzy z bronią w rękach wystąpili przeciw „juncie kijowskiej” [tak propaganda rosyjska określa obecne władze w Kijowie – KAI].

Agencja ukraińska zamieściła pełny tekst listu patriarchy po rosyjsku, dodając, że pojawił się on 14 bm. wieczorem na stronach RKP i Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego, ale już dziś rano został stamtąd usunięty. „List otwarty do głów Kościołów znikł ze strony jak zegarek z ręki patriarchy Cyryla” – powiedział ironicznie jeden z arcybiskupów UKP PK.

Jest to nawiązanie do zdarzenia z kwietnia 2012, gdy zwierzchnikowi RKP zarzucono, że nosi bardzo drogi zegarek marki Breguet (wart ponad 30 tys. euro). Cyryl zaczął temu zaprzeczać, ale pojawiły się zdjęcia, na którym ma on na ręku ów przedmiot. Wówczas ktoś (podobno jakaś pracownica Patriarchatu) usunął go ze zdjęcia, zapomniał jednak wymazać również odbicie zegarka w lśniącym blacie stołu. Sam zegarek na ręku zniknął, ale pozostał jego ślad na stole.

2014-08-15 16:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ikonostas u stargardzkich grekokatolików

Niedziela szczecińsko-kamieńska 51/2021, str. IV

[ TEMATY ]

prawosławie

ikonostas

Ks. Marcin Miczkuła

Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak

Liturgii przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak

Na terenie naszej archidiecezji znajduje się kilka parafii skupiających katolików wschodnich, należących do eparchii wrocławsko-koszalińskiej Kościoła greckokatolickiego.

Szczególnym patronem katolików wschodnich jest św. Jozafat Kuncewicz, biskup, wspominany w kalendarzu gregoriańskim 13 listopada, natomiast w juliańskim 25 listopada. Czczony jest jako apostoł jedności i męczennik za wiarę. Ten wyjątkowy święty jest patronem wspólnoty parafialnej w Stargardzie. Z racji dorocznego odpustu w cerkwi greckokatolickiej nad Iną odbyły się uroczystości odpustowe, którym przewodniczył bp Włodzimierz Juszczak. Radość odpustową powiększyło przekazanie wspólnocie parafialnej relikwii swojego patrona, św. Jozafata, przekazanych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie oraz poświęcenie ikonostasu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Św. Mikołaj patronem Głogowa - zaproszenie

2022-12-01 09:00

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Głogów

odpust św. Mikołaja

patron miasta

Wikipedia

Św. Mikołaj

Św. Mikołaj

Decyzją Stolicy Apostolskiej św. Mikołaj został patronem miasta Głogowa. Tegoroczny odpust i uroczystość św. Mikołaja będziemy przeżywali bardzo uroczyście.

Zapraszamy na konferencję poprzedzającą główne obchody, która rozpocznie się 5 grudnia o godz. 10:00 w Teatrze im. Andreasa Gryphiusa w Głogowie. Jej tytuł to „Święty Mikołaj Biskup patronem miasta Głogowa”. Wezmą w niej udział m.in. profesor historii sztuki bp Michał Janocha, który opowie o ikonografii św. Mikołaja w sztuce Wschodu i Zachodu, oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, który przedstawi „Postać św. Mikołaja, jako przykład dobroczynności dla współczesnych”. Tego samego dnia o godz. 18.30 w kościele pw. Bożego Ciała odbędzie się koncert mikołajowy pt. „Wybrany przez miłość” w wykonaniu chóru Space Of Grace & Goście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję