Reklama

Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce

2014-02-12 16:05

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 7/2014, str. 1

– Papież Franciszek zaprosił nas do wymiany wrażeń, doświadczeń. Bardzo uważnie słuchał. Widać, że niektóre sprawy naszego Kościoła są mu znane, na inne reagował jak na nowe – powiedział o spotkaniu z Papieżem biskup Roman Pindel. Bielsko-żywiecki Ordynariusz i biskup pomocniczy Piotr Greger byli wśród grona hierarchów polskich przyjętych 3 lutego podczas wizyty „Ad limina apostolorum”. Pasterz naszej diecezji uczestniczył także w spotkaniu z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynałem Gianfranco Ravasim

W poniedziałek 3 lutego papież Franciszek przyjął drugą grupę biskupów polskich – z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz Biskupa Polowego Wojska Polskiego. W tym gronie byli także pasterze naszej diecezji: biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger. Razem z innymi hierarchami rozmawiali z papieżem Franciszkiem m.in. na temat ewangelizacji, katechizacji, poruszyli także kwestię spowiedzi.

W pierwszej części spotkania do Ojca Świętego podchodzili wszyscy obecni biskupi, którzy mogli do swojego grona zaprosić innych księży. Naszą diecezję reprezentował studiujący w Rzymie ks. Krzysztof Sordyl.

– Przedstawiliśmy się, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Obaj z biskupem Romanem Pindlem dostaliśmy od Papieża kopertę, a w niej zestaw jeszcze świątecznych obrazków, jeden różaniec w specjalnym etui, prezent osobisty dla biskupów oraz dodatkowo po pięć różańców białych i czarnych z herbem papieskim, do rozdania po powrocie do diecezji – relacjonował przebieg spotkania biskup Piotr Greger. – Spotkanie trwało 80 minut. Widać było, że Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce. Podobnie jak pracownicy watykańskich dykasterii, do których wcześniej przesłaliśmy sprawozdania z działalności w diecezji. Wizyta przebiega tak jak sobie ją wyobrażałem: w atmosferze dialogu i wyczuwalnej atencji dla Kościoła w Polsce, który postrzegany jest w Stolicy Apostolskiej jako solidny bastion wiary – podsumowuje biskup pomocniczy Piotr Greger.

Reklama

– Każdy z nas miał sam powiedzieć Papieżowi coś o sobie. I zwracało uwagę, że Ojciec Święty bardzo uważnie słucha tych słów i uśmiecha się do każdego. Kiedy podszedłem i przedstawiając się powiedziałem, że właściwie niecały miesiąc jestem biskupem, to… Papież uśmiechnął się naprawdę bardzo szeroko – wspomina swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem biskup ordynariusz Roman Pindel.

Wizyta polskich biskupów „Ad limina apostolorum” odbyła się w dniach od 1 do 8 lutego. W tym czasie hierarchowie odwiedzili urzędy Kurii Rzymskiej i omawiali różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Program pobytu przewidywał odwiedziny watykańskich kongregacji oraz kilkunastu papieskich rad i innych watykańskich urzędów oraz celebrację Eucharystii w czterech watykańskich bazylikach. Z papieżem Franciszkiem biskupi spotykali się w grupach oraz w gronie całego episkopatu. Podczas wspólnego spotkania z wszystkimi polskimi hierarchami papież Franciszek nawiązał m.in. do zbliżającej się kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, apelował o jedność biskupów i całej wspólnoty Kościoła w Polsce. Zwrócił także uwagę na troskę o rodzinę, duszpasterstwo młodzieży, katechizację, powołania i ubogich.

Reklama

Edukacja seksualna po katolicku - znakomity przykład

2019-10-18 08:22

Marcin Przeciszewski / Warszawa (KAI)

Piękno i głęboki sens ludzkiej seksualności: w służbie miłości, a nie w oderwaniu od niej – ukazuje książka: „Powiedz mi, co to jest miłość?”, autorstwa Inès de Franclieu, która wydana została niedawno w polskim tłumaczeniu. Może być ona cenną pomocą rodzicom w edukacji seksualnej dzieci, rekomendowaną przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Książka jest przeznaczona dla rodziców i dzieci od 5 do 12 lat.

YouTube.com

"Powiedz mi, co to jest miłość" jest pozycją unikalną – podkreśla znany świecki psychoterapeuta Szymon Grzelak. - Autorka łączy w niej praktyczne podejście mądrej, kochającej matki z profesjonalizmem psychologicznym i medycznym. Łączy głębię z prostotą ujęcia - prostotą konieczną, by dzieci mogły zrozumieć intymne prawdy miłości i seksualności. O seksualności pisze z wrażliwością i delikatnością, ale zarazem wprost - bez uciekania od tematów trudnych - stwierdza.

Swój przewodnik po miłości i seksie, Inès de Franclieu rozpoczyna od prezentacji dzieciom tajemnicy płci człowieka i związanych z tym różnic pomiędzy chłopcem a dziewczynką. Ukazuje jak stopniowo zmieniają się narządy płciowe w okresie dojrzewania. Pomaga dziecku w poznaniu i zaakceptowaniu swego ciała oraz dokonujących się w nim zmian. A powstające nowe życie traktuje jako prawdziwy cud, którego etapy warto jest poznać. Od momentu poczęcia, poprzez poszczególne etapy ciąży, aż do urodzin. Powstawanie życia autorka ukazuje nie tylko jako fakt biologiczny, ale zawsze jako owoc miłości.

Życie płciowe człowieka autorka prezentuje więc w kontekście rozwoju uczuć wyższych. Ludzkie ciało i seks przedstawia jako najpiękniejszy instrument miłości, do której każdy z nas winien jednak dorosnąć. Dorosnąć i chronić po to, aby móc się nim nie tylko cieszyć, ale i obdarowywać drugą osobę. Dlatego ostrzega przed rozpoczynaniem życia seksualnego zbyt wcześnie. Prezentowana przez nią koncepcja życia seksualnego jest wizją głęboko chrześcijańską, choć werbalnie się do niej nie dowołuje.

Autorka książki radzi, aby rozmowy z dziećmi na ten temat rozpoczynać wcześnie, już od 5 roku, kiedy pojawiają się pierwsze ich pytania. W dzisiejszym świecie – tłumaczy - bardzo łatwo się zetknąć z wulgarnym językiem, a nawet pornografią, dlatego warto jest zacząć rozmowę w dzieckiem jak najwcześniej, zanim uzyska dostęp do tej wiedzy od rodzeństwa lub starszych kolegów.

„Rozmowy z dziećmi – podkreśla - zwłaszcza w młodszym wieku, będą krótkie, gdyż szybko zaspokajają one swoją ciekawość. Warto je powtarzać i w kolejnych rozmowach, inicjowanych przez nas lub dziecko, poszerzać zakres naszych odpowiedzi, zgodnie z potrzebami dziecka”.

Przyznaje, że rozmowy te powinny być prowadzone po pierwsze „w sposób rozważny” a po drugie winny być one „zindywidualizowane”, czyli dostosowane do poziomu rozwoju i wrażliwości dziecka.

Zapewnia rodziców, że „takie rozmowy z dzieckiem na tematy miłości i seksualności nie tylko dają mu poczucie bezpieczeństwa, ale również umacniają relację rodzic–dziecko i stanowią bazę do przyszłych rozmów, gdy stanie się ono nastolatkiem”. Najważniejsze jednak – zdaniem autorki – jest to, aby taką rozmowę zacząć już teraz... .

Książka może być cenną pomocą nie tylko dla rodziców, ale również nauczycieli, katechetów i wychowawców.

Książce towarzyszy strona internetowa: powiedzmi.pl, a zamówienia można składać na adres e-mail: kontakt@powiedzmi.pl

„Powiedz mi, co to jest miłość? Ciało-Miłość-Życie-Seksualność”; Inès de Franclieu; Wydawnictwo Inter Global Oświata, Warszawa 2019.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bieniądzice: konkurs recytatorski poświęcony św. Janowi Pawłowi II

2019-10-18 14:59

Zofia Białas

Dokładnie 41 lat temu, 16 października 1978 r., cały świat obiegła wiadomość, że polski kard. Karol Wojtyła został papieżem Janem Pawłem II. Z tej okazji w Szkole im. Władysława Bełzy w Bieniądzicach odbył się X Gminny Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy poświęcony naszemu rodakowi. Hasło tegorocznego konkursu nawiązywało do XIX Ogólnopolskiego Dnia Papieskiego „Wstańcie, chodźmy”.

Gabriel Wyględacz Radio ZW

Uczestników konkursu wraz z opiekunami powitała dyrektor szkoły Marzena Kowalska. Gościem honorowym wydarzenia był biskup Andrzej Przybylski, który opowiedział o swoim doświadczeniu „znajomości” Papieża Polaka. Konkurs skierowany był do grup: przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jury w składzie: Magdalena Wicher – dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, Barbara Stępień – starszy bibliotekarz Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu, prezes Radia ZW Gabriel Wyględacz przyznało wyróżnienia najmłodszym, bo sześcioletnim uczestniczkom, które pięknie recytowały wiersze w swojej grupie.

Natomiast w kategorii klas I – III jury zdecydowało, że miejsce I zajęła Małgorzata Łacina, uczennica klasy II Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieluniu. Miejsce II zajęły dwie uczennice szkoły organizującej konkurs: Daria Ziobro z klasy III i Lena Jastrząbek z klasy II. Na miejscu III znalazły się również 2 osoby: Stefan Jurdziński, uczeń klasy 3 Szkoły Podstawowej nr 4 w Wieluniu i Jakub Szeliga, uczeń klasy III Szkoły Podstawowej w Sieńcu.

Zarówno laureaci konkursu, jaki i pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody za udział w konkursie. W sumie zaprezentowało się 26 dzieci z przedszkoli i szkół: z Kurowa, Masłowic, Sieńca, Kadłuba, Wielunia i Bieniądzic.

Za przygotowanie konkursu i jego przebieg odpowiadali nauczyciele: p. Małgorzata Dudzińska i p. Daniel Janecki.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i piękne recytowanie poezji, która sprawiła, że mogliśmy poczuć się jak „w niebie”, gdzie już przebywa nasz ukochany Papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem