Reklama

Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce

– Papież Franciszek zaprosił nas do wymiany wrażeń, doświadczeń. Bardzo uważnie słuchał. Widać, że niektóre sprawy naszego Kościoła są mu znane, na inne reagował jak na nowe – powiedział o spotkaniu z Papieżem biskup Roman Pindel. Bielsko-żywiecki Ordynariusz i biskup pomocniczy Piotr Greger byli wśród grona hierarchów polskich przyjętych 3 lutego podczas wizyty „Ad limina apostolorum”. Pasterz naszej diecezji uczestniczył także w spotkaniu z przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury, kardynałem Gianfranco Ravasim

W poniedziałek 3 lutego papież Franciszek przyjął drugą grupę biskupów polskich – z metropolii warszawskiej, krakowskiej oraz Biskupa Polowego Wojska Polskiego. W tym gronie byli także pasterze naszej diecezji: biskup ordynariusz Roman Pindel i biskup pomocniczy Piotr Greger. Razem z innymi hierarchami rozmawiali z papieżem Franciszkiem m.in. na temat ewangelizacji, katechizacji, poruszyli także kwestię spowiedzi.

W pierwszej części spotkania do Ojca Świętego podchodzili wszyscy obecni biskupi, którzy mogli do swojego grona zaprosić innych księży. Naszą diecezję reprezentował studiujący w Rzymie ks. Krzysztof Sordyl.

Reklama

– Przedstawiliśmy się, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Obaj z biskupem Romanem Pindlem dostaliśmy od Papieża kopertę, a w niej zestaw jeszcze świątecznych obrazków, jeden różaniec w specjalnym etui, prezent osobisty dla biskupów oraz dodatkowo po pięć różańców białych i czarnych z herbem papieskim, do rozdania po powrocie do diecezji – relacjonował przebieg spotkania biskup Piotr Greger. – Spotkanie trwało 80 minut. Widać było, że Ojciec Święty jest doskonale zorientowany w sytuacji Kościoła w Polsce. Podobnie jak pracownicy watykańskich dykasterii, do których wcześniej przesłaliśmy sprawozdania z działalności w diecezji. Wizyta przebiega tak jak sobie ją wyobrażałem: w atmosferze dialogu i wyczuwalnej atencji dla Kościoła w Polsce, który postrzegany jest w Stolicy Apostolskiej jako solidny bastion wiary – podsumowuje biskup pomocniczy Piotr Greger.

– Każdy z nas miał sam powiedzieć Papieżowi coś o sobie. I zwracało uwagę, że Ojciec Święty bardzo uważnie słucha tych słów i uśmiecha się do każdego. Kiedy podszedłem i przedstawiając się powiedziałem, że właściwie niecały miesiąc jestem biskupem, to… Papież uśmiechnął się naprawdę bardzo szeroko – wspomina swoje spotkanie z papieżem Franciszkiem biskup ordynariusz Roman Pindel.

Wizyta polskich biskupów „Ad limina apostolorum” odbyła się w dniach od 1 do 8 lutego. W tym czasie hierarchowie odwiedzili urzędy Kurii Rzymskiej i omawiali różne aspekty działalności Kościoła w Polsce. Program pobytu przewidywał odwiedziny watykańskich kongregacji oraz kilkunastu papieskich rad i innych watykańskich urzędów oraz celebrację Eucharystii w czterech watykańskich bazylikach. Z papieżem Franciszkiem biskupi spotykali się w grupach oraz w gronie całego episkopatu. Podczas wspólnego spotkania z wszystkimi polskimi hierarchami papież Franciszek nawiązał m.in. do zbliżającej się kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, apelował o jedność biskupów i całej wspólnoty Kościoła w Polsce. Zwrócił także uwagę na troskę o rodzinę, duszpasterstwo młodzieży, katechizację, powołania i ubogich.

2014-02-12 16:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Były redaktor "Niedzieli Wrocławskiej" odznaczony przez Prezydenta RP

2021-07-29 10:39

Archiwum prywatne

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

[10:30, 29.07.2021] Ks.Cezary Chwilczyński: Gratulacje od Ministra Andrzej Dery, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w środę (28.08 br.) odznaczony ks. dr Cezary Chwilczyński - proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie i koordynator szkół katolickich archidiecezji wrocławskiej. Order przyznany został przez prezydenta RP Andrzeja Dudę "za wybitne zasługi w rozwoju mediów katolickich, za pracę duszpasterską i działalność społeczną".

Ks. Chwilczyński przez blisko 20 lat kierował Katolickim Radiem Rodzina, angażując się w wiele projektów ewangelizacji poprzez mass media. Przez 11 lat kierował też wrocławską edycją Tygodnika Niedziela. Był pomysłodawcą największego projektu ekumenicznego i ewangelizacyjnego na Dolnym Śląsku" Noce Kościołów", gromadzące co roku dziesiątki tysięcy ludzi w dolnośląskich świątyniach, ale również i na terenie diecezji czeskich i ukraińskich. Odchodząc z rozgłośni archidiecezjalnej ks. C. Chwilczyński oddał do użytku archidiecezji studio telewizyjne wyposażone w najnowszy sprzęt techniczny. Realizował projekty prorodzinne i społeczne jak np.: "Wrocławskie Katechezy Czwartkowe" adresowane do narzeczonych i małżeństw, a cieszące się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia. Był również pomysłodawcą akcji "Daru dla Aleppo" realizując jeden z największych projektów pomocowych dla chrześcijan w Syrii, za co otrzymał z rąk biskupa Aleppo medal "Amicus Noster". Po zakończeniu pracy w Radio sejmik województwa dolnośląskiego przyznał mu złotą odznakę "Zasłużony dla Dolnego Śląska", a prezydent Wrocławia w imieniu Towarzystwa Miłośników Wrocławia odznaczenia za "długoletnią działalność na rzecz Dolnego Śląska i jego mieszkańców". Ks. Chwilczyński jest też kapelanem akcji "Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia".

CZYTAJ DALEJ

Przystanek wart zatrzymania

2021-07-20 10:22

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 20

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?

Podchodzą do mnie studenci z Torunia – Marcin, Tomasz i Mikołaj, od których bije światło. Zapraszają do wspólnego wyjścia i proponują genialną metodę ewangelizacyjną: – Ojcze, będziemy myli ludziom nogi! – mówią. Na początku trochę mnie zatkało, ale wkrótce okazało się, że to przepiękny sposób, by pokazać woodstockowej młodzieży, jaki naprawdę jest Kościół i jaki jest Chrystus. Dialogi jak z Ewangelii: „Nie, nigdy nie będziesz mi nóg umywał”, potem nić życzliwości, kilka prostych, serdecznych pytań, otwartość, gotowość do słuchania, rozmowa na wydeptanej, wyschniętej trawie gdzieś między namiotami i... prośba o rozgrzeszenie, ogłoszenie Jezusa swoim Panem i Zbawicielem, łzy szczęścia. Na facebookowym profilu Przystanku Jezus jeszcze przez wiele dni będą się pojawiać ogłoszenia typu: „Szukam księdza, który mnie spowiadał koło toi toi przy dużej scenie w piątek wieczorem. Chłopie, uratowałeś mi życie!” – opowiadał kilka lat temu Niedzieli o. Michał Legan, paulin.

CZYTAJ DALEJ

Papieski astronom: turystyka kosmiczna wymaga większej troski o cały kosmos

2021-07-30 18:23

[ TEMATY ]

Watykan

astronom

Vatican Media

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Guy Consolmagno SJ podczas spotkania z Papieżem Franciszkiem w 2018 roku

Rozwijająca się turystyka kosmiczna wymaga wprowadzenia specjalnych międzynarodowych zasad troski o przestrzeń kosmiczną – uważa główny astronom Watykanu, brat Guy Consolmagno SJ.

Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego w wywiadzie dla Radia Watykańskiego stwierdził m.in., że brakuje obecnie niezbędnych regulacji dotyczących zyskujących coraz większą popularność komercyjnych lotów kosmicznych. Ostatnio z zainteresowaniem obserwowano prywatne wyprawy w kosmos, np. założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję