Reklama

Rożaniec za Ojczyznę

Dziedzictwo Jana Pawła II

List apostolski o Różańcu „Rosarium Virginis Mariae” papieża Jana Pawła II jest jednym z ważniejszych dla zrozumienia jego pontyfikatu. List został ogłoszony 16 października, dokładnie w 24. rocznicę powołania Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Po Wielkim Jubileuszu Roku 2000 i po ogłoszeniu listu „Novo millennio ineunte” Ojciec Święty podjął refleksję o Różańcu, która była maryjnym dopełnieniem wprowadzenia w nowe stulecie, a dla nas pozostaje dziedzictwem i wskazówką.

Jan Paweł II podkreśla, że już u początków pontyfikatu wskazywał na Różaniec jako swoją ukochaną modlitwę, która jest jakby komentarzem do ostatniego rozdziału Konstytucji dogmatycznej o Kościele Soboru Watykańskiego II. Zachęcając do odmawiania Różańca, Papież zwraca uwagę, że modlitwa ta jest „kontemplowaniem z Maryją oblicza Chrystusa”. Aby jakoś urealnić tę zachętę, ogłosił okres od października 2002 do października 2003 Rokiem Różańca.

Reklama

Ojciec Święty wymienia kilka powodów, które skłoniły go do napisania dokumentu nt. Różańca. Pierwszy – to „pilna potrzeba stawienia czoła pewnemu kryzysowi tej modlitwy”. Kryzys ma swoje korzenie w tym, że pomniejszano niekiedy znaczenie Różańca, niesłusznie przeciwstawiano go liturgii, a czasem także uważano, że jest on przeszkodą na drodze ekumenizmu. „Różaniec na nowo odkryty we właściwy sposób jest pomocą, a bynajmniej nie przeszkodą dla ekumenizmu” – stwierdza Papież.

Najważniejszym motywem zachęty do odmawiania Różańca „jest fakt, że stanowi on bardzo wartościowy środek, sprzyjający podejmowaniu we wspólnocie wiernych tego «wysiłku kontemplacji chrześcijańskiego misterium»”, który Papież wskazał już wcześniej jako „pedagogikę świętości”.

Inne motywy to – zwłaszcza wobec zagrożeń widocznych po tragedii 11 września 2001 r. – „pilna potrzeba wołania do Boga «o dar pokoju»” oraz potrzeba modlitwy w intencji rodziny, zagrożonej „na płaszczyźnie ideologicznej i praktycznej siłami godzącymi w jej jedność”.

Reklama

Różaniec, jako medytacja o Chrystusie z Maryją, jest – zdaniem Papieża – zbawienną kontemplacją. „Zagłębianie się, tajemnica po tajemnicy, w życie Odkupiciela sprawia bowiem, że to, co On zdziałał, a liturgia aktualizuje, zostaje dogłębnie przyswojone i kształtuje egzystencję”.

Papież przypomina, że Kościół sięgał po Różaniec w trudnych chwilach szerzenia się herezji. „Kościół zawsze uznawał szczególną skuteczność tej modlitwy, powierzając jej (...) najtrudniejsze sprawy. W chwilach, gdy samo chrześcijaństwo było zagrożone, mocy tej właśnie modlitwy przypisywano ocalenie przed niebezpieczeństwem, a Matkę Bożą Różańcową czczono jako Tę, która wyjednywała wybawienie”. I dziś, wobec nowych wyzwań, modlitwa ta jest niezbędnym narzędziem „każdego dobrego głosiciela Ewangelii”.

W liście „Rosarium Virginis Mariae” papież Jan Paweł II ustanowił nowe tajemnice Różańca zwane tajemnicami światła oraz wskazał, jak i kiedy należy je odmawiać – o tym napiszemy następnym razem.

2014-02-11 15:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: program obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Warszawa

rocznica

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Projekt edukacyjny „Gra o wolność”, wortal z archiwaliami o polskim papieżu i konferencja naukowa – to niektóre inicjatywy, którymi stołeczne Centrum Myśli Jana uczci 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zostanie też opublikowane wygłoszone wówczas, a dotąd nieznane, przemówienie papieża Wojtyła do Rady Głównej Episkopatu na Jasnej Górze. O programie obchodów poinformowano dziś w siedzibie Centrum Myśli Jana Pawła II.

W programie rocznicowych inicjatyw, które odbędą się pod hasłem „Odpowiedzialność za dobro wspólne” znalazło się 9 wydarzeń. Pierwsze odbędzie się już dziś. O godz. 18.00 Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na spotkanie z dr. Andrzejem Grajewskim pt. „Jan Paweł II o przyszłości Europy. I pielgrzymka do Polski – nowy etap polityki wschodniej”.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Abp Henryk Hoser SAC ponownie trafił do szpitala. Jego stan jest poważny.

2021-07-30 22:11

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

razem.tv

O modlitwę w intencji powrotu do zdrowia swojego poprzednika prosi bp Romuald Kamiński.

Ordynariusz warszawko-praski w liście skierowanym do księży, sióstr zakonnych, osób konsekrowanych i wszystkich diecezjan podkreślił, że abp Hoser jest hospitalizowany i znajduje się w poważnym stanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję