Reklama

Inicjatywa Światowego Kongresu Kresowian w sprawie nazwania lotniska w Pyrzowicach imieniem Wojciecha Kilara

2014-02-11 15:46


Niedziela Ogólnopolska 7/2014, str. 20

Zdzisław Sowiński

Dyrektoriat Światowego Kongresu Kresowian oddając hołd Wojciechowi Kilarowi – światowej sławy kompozytorowi, wielkiemu Polakowi i patriocie – na swoim doraźnym posiedzeniu 2 stycznia A.D. 2014, upoważnił Jana Skalskiego, prezydenta ŚKK, do podjęcia wszelkich skutecznych działań w kierunku godnego uczczenia pamięci Ślązaka ze Lwowa poprzez nazwanie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach imieniem Wojciecha Kilara.

Występując z tą, jakże istotną dla całej społeczności regionalnej inicjatywą, członkowie Światowego Kongresu Kresowian kierują się dogłębnym przekonaniem, że nie znajdziemy godniejszego patrona tego śląskiego okna na świat, a wymowne przykłady nazwania innych lotnisk w naszej Ojczyźnie imieniem wybitnych muzyków i kompozytorów – jak Fryderyka Chopina w Warszawie-Okęciu, Henryka Wieniawskiego w Poznaniu-Ławicy oraz Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy-Szwederowie – tylko utwierdzają nas w potrzebie realizacji tego przedsięwzięcia.

Jesteśmy przekonani, że rozsiani po całym świecie Ślązacy i Kresowianie oraz wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego, a także goście naszego regionu poczytają sobie za szczególne dowartościowanie i satysfakcję – możliwość odwiedzania i korzystania z usług „KATOWICE W.KILAR AIRPORT”.

Reklama

Światowy Kongres Kresowian zwraca się wprost do wszystkich akcjonariuszy spółki Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzającej lotniskiem, aby korzystając ze swoich uprawnień właścicielskich, podjęli stosowne działania na rzecz urzeczywistnienia naszej inicjatywy, która w sposób oczywisty wypełnia wszystkie znamiona inicjatywy ponad podziałami. W szczególności prosimy podmioty samorządowe, Miasto Katowice i Województwo Śląskie, aby Prezydent Katowic i Marszałek Województwa podjęli konkretne działania w tym zakresie.

O życzliwe wsparcie prosimy też dwóch znaczących w kreowaniu marki handlowej portu akcjonariuszy – Węglokoks S.A. oraz Polskie Porty Lotnicze.

Dzielimy się przy tym nadzieją, że w tym bardzo ważnym roku, kończącym przełomowe inwestycje na terenie trzeciego w kraju lotniska – wspólnie świętować będziemy nie tylko kolejny sukces marketingowy naszego portu lotniczego, ale także zgodne wypromowanie nowego wizerunku lotniska, wizerunku opartego na wielkim dorobku życiowym Wojciecha Kilara.

W imieniu Dyrektoriatu Światowego Kongresu Kresowian

Jan Skalski – prezydent

Krzysztof Przybylski – członek Prezydium

Bytom, 7 stycznia 2014 r.

Reklama

Komunikat kurii gliwickiej w związku z zatrzymaniem proboszcza z Pawonkowa

2019-06-17 18:18

ks. sw / Gliwice (KAI)

Kuria gliwicka poinformowała w przesłanym KAI komunikacie, że z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęła informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Wobec księdza podejrzanego o przestępstwa seksualne wobec osoby małoletniej niezwłocznie wszczęto postępowanie kanoniczne, a proboszcz został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

pixabay.com

Kuria odnosi się w komunikacie do sprawy ks. Waldemara C., proboszcza z parafii w Pawonkowie w powiecie lublinieckim. Kapłan został zatrzymany pod zarzutem przestępstw o charakterze seksualnym, m.in. dopuszczania się tzw. innych czynności seksualnych wobec osoby małoletniej oraz prezentowania jej treści o charakterze pornograficznym. Po przesłuchaniu w prokuraturze w Lublińcu ksiądz został aresztowany na trzy miesiące.

Mieszkanie ks. C. zostało przeszukane w ubiegły czwartek. Został zabezpieczony sprzęt komputerowy, który zostanie zbadany przez biegłego z zakresu informatyki. Tego samego dnia zatrzymano księdza.

Poniżej pełny tekst komunikatu:

Gliwice, 17 czerwca 2019 roku

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W GLIWICACH W ZWIĄZKU Z ZATRZYMANIEM PROBOSZCZA PARAFII W PAWONKOWIE

Z głębokim ubolewaniem i zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zarzutach postawionych proboszczowi parafii św. Katarzyny w Pawonkowie oraz prowadzonym dochodzeniu prokuratorskim. Po otrzymaniu tej informacji została niezwłocznie wszczęta procedura kościelna, zaś proboszcz parafii został zawieszony we wszelkich obowiązkach duszpasterskich.

Równocześnie Kuria Diecezjalna deklaruje wszelką pomoc instytucjom publicznym w wyjaśnieniu sprawy oraz osobom poszkodowanym. Deklarujemy ponadto, że ze strony kościelnej zostaną dołożone wszelkie starania w celu wyjaśnienia okoliczności sprawy.

Kuria Diecezjalna w Gliwicach Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Witnica: Uroczystość Bożego Ciała

2019-06-20 14:43

Robert Burzyński

Tak wyglądała procesja Bożego Ciała w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Witnicy. Zapraszamy do fotogalerii.

Robert Burzyński
Zobacz zdjęcia: Witnica: procesja Bożego Ciała 2019
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem