Reklama

Niedziela Podlaska

36. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé odbyło się w dniach od 28 grudnia 2013 r. do 1 stycznia 2014 r. w Strasburgu. To kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię

Niedziela podlaska 4/2014, str. 8

[ TEMATY ]

młodzi

Taize

Radosław Kłopotowski

Tegoroczna pielgrzymka odbywająca się w Strasburgu była już kolejną dopisaną do naszego albumu wspomnień. Wcześniejsze pielgrzymi doprowadziły nas do Lizbony, Mediolanu, Genewy oraz Berlina.

Wyjechaliśmy rano 27 grudnia 2013 r. Po przejechaniu całej Polski i Niemiec ok. godz. 5 rano dotarliśmy do Lycée Kléber w Strasburgu, gdzie wszyscy uczestnicy dostali bileciki na przejazdy komunikacją miejską oraz talony na obiad i kolację. Przed południem dotarliśmy na miejsce przydzielonej parafii mieszczącej się w miejscowości Truchtersheim, gdzie zobaczyliśmy mały kościółek katolicki, stare zabudowania oraz witających nas gospodarzy.

Kolejne dni upływały nam na zwiedzaniu oraz wieczornych modlitwach z braćmi z Taizé. Strasburg to miasto niezwykłe, kolorowe, gościnne, o pięknej architekturze. Wyjazd nie byłby w pełni udany, gdybyśmy nie skorzystali z niepowtarzalnej możliwości zwiedzenia okolic tegoż miasta. Zwiedziliśmy m.in. Basel, Freiburg, Colmar oraz Eguisheim.

Reklama

Innym osobliwym przeżyciem było uczestnictwo w ekumenicznej modlitwie w parafiach. W niedzielę i w Nowy Rok, gdy w Liturgii brali udział dodatkowo parafianie, wśród gości parafii byli Polacy, Włosi, Chorwacji, Ukraińcy. Niesamowitym i niezapomnianym momentem Mszy św. była modlitwa „Ojcze nasz” odmawiana przez uczestników spotkania trzymających się za ręce i powtarzających dobrze znane słowa w swoich ojczystych językach. Drugim momentem, który utkwił nam w pamięci, było przekazanie sobie znaku pokoju, można było odczuć więź wspólnoty. Wieczór sylwestrowy zaczęliśmy od modlitwy. O północy składaliśmy sobie noworoczne życzenia. Kulminacyjnym momentem zabawy było tzw. Święto Narodów, na które przedstawiciele każdego kraju przygotowali zabawy dla wszystkich. Ku uciszeniu podniebienia został przygotowany stół z różnymi smakołykami i napojami bezalkoholowymi. W Nowy Rok o godz. 11 rozpoczęła się pożegnalna Msza św. Był to czas, aby podziękować organizatorom spotkania, kolegom z innych krajów. Po pożegnaniu w kościele gospodarze, u których mieszkaliśmy, przygotowali obfity obiad. Był to najlepszy moment, by nadrobić zaległości, poznać się wzajemnie, wymienić się swoimi radościami, podziękować za gościnę i zaprosić do siebie, do Polski. Przyjeżdżając, sprawiliby nam ogromną radość, bylibyśmy w stanie odwdzięczyć się za ich bezinteresowną gościnność.

Pobyt w Strasburgu to nie tylko wycieczka, ale przede wszystkim pielgrzymka. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię, celem której jest niesienie przesłania pokoju i jedności międzyludzkiej. W chwilach zadumy spojrzeliśmy na swoje życie i na świat wokół, odkrywając, że wiara w Boga daje twórczy zapał i moc, aby trwać i sprawiać radość innym. Dzięki Panu można odnaleźć szczęście i spełnienie w codziennym życiu. Ogromnym doświadczeniem duchowym były spotkania i rozmowy z goszczącymi nas parafianami. Dzięki nim można było dostrzec, że razem stanowimy jedną wielką rodzinę, którą jednoczy Bóg Ojciec.

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taizé: wznowiono modlitwy wspólne

[ TEMATY ]

Taize

ks. Waldemar Wesołowski

Adoracja Krzyża w duchu Taiźe

Mszą św. o godz. 10.00 rano bracia ze Wspólnoty w Taizé wznowili dzisiaj wspólne modlitwy, zgodnie z dyrektywą rządu francuskiego.

W ciągu tygodnia modlitwy te odbywają się w Kościele Pojednania o godz. 8.15, 12.20 i 20.30. W niedziele Eucharystia sprawowana jest o godz. 10.00 a wieczorna modlitwa rozpoczyna się o godz. 20.30.

Zgodnie z wytycznymi ustanowionymi przez władze, każdy musi przestrzegać następujących przepisów:

Należy starannie przestrzegać dystansu społecznego. Wejście do Kościoła Pojednania ma miejsce od strony ogrodu i krypty, natomiast wyjście od strony dzwonów. Należy zachować minimalną przestrzeń 4 metry kwadratowe na osobę.

Obowiązkowe jest noszenie maski ochronnej, a po wejściu do kościoła dezynfekcja rąk. Wieczorem każdy, kto chce porozmawiać z braćmi, może to uczynić po modlitwie w punkcie S, upewniając się, że zawsze zachowywana jest minimalna odległość jednego metra.

Przepisy te są częścią zestawu 50 środków podjętych przez Wspólnotę w ramach stopniowego znoszenia kwarantanny.

Bracia z Taizé zaproponowali także specjalne spotkanie w internecie dla wszystkich od piątku 29 maja godz. 20.30 do niedzieli Zesłania Ducha Świętego – 31 maja włącznie. W jego ramach przewidziano rozważanie biblijne jednego z braci, następnie spotkanie wirtualne w małych grupach, odpowiedzi jednego z braci na zadawane pytania, i przez trzy dni o 20.30 modlitwy wieczorne.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: małżeństwa homoseksualne i aborcja to znaki Antychrysta

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Homoseksualne małżeństwa i aborcja na świecie to znak "duchowej siły Antychrysta" - to słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI przytoczone w jego nowej biografii napisanej przez niemieckiego dziennikarza i jego literackiego współpracownika Petera Seewalda.

Obszerny tom z wypowiedziami Benedykta XVI ukaże się w Niemczech w poniedziałek, a w innych krajach - w kolejnych miesiącach. Papież Ratzinger otrzymał tom biografii pod tytułem "Życie" w dniu swych 93. urodzin 16 kwietnia.

Słowa emerytowanego papieża przytoczył konserwatywny amerykański portal Life Site News, a za nim w niedzielę włoski dziennik "La Repubblica", który kolejną wypowiedź nazwał "powrotem Ratzingera".

W rozmowie z Seewaldem powiedział on: "Sto lat temu każdy uznałby za absurd rozmowę o małżeństwie homoseksualnym".

"Dzisiaj ten, kto mu się sprzeciwia jest ekskomunikowany ze społeczeństwa" - stwierdził Benedykt XVI. To samo - dodał - odnosi się do "aborcji i tworzenia istot ludzkich w laboratorium".

"Współczesne społeczeństwo jest w trakcie formułowania antychrześcijańskiego credo, a jeśli ktoś się mu sprzeciwia, jest karany przez społeczeństwo ekskomuniką" - oświadczył Benedykt XVI. (PAP)

sw/ mars/

CZYTAJ DALEJ

Pożar w polsko-francuskim kościele w Corbeil-Essonnes

2020-07-05 08:43

[ TEMATY ]

pożar

Francja

https://polskifr.fr

Poważne zniszczenia spowodował pożar, który wybuchł w sobotę rano w kościele należącym do polsko-francuskiej parafii Paroisse St. Paul w Corbeil-Essonnes w regionie paryskim w regionie Île-de-France. Spalona została całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje.

Jeden z francuskich strażaków w czasie pożaru wyniósł z kościoła Najświętszy Sakrament. Wnętrze świątyni jest doszczętnie zniszczone

„Z ciężkim sercem i głębokim smutkiem oraz troską zawiadamiam, iż dzisiaj rano wybuchł pożar w naszym kościele parafialnym. Zniszczenia są duże. Spalona jest całkowicie zakrystia oraz większość dachu. Zalane są niższe kondygnacje. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Będziemy informować o rozwoju sytuacji. Prosimy o modlitwę” – napisał proboszcz ks. Andrzej Barnaś.

https://polskifr.fr

Portal polskifr.fr, wydawany przez Polską Misję Katolicką we Francji, opublikował prośbę o wsparcie parafii w usuwaniu skutków pożaru i remoncie. Kontakt: paroissestpaul.corbeil@gmail.com, +33 1 64 96 09 01.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję