Reklama

Aktualności

Hiszpania: echa wizyty Franciszka w Korei

Hiszpańskie media zgodnie podkreślają historyczny charakter papieskiej wizyty w Korei. Według opinii dziennika La Razón „Papież Franciszek przełamał katolicką epokę lodową w Azji”.

[ TEMATY ]

Franciszek w Korei

Grzegorz Gałązka

Po 25 latach Następca Piotra przyjechał ponownie do Korei, kraju, w którym katolicy stanowią 10% społeczeństwa. Była to też pierwsza wizyta Papieża Franciszka na kontynencie azjatyckim, nie licząc Ziemi Świętej. Media podkreślają jego apel o pojednanie narodowe, pokój, równość społeczną oraz misyjny i ubogi charakter Kościoła.

„W Korei Papieża nazwano poetycznie «gwiazdą, która prowadzi świat». W Korei cała Azja dała się podbić jego «wdziękom», głównie trzem: prostocie pasterskiej, pokornej postawie rzecznika sprawiedliwości społecznej i nadziei oraz akcentowaniu miłosierdzia i pociechy na kontynencie, który jest zraniony fizycznie i duchowo” – czytamy w El Mundo.

Dziennik zwraca wielką uwagę na wymowę papieskich gestów, jak np. używanie prostego samochodu, pociągu czy szukanie bliskości ludzi. Kontrastują one z postawą polityków w Korei i w Chinach, gdzie widoczny jest przepych i rozłam między klasą polityczną a społeczeństwem.

Reklama

„Papież stał się wczoraj przewodnikiem dla tych, którzy mają szerzyć doktrynę katolicką w Azji” – pisze „La Razón”. Dziennik akcentuje apel Papieża, aby biskupi dialogowali z państwami, szczególnie z tymi, które nie mają stosunków ze Stolicą Apostolską.

„La Razón” szeroko opisuje sytuację katolików w Wietnamie, Korei Północnej i Chinach. Podkreśla, że chrześcijaństwo przyszło do Korei z sąsiednich Chin dzięki świeckim. Teraz sytuacja może się odwrócić. Papieska wizyta była „historyczna” i „przyczyniła się do umocnienia pokoju i pojednania w Korei” – powiedział dzisiaj rano w radiu Park Hee Kwon, ambasador Korei Południowej w Hiszpanii.

2014-08-18 16:44

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież wezwał zakonnice i zakonników Korei do radosnego życia radami ewangelicznymi

[ TEMATY ]

Franciszek w Korei

Korea.net/foter.com

Do radosnego świadectwa miłości Chrystusa i Kościoła, czerpiącego z Bożego miłosierdzia i wyrażającego się w wiernym życiu radami ewangelicznymi zachęcił Ojciec Święty zakonnice i zakonników Korei. Franciszek spotkał się z nimi w audytorium charyzmatycznego ośrodka Szkoła Miłości w Kkottongnae w koło Seulu.

Papież podkreślił, że w centrum powołania do życia konsekrowanego znajduje się mocne przekonanie o tym, że jesteśmy miłowani przez Boga. Zakonnice i zakonnicy mają być dla innych namacalnym znakiem obecności Królestwa Bożego, przedsmakiem wiecznych radości nieba. - Tylko wtedy, gdy nasze świadectwo jest radosne będziemy pociągać ludzi do Chrystusa. A radość ta jest darem, który karmi się życiem modlitwy, rozważaniem Słowa Bożego, sprawowaniem sakramentów i życiem wspólnotowym. Kiedy ich brakuje, pojawiają się słabości i trudności, tłumiące radość, której tak dogłębnie zaznaliśmy na początku naszej drogi - zauważył Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Śląskie: 11 marca święcenia biskupie i ingres biskupa gliwickiego Sławomira Odera

2023-02-03 15:11

[ TEMATY ]

ks. Sławomir Oder

Włodzimierz Rędzioch

Ks. Sławomi Oder

Ks. Sławomi Oder

11 marca odbędą się święcenia biskupie i ingres biskupa nominata diecezji gliwickiej ks. prał Sławomira Odera – poinformowały w piątek służby prasowe Konferencji Episkopatu Polski. Uroczystości odbędą się w gliwickiej katedrze.

"Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, metropolity seniora krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, dotychczasowego biskupa gliwickiego bp. Jana Kopca, biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz abp. Giuseppe Mani, metropolity seniora Cagliari” - podał episkopat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję