Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ślubują Bogu Najwyższemu

Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała – Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych, z miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 1

[ TEMATY ]

zakonnica

Dzień Życia Konsekrowanego

Archiwum junioratu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi

Po raz osiemnasty obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Dzień ten został ustanowiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II w 1997 r. Odtąd każdego roku 2 lutego we wszystkich diecezjach osoby konsekrowane łączą się z Ojcem Świętym w modlitwie.

Wzorem dla osób konsekrowanych jest Maryja, która wraz z Józefem ofiarowała Dzieciątko Jezus Bogu Ojcu, a Symeon ogłosił, że nowo narodzony Syn Boży jest Światłem świata i Zbawieniem narodów. Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, stwarza okazję do głębszej refleksji całego Kościoła nad darem życia poświęconego Bogu. Matka Najświętsza ofiaruje Panu Bogu największy Dar, jaki otrzymała – Syna, Jezusa Chrystusa, a tym samym składa w ofierze siebie. Podobną ofiarę z siebie samych, z miłości do Chrystusa, składają osoby konsekrowane.

W Kościele powszechnym mamy różne formy życia konsekrowanego: zgromadzenia czynne i kontemplacyjne, instytuty świeckie, stowarzyszenia życia apostolskiego. Tym, co je łączy, są składane śluby – czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Istnieją indywidualne formy życia konsekrowanego: stan dziewic konsekrowanych, wdów, wdowców czy życie pustelnicze. Osoby konsekrowane dają świadectwo swoim życiem, że Bóg jest jedynym bogactwem człowieka.

Reklama

W naszej diecezji modlitwą wspierają nas siostry Wizytki w Jaśle i siostry Karmelitanki w Rzeszowie. Szkoły prowadzą siostry Prezentki, siostry Pijarki oraz siostry Nazaretanki. W szpitalu pracują siostry Serafitki i siostry Franciszkanki od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. Kilka zgromadzeń prowadzi przedszkola i ochronki dla dzieci: siostry Dominikanki, Nazaretanki, siostry Służebniczki Starowiejskie, siostry Serafitki, siostry Marianki. Wiele sióstr pracuje w szkole, inne pracują w zakrystiach kościelnych, w urzędach kurialnych, siostry Franciszkanki Rodziny Maryi posługują w Wyższym Seminarium Duchownym oraz w Domu Księży Seniorów.

Modlimy się za osoby konsekrowane pracujące w diecezji, ale także za te, które z diecezji rzeszowskiej pochodzą, a pracują w różnych stronach naszej Ojczyzny oraz na misjach.

Dzień Życia Konsekrowanego jest także okazją do wyrażenia wdzięczności zmarłym siostrom i ojcom oraz braciom zakonnym, którzy pełnili służbę w naszej diecezji.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie konsekrowane jak płomień

Niedziela rzeszowska 7/2013, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Bogusław Grzywacz

Muzyczną oprawę przygotowali bracia nowicjusze

Muzyczną oprawę przygotowali bracia nowicjusze

Tegoroczny Dzień Życia Konsekrowanego zgromadził licznie osoby konsekrowane w katedrze rzeszowskiej. Przybyli delegaci zakonników pracujących w diecezji, siostry zakonne, osoby konsekrowane żyjące w Instytucie Świeckim Chrystusa Króla, dziewice konsekrowane oraz wdowy, które niebawem dostąpią konsekracji.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję