Reklama

Niedziela Podlaska

36. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię

Kolejne Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez wspólnotę z Taizé odbyło się w dniach od 28 grudnia 2013 r. do 1 stycznia 2014 r. w Strasburgu. To kolejny etap Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię

Niedziela podlaska 4/2014, str. 8

[ TEMATY ]

młodzi

Taize

Radosław Kłopotowski

Tegoroczna pielgrzymka odbywająca się w Strasburgu była już kolejną dopisaną do naszego albumu wspomnień. Wcześniejsze pielgrzymi doprowadziły nas do Lizbony, Mediolanu, Genewy oraz Berlina.

Wyjechaliśmy rano 27 grudnia 2013 r. Po przejechaniu całej Polski i Niemiec ok. godz. 5 rano dotarliśmy do Lycée Kléber w Strasburgu, gdzie wszyscy uczestnicy dostali bileciki na przejazdy komunikacją miejską oraz talony na obiad i kolację. Przed południem dotarliśmy na miejsce przydzielonej parafii mieszczącej się w miejscowości Truchtersheim, gdzie zobaczyliśmy mały kościółek katolicki, stare zabudowania oraz witających nas gospodarzy.

Reklama

Kolejne dni upływały nam na zwiedzaniu oraz wieczornych modlitwach z braćmi z Taizé. Strasburg to miasto niezwykłe, kolorowe, gościnne, o pięknej architekturze. Wyjazd nie byłby w pełni udany, gdybyśmy nie skorzystali z niepowtarzalnej możliwości zwiedzenia okolic tegoż miasta. Zwiedziliśmy m.in. Basel, Freiburg, Colmar oraz Eguisheim.

Innym osobliwym przeżyciem było uczestnictwo w ekumenicznej modlitwie w parafiach. W niedzielę i w Nowy Rok, gdy w Liturgii brali udział dodatkowo parafianie, wśród gości parafii byli Polacy, Włosi, Chorwacji, Ukraińcy. Niesamowitym i niezapomnianym momentem Mszy św. była modlitwa „Ojcze nasz” odmawiana przez uczestników spotkania trzymających się za ręce i powtarzających dobrze znane słowa w swoich ojczystych językach. Drugim momentem, który utkwił nam w pamięci, było przekazanie sobie znaku pokoju, można było odczuć więź wspólnoty. Wieczór sylwestrowy zaczęliśmy od modlitwy. O północy składaliśmy sobie noworoczne życzenia. Kulminacyjnym momentem zabawy było tzw. Święto Narodów, na które przedstawiciele każdego kraju przygotowali zabawy dla wszystkich. Ku uciszeniu podniebienia został przygotowany stół z różnymi smakołykami i napojami bezalkoholowymi. W Nowy Rok o godz. 11 rozpoczęła się pożegnalna Msza św. Był to czas, aby podziękować organizatorom spotkania, kolegom z innych krajów. Po pożegnaniu w kościele gospodarze, u których mieszkaliśmy, przygotowali obfity obiad. Był to najlepszy moment, by nadrobić zaległości, poznać się wzajemnie, wymienić się swoimi radościami, podziękować za gościnę i zaprosić do siebie, do Polski. Przyjeżdżając, sprawiliby nam ogromną radość, bylibyśmy w stanie odwdzięczyć się za ich bezinteresowną gościnność.

Pobyt w Strasburgu to nie tylko wycieczka, ale przede wszystkim pielgrzymka. Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię, celem której jest niesienie przesłania pokoju i jedności międzyludzkiej. W chwilach zadumy spojrzeliśmy na swoje życie i na świat wokół, odkrywając, że wiara w Boga daje twórczy zapał i moc, aby trwać i sprawiać radość innym. Dzięki Panu można odnaleźć szczęście i spełnienie w codziennym życiu. Ogromnym doświadczeniem duchowym były spotkania i rozmowy z goszczącymi nas parafianami. Dzięki nim można było dostrzec, że razem stanowimy jedną wielką rodzinę, którą jednoczy Bóg Ojciec.

2014-01-23 11:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyło się 28. Forum Młodych

[ TEMATY ]

młodzi

Kościół

Wrocław

MARTA WILCZYŃSKA

Forum Młodych, zajmując się nową ewangelizacją, wpisało się w główny nurt życia Kościoła – mówił w podsumowaniu 28. Ogólnopolskiego Forum Młodych rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego ks. dr Adam Łuźniak.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej o wspólnocie serc Jezusa i Maryi

2021-06-12 09:29

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień obrad 389. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski podkreślił, że zbieżność liturgicznych obchodów Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny i Najświętszego Serca Pana Jezusa skłania, „abyśmy raz jeszcze powrócili do idei Eleusy, która w swej istocie mówi o przedziwnej wspólnocie Serc Jezusa i jego Przeczystej Matki".

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę na ikonograficzny typ Eleusy, w którym namalowany jest wizerunek Matki Bożej Kalwaryjskiej. Podkreśla on silny związek uczuciowy między Maryją, a Dzieciątkiem Jezus. – Stojące na kolanach Matki Dzieciątko Jezus mówi coś do Maryi, a Jej twarz, dostojna i spokojna, wskazuje na to, że słowa Jezusa głęboko zapadają głęboko w Jej serce. Jednakże Jej oczy nie są, jak jest to zazwyczaj w tego rodzaju obrazach, skierowane w stronę Dzieciątka, ale do modlących się przed Obrazem ludzi – opisywał metropolita krakowski, który przywołał historię kultu kalwaryjskiego wizerunku.

CZYTAJ DALEJ

"Działać na chwałę Bożą" - 10 lat Akcji Katolickiej na wrocławskim Nowym Dworze

2021-06-12 19:04

ks. Łukasz Romańczuk

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Członkowie Akcji Katolickiej niosą sztandar

Jubileusz 10-lecia parafialnego oddziału Akcji Katolickiej, obchodzili jej członkowie w parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze.  

Eucharystii przewodniczył ks. Łukasz Piłat - asystent diecezjalny Akcji Katolickiej. We wstępie do liturgii, ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii porównał występujące w Ewangelii ziarnko gorczycy do momentu przyjęcia Sakramentu Chrztu, co prowadzi do wzrostu u człowieka wiary, nadziei i miłości - Tak też dzieje się z dziełami, które rozrastają się w Kościele. Ludzie tworzący te dzieła powiększają jej duchowe dobra poprzez modlitwę, sakramenty, charyzmaty przypisane danym grupom. I przez to stają się piękne. - mówił ks. K. Hajdun i dodał: - Minęło już 10 lat, kiedy reaktywowany został oddział Akcji Katolickiej przy naszej parafii. Wyrażamy naszą radość, że to dzieło trwa i się wciąż rozrasta. Dziś, wraz z ks. Łukaszem Piłatem, odpowiedzialnym w naszej diecezji za Akcję Katolicką, dziękujemy za 10 lat tego dzieła w naszej wspólnocie. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję