Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Manifestacja wiary w królewskich orszakach

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia w naszej diecezji przeszły ulicami Orszaki Trzech Króli. Wśród uczestników barwnych korowodów dominowała młodzież i rodziny z dziećmi. Wszyscy manifestowali przywiązanie do wartości ewangelicznych, śpiewali kolędy i oglądali odgrywane na ulicach scenki opowiadające o narodzeniu Chrystusa i pokłonie trzech Mędrców ze Wschodu

Niedziela sosnowiecka 3/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Agnieszka Raczyńsko-Lorek, Katarzyna Maciejewska

Największy orszak, liczący blisko 4 tys. uczestników, już po raz drugi przeszedł ulicami Będzina. Po raz pierwszy w zabawę w plenerze z Mędrcami ze Wschodu włączyło się ok. tysiąc mieszkańców Jaworzna-Jelenia. Marsz Trzech Króli zorganizowany dla mieszkańców powiatu olkuskiego odbył się także w Bukownie.

W królewskim Będzinie

Orszak Trzech Króli w Będzinie zainaugurowała uroczysta Eucharystia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, biskupa Grzegorza Kaszaka. Po zakończeniu Mszy św., wierni w radosnej atmosferze tworząc orszaki: afrykański, azjatycki i europejski – wyruszyli w ponad dwukilometrową trasę, dając tym samym świadectwo swojej wiary i przywiązania do tradycji. Ksiądz Biskup, który wraz z wiernymi odwiedził „dwór Heroda”, „gospodę”, był świadkiem zwycięstwa dobra nad złem i dotarł do betlejemskiego żłóbka na Zamkowym Wzgórzu, zaznaczył, iż była to wspaniała manifestacja wiary, której królewski Będzin dawno nie widział. Po zakończeniu uczty dla ducha, było coś dla ciała – ciepła strawa ufundowana przez starostę będzińskiego Krzysztofa Malczewskiego.

Patronami honorowymi będzińskiego Orszaku Trzech Króli byli: biskup Grzegorz Kaszak, prezydent Będzina Łukasz Komoniewski i starosta będziński Krzysztof Malczewski. Orszak organizowały będzińskie parafie: pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. Świętej Trójcy, przy współudziale Ośrodka Kultury w Będzinie. Partnerzy wydarzenia to: I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie i Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Sosnowieckiej w Częstochowie. Młodzież i alumni przygotowali sceny w kolejnych tzw. mansjonach Orszaku. Opiekę medyczną sprawowało Stowarzyszenie Opieki Paliatywnej „Nadzieja” we współpracy z Powiatowym Zespołem Opieki Zdrowotnej w Będzinie. Nad bezpieczeństwem czuwała Komenda Powiatowa Policji oraz Straż Miejska w Będzinie.

Reklama

W „jeleńskim Betlejem”

Po raz pierwszy ulicami Jaworzna-Jelenia, gdzie znajduje się parafia pw. Świętego Krzyża, przeszedł 6 stycznia br. Orszak Trzech Króli. Trasa orszaku rozpoczęła się przy Szkole Podstawowej nr 22, gdzie odczytano „dekret cesarski” oraz „ogłoszenie anioła o narodzeniu w Betlejem Mesjasza”. Po drodze Trzej Królowie nawiedzili „pałac Heroda”, zorganizowany przez lokalny Dom Kultury, przy którym powitał ich radosny śpiew zespołu „Jelenianki”. Podążając dalej, przy śpiewie najbardziej znanych polskich kolęd i w rytm orkiestry górniczej, prowadzeni przez gwiazdę i jeźdźców, uczestnicy Orszaku Trzech Króli dotarli na Rynek. Tu doszło do walki aniołów z diabłami. W „jeleńskim Betlejem” – kościele pw. Świętego Krzyża, wierni oddali pokłon Dzieciątku. Orszak zakończyła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem proboszcza parafii, ks. Janusza Glanowskiego, po której uczniowie tutejszej podstawówki wystawili jasełka.

Radość z Nowonarodzonego w Bukownie

Sprzed budynku Centrum Kultury w Bukownie do kościoła parafialnego pw. św. Andrzeja Boboli wyruszył Orszak Trzech Króli, w którym wzięli udział mieszkańcy powiatu olkuskiego. W postacie Mędrców ze Wschodu wcielili się przedstawiciele władz samorządowych Bukowna. Ulicznym jasełkom towarzyszył śpiew kolęd i pastorałek oraz występ kuglarzy, którzy wcielili się w role anioła i diabła, staczając widowiskowy pojedynek. Ostatecznie, po długiej walce, anioł głośno dopingowany przez uczestników marszu słowami: „dobro zwycięży” oraz „diabeł a kysz” – pokonał czarta. I to właśnie zwycięski anioł wprowadził mędrców oraz uczestników orszaku do świątyni, gdzie na wszystkich czekała Maryja, Józef oraz nowo narodzone Dziecię. Kacper, Melchior i Baltazar złożyli przed Świętą Rodziną przyniesione dary. Uczestnicy Orszaku Trzech Króli, po wystawieniu jasełek, wzięli udział w uroczystej Eucharystii.

– Cieszymy się z tego, że Pan Jezus jest wśród nas. Każda forma manifestowania tej radości jest dobra, a ta jest szczególnie owocna, gdyż jest też pewnym wyjściem do świata. Jest to także forma nowej ewangelizacji. Myślę, że ta uroczystość na stałe wpisze się w kalendarz parafii – zaznaczył proboszcz parafii w Bukownie, ks. Wojciech Tkacz.

Reklama

W Orszaku za Trzema Królami

Orszak Trzech Króli promuje i przypomina znaczenie święta Objawienia Pańskiego. Jego inicjatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która od 2009 r. organizuje taką imprezę w Warszawie, ale także wspiera podobne działania innych miast. Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli brzmiało: „Kolędujmy!”. Uczestnicy Orszaków w diecezji sosnowieckiej w prawdziwie rodzinnej, radosnej i ciepłej atmosferze kolędowali i ciesząc się narodzinami Jezusa pokazali tę radość wszystkim.

2014-01-16 15:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Orszak Trzech Króli we Lwowie.

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Lwów

ks.Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła II przeprowadziła w niedzielę 9 lutego pierwszy u Lwowie Orszak Trzech Króli. Młodzież z Liceum Plastycznego z Lublina, pod kierownictwem katechety Waldemara Dziaczkowskiego uczyła parafian jak może wyglądać Orszak i pomogła w jego piewszym poprowadzeniu.

Po południowej Mszy uczestnicy w kolorowych koronach, z wielką gwiazdą i misternie wykonanymi feretronami z wyobrażeniem Aniołów, w barwnych jasełkowych strojach przeszli od kaplicy do placu pomiędzy blokami osiedla "Kwitka -1". Tam już czekały całe rodziny mieszkańców wczesniej zaproszonych przez kierownictwo osiedla. Brzmiały dynamiczne kolędy ukraińskie, polskie, hiszpańskie, angielskie, włoskie. Dzieci otrzymały koroby a rodziny publikacje parafialne z propozycjami świętowania Bożego Narodzenia i kolędami.

Była to nie pierwsze spotkanie parafii z mieszkańcami najbliższego do kaplicy osiedla. Sama kolęda ze strony parafii odbywa się na nim zgodnie z najdawniejszą tradycją - kolędnicy przychodzą do każdego domu.

Po Orzaku najmłodsi wykonawcy świętowali w pobliskim McDonaldzie.

CZYTAJ DALEJ

USA: Alicia Keys o tym, jak omal nie zabiła swego nienarodzonego syna

2020-04-02 11:49

[ TEMATY ]

świadectwo

pl.wikipedia.org

Alicia Keys

Znana amerykańska piosenkarka Alicia Keys niedawno opowiedziała o swoim dzieciństwie i przyznała, że jej matka omal nie dokonała aborcji, gdy była z nią w ciąży. Jako dorosła osoba Keys znalazła się w niemal identycznej sytuacji co jej matka. W mającej się niedługo ukazać książce „More Myself: A Journey” (Więcej siebie: podróż) artystka opowiada o własnej decyzji, przed jaką stanęła, gdy odkryła, że jest w nieplanowanej ciąży.

Zdobywczyni Nagrody Grammy przyznała, że rozważała aborcję, gdy dowiedziała się, że jest w ciąży z drugim dzieckiem. Keys jest żoną producenta i rapera Swizza Beatza. W 2010 r. urodził się im syn Egypt. W 2014 roku, gdy Keys intensywnie pracowała nad swoim szóstym albumem, zdała sobie sprawę – ku jej przerażeniu – że jest w czwartym miesiącu ciąży. Wspomina, że czuła się wtedy rozdarta, bo, jak się jej wtedy zdawało, był to najgorszy z możliwych momentów na urodzenie dziecka – praca nad nowym albumem pochłaniała ją w całości, mąż dostał się na prestiżową uczelnię. W dodatku, w tym czasie piosenkarka nadużywała alkoholu.

Keys, choć dotąd nie kryła swych proaborcyjnych poglądów, ostatecznie postanowiła urodzić swego syna. Pomogła jej w tym piosenka. Pewnego wieczoru w studiu nagraniowym zaczęła słuchać „More Than We Know” – utworu napisanego wspólnie z mężem. „Tekst jest o tym, że potrafimy dokonywać rzeczy znacznie większych, niż możemy sobie nawet wyobrazić. Napłynęły mi do oczu łzy. Jak mogłabym zniszczyć potencjał tego pięknego dziecka, tego światła, które mogłoby dotknąć innych w sposób, o którym nawet nie marzyłam? Dla mnie ta piosenka była potężnym przesłaniem, że powinnam zachować ciążę” – wspomina. Jej syn Genesis urodził się w grudniu 2014 roku.

Obrońcy życia zwracają uwagę, że historia Keys dowodzi, jak łatwo kobieta w nieplanowanej ciąży może poczuć się tak, jakby jedynym jej wyborem była aborcja, zwłaszcza, gdy sytuacja rodzinna i materialna jest niepewna, gdy przyszła matka nie ma wsparcia najbliższych. „Historia Keys pokazuje, że kobiety niekoniecznie wybierają aborcję, ponieważ niefrasobliwie jej chcą; często wybierają aborcję, ponieważ są w beznadziejnym położeniu, bezbronne i myślą, że nie mają innego wyboru” – zauważają amerykańscy obrońcy życia z Live Action.

CZYTAJ DALEJ

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępni 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym

2020-04-03 10:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

koronawirus

jasnagora.com

Dom Pielgrzyma na Jasnej Górze bezpłatnie udostępnia 110 pokoi częstochowskim służbom medycznym, które w trosce o najbliższych muszą być poza domem.

Tą informację podano na Twitterze Jasnej Góry. Jak informują:

- Jest to reakcja Paulinów na konkretne potrzeby w czasie epidemii. Miejsce nosi imię św. Jana Pawła II i jest trwałą pamiątką I wizyty papieża z 1979r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję