Reklama

Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce

2014-02-12 16:05

Ks. Piotr Bączek
Edycja bielsko-żywiecka 7/2014, str. 1

– Papież Franciszek zaprosił nas do wymiany wrażeń, doświadczeń. Bardzo uważnie słuchał. Widać, że niektóre sprawy naszego Kościoła są mu znane, na inne reagował jak na nowe – powiedział o spotkaniu z Papieżem biskup Roman Pindel. Bielsko-żywiecki Ordynariusz i biskup pomocniczy Piotr Greger byli wśród grona hierarchów polskich przyjętych 3 lutego podczas wizyty „Ad limina apostolorum”. Pasterz naszej diecezji uczestniczył także w spotkaniu z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynałem Gianfranco Ravasim

W poniedziałek 3 lutego papież Franciszek przyjął drugą grupę biskupów polskich – z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz Biskupa Polowego Wojska Polskiego. W tym gronie byli także pasterze naszej diecezji: biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger. Razem z innymi hierarchami rozmawiali z papieżem Franciszkiem m.in. na temat ewangelizacji, katechizacji, poruszyli także kwestię spowiedzi.

W pierwszej części spotkania do Ojca Świętego podchodzili wszyscy obecni biskupi, którzy mogli do swojego grona zaprosić innych księży. Naszą diecezję reprezentował studiujący w Rzymie ks. Krzysztof Sordyl.

– Przedstawiliśmy się, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Obaj z biskupem Romanem Pindlem dostaliśmy od Papieża kopertę, a w niej zestaw jeszcze świątecznych obrazków, jeden różaniec w specjalnym etui, prezent osobisty dla biskupów oraz dodatkowo po pięć różańców białych i czarnych z herbem papieskim, do rozdania po powrocie do diecezji – relacjonował przebieg spotkania biskup Piotr Greger. – Spotkanie trwało 80 minut. Widać było, że Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce. Podobnie jak pracownicy watykańskich dykasterii, do których wcześniej przesłaliśmy sprawozdania z działalności w diecezji. Wizyta przebiega tak jak sobie ją wyobrażałem: w atmosferze dialogu i wyczuwalnej atencji dla Kościoła w Polsce, który postrzegany jest w Stolicy Apostolskiej jako solidny bastion wiary – podsumowuje biskup pomocniczy Piotr Greger.

Reklama

– Każdy z nas miał sam powiedzieć Papieżowi coś o sobie. I zwracało uwagę, że Ojciec Święty bardzo uważnie słucha tych słów i uśmiecha się do każdego. Kiedy podszedłem i przedstawiając się powiedziałem, że właściwie niecały miesiąc jestem biskupem, to… Papież uśmiechnął się naprawdę bardzo szeroko – wspomina swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem biskup ordynariusz Roman Pindel.

Wizyta polskich biskupów „Ad limina apostolorum” odbyła się w dniach od 1 do 8 lutego. W tym czasie hierarchowie odwiedzili urzędy Kurii Rzymskiej i omawiali różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Program pobytu przewidywał odwiedziny watykańskich kongregacji oraz kilkunastu papieskich rad i innych watykańskich urzędów oraz celebrację Eucharystii w czterech watykańskich bazylikach. Z papieżem Franciszkiem biskupi spotykali się w grupach oraz w gronie całego episkopatu. Podczas wspólnego spotkania z wszystkimi polskimi hierarchami papież Franciszek nawiązał m.in. do zbliżającej się kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, apelował o jedność biskupów i całej wspólnoty Kościoła w Polsce. Zwrócił także uwagę na troskę o rodzinę, duszpasterstwo młodzieży, katechizację, powołania i ubogich.

Reklama

Francja: prawie 200 tysięcy pszczół z dachu katdery Notre-Dame przeżyło pożar

2019-04-23 09:35

kg (KAI/B-I) / Paryż

Około 180 tys. pszczół z uli umieszczonych na dachu katedry Notre-Dame przeżyło niedawny wielki pożar tej świątyni. Oznajmił o tym 19 kwietnia pszczelarz świątyni Nicolas Géant w rozmowie z amerykańską agencją Associated Press. Wyznał, że doświadczył "wielkiej ulgi", gdy zobaczył zdjęcia satelitarne, na których widać, że żaden z trzech znajdujących się na szczycie katedry uli nie ucierpiał.

marina_foteeva – stock.adobe.com

Według niego we wszystkich tych ulach żyje łącznie prawie 180 tys. pszczół. Jednocześnie Géant przypomniał, że owady te nie mają płuc a wydzielający się w czasie pożaru dwutlenek węgla wywołuje tzw. efekt sedatywny, czyli obniżenia aktywności w połączeniu z sennością. Zaznaczył, że gdy pszczoły poczują ogień, wówczas trutnie zaczynają jeść miód i chronić główną postać w ulu - matkę (królową).

Pszczelarz podkreślił, że występujące w Europie pszczoły w żadnych okolicznościach nie porzucają swych uli.

Wielki pożar, który ogarnął paryską katedrę, wybuchł 15 kwietnia wieczorem i został ugaszony nazajutrz nad ranem. Rozpoczął się na rusztowaniach, wznoszących się nad dachem świątyni, po czym przeniósł się do jej środka, powodując m.in. zawalenie się iglicy i dachu oraz inne ogromne straty we wnętrzu. Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył już, że wciągu najbliższych 5 lat katedra powinna zostać odbudowana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Sejm przyjął ustawę maturalną!

2019-04-25 18:34

wpolityce.pl

Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i ustawy Prawo oświatowe. Projekt poparło 235 posłów, przeciw było 168. Zmiany mają pozwolić na spokojne przeprowadzenie matur.

Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem