Reklama

Polska

Jasna Góra: dziś święcenia biskupie paulina o. Łukasza Buzuna

Na Jasnej Górze odbędą się dziś święcenia biskupie paulina, o. Łukasza Buzuna. 5 lipca papież Franciszek mianował dotychczasowego przeora jasnogórskiego klasztoru, biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. Głównym konsekratorem nowego biskupa będzie abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce a współkonsekratorami: metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup kaliski Edward Janiak. Uroczystość rozpocznie się o godz. 11.00 w bazylice.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

biskup

Krzysztof Świertok

„Ufamy, że Ksiądz Biskup Nominat wychowany przy Matce Bożej Częstochowskiej, przychodząc na służbę do Świętego Józefa Kaliskiego, będzie umacniał naszą wiarę, prowadził nas w ziemskim pielgrzymowaniu oraz wzajemnej miłości i jedności ku wyżynom niebieskim” – napisał bp Edward Janiak, biskup kaliski, po ogłoszeniu nominacji dla o. Łukasza Buzuna.

Jak przypomina bp Janiak, z ziemi kaliskiej wywodził się o. Augustyn Kordecki, obrońca Jasnej Góry. Był on wieloletnim przeorem sanktuarium jasnogórskiego, a trzy razy prowincjałem polskiej prowincji paulinów. Teraz diecezja kaliska otrzymuje z Jasnej Góry biskupa w osobie o. Buzuna. „Radujemy się z faktu, że diecezja otrzymuje nowego biskupa, o którego modliliśmy się. Wierzymy, że Duch Święty, namaszczając go swą sakramentalną mocą, uczyni go czytelnym znakiem Pana Boga” – podkreśla bp Janiak.

Głównym konsekratorem nowego biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, a współkonsekratorami: metropolita częstochowski abp Wacław Depo i biskup kaliski Edward Janiak. Liturgię rozpocznie słowo pozdrowienia skierowane przez o. Arnolda Chrapkowskiego OSPPE, generała Zakonu Paulinów. Eucharystia będzie celebrowana pod przewodnictwem abp. Celestino Migliore, a homilię wygłosi bp Edward Janiak.

Reklama

Biskup nominat Łukasz Buzun urodził się 26 lutego 1968 r. w Korycinie (archidiecezja białostocka). Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne OO. Paulinów, uzyskując tytuł magistra teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1996 r. w Częstochowie. Po święceniach prezbiteratu przez 9 lat posługiwał w parafii prowadzonej przez paulinów w Wieruszowie, na terytorium diecezji kaliskiej, a jednocześnie studiował teologię duchowości i doktoryzował się na UKSW w Warszawie. Ojciec Łukasz Buzun przez 3 lata pełnił funkcję podprzeora Klasztoru Jasnogórskiego, a 2 kwietnia 2014 r. został wybrany przeorem. Ojciec Święty Franciszek mianował go 5 lipca br. biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cusira.

Jako dewizę biskupiego posługiwania Biskup Nominat obrał słowa „Verba vitae aeternae habes” (Ty masz słowa życia wiecznego), zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana. W jego herbie biskupim został umieszczony na górze chrystogram, utworzony przez dwie greckie litery - X (chi) i P (rho) – oznaczające mesjański tytułu Jezusa Chrystusa. Nieco niżej po bokach znajdują się dwa inicjały: M oraz J. Pierwszy oznacza Matkę Syna Bożego – Maryję, drugi nawiązuje do osoby św. Józefa. Na dole tarczy herbowej widnieje palma – symbol Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

2014-08-16 10:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup diecezji legnickiej

Niedziela legnicka 17/2014, str. 1

[ TEMATY ]

biskup

KATOLICKIE RADIO PODLASIE

W Wielką Środę w południe w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy bp Marek Mendyk w obecności bp. Stefana Cichego odczytał pismo Nuncjatury Apostolskiej, informujące o powołaniu przez papieża Franciszka nowego Biskupa legnickiego. Został nim bp Zbigniew Kiernikowski, dotychczasowy biskup siedlecki.
Nowy Biskup legnicki zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego biskupa diecezjalnego Stefana Cichego, który 30 marca osiągnął wiek emerytalny i złożył przepisaną prawem rezygnację z pełnienia dotychczasowego urzędu.

Biskup dr hab. Zbigniew Kiernikowski urodził się 2 lipca 1946 r. w Szamarzewie w Wielkopolsce.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję