Reklama

Niedziela Rzeszowska

660. rocznica lokacji miasta

Rzeszów – dzieło pokoleń

Niedziela rzeszowska 5/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Rzeszów

Bogdan Szczupaja/archiwum galerii fotografii miasta

Osadnictwo na terenie dzisiejszego Rzeszowa istniało od czasów neolitycznych. Gród lokowany – na terenie dzisiejszego osiedla Staromieście – funkcjonował już z chwilą przejęcia go przez króla Kazimierza Wielkiego w 1340 r. Co zatem zaważyło na tym, że to dzień 19 stycznia 1354 r. uznaje się za datę narodzin nowożytnego miasta?

Dwa czynniki wydają się decydujące. Po pierwsze – w tym dniu król Kazimierz Wielki dokonał lokacji miasta na prawie magdeburskim. Po drugie – przekazał je na własność zasłużonemu rycerzowi i dyplomacie Janowi Pakosławiowi ze Stróżyk, herbu Półkozic, który dla siebie i całego rodu przybrał nazwisko Rzeszowski.

W dziejach miasta – po Rzeszowskich rządzonego przez rody Kmitów, Ligęzów i Lubomirskich, przeżywającego wzloty i upadki okresu zaborów, wojen lokalnych, a przede wszystkim światowych, międzywojnia i ery najnowszej – zapisane jest świadectwo, że choć ważna jest rola jednostki, to o rozwoju miasta decyduje zbiorowy wysiłek pokoleń, inspirowanych do działania i wykorzystujących konkretne szanse i sytuacje.

Reklama

Podkreślano to wielokrotnie na uroczystościach zorganizowanych w Filharmonii Podkarpackiej z okazji 660-lecia lokacji Rzeszowa. Władzom samorządowym miasta oraz mieszkańcom gratulowali i składali życzenia m.in. podkarpaccy parlamentarzyści, przedstawiciele wojewódzkich władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele miast partnerskich. W imieniu bp. Jana Wątroby głos zabrał bp Edward Białogłowski, który podkreślił, że o wartości każdej wspólnoty decydują nie tylko dobra materialne, ale przede wszystkim prawi i wartościowi ludzie.

Z tymi słowami znakomicie korespondował akt uhonorowania trzech osób tytułami „Zasłużony dla Miasta Rzeszowa”. Otrzymali je: Marek Czarnota – bibliofil, kolekcjoner, regionalista, mistrz mowy polskiej, „chodząca encyklopedia” Rzeszowa; Andrzej Kowal – trener drużyny siatkarskiej Asseco Resovia, którą w latach 2012-13 dwukrotnie doprowadził do mistrzostwa Polski i z którą z powodzeniem startuje w rozgrywkach międzynarodowych; Stanisław Mazur – lekarz kardiolog, założyciel i dyrektor Centrum Medycznego MEDYK, inicjator działań społecznych w zakresie edukacji prozdrowotnej i profilaktyki.

2014-01-30 09:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzeszów wyśpiewał dziękczynne „Te Deum”

Przygotowania do wielkiego jubileuszu w sanktuarium Pani Rzeszowa trwały już od dawna. Miały one wymiar zarówno duchowy, jak i materialny. Odbywała się wielka nowenna, a w związku z jubileuszem dla Pani Rzeszowa otwarte zostały Ogrody Bernardyńskie. Już w sierpniu br. przed uroczystością Wniebowzięcia NMP w sanktuarium Pani Rzeszowa rozpoczęły się duchowe przygotowania do uroczystych obchodów jubileuszu 500-lecia obecności Matki Bożej w sanktuarium i do rekoronacji cudownej Figury Najświętszej Panienki. Nauki przygotowujące głosił o. Azariasz Hess OFM Bern. pracujący w Rzymie, a nasz rodak. W serdecznych i ciepłych słowach przybliżał wiernych do Jezusa i Jego Najświętszej Matki. 9 września transmisję z bazyliki Ojców Bernardynów przeprowadziła telewizja Trwam i Radio Maryja.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

2 lutego święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej, a także Dzień Życia Konsekrowanego

2023-02-01 15:53

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

Karol Porwich/Niedziela

2 lutego, Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej. 2 lutego przypada także Dzień Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. W Polsce żyje ok. 30 tys. osób konsekrowanych.

Przed 1969 r. na Zachodzie święto Ofiarowania Pańskiego znane było jako Święto Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Po soborze zmieniono nazwę, żeby ukazać chrystocentryczne znaczenie uroczystości. W Polsce od gromnic święconych tego dnia przyjęła się nazwa „Matki Boskiej Gromnicznej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję