Reklama

Ferie z Bogiem

2014-02-12 16:05

Monika Jaworska
Edycja bielsko-żywiecka 7/2014, str. 7

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Skoczowie na Górnym Borze i parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej-Centrum w pierwszym tygodniu tegorocznych ferii zimowych zorganizowały dzieciom „Tydzień z Panem Bogiem”. W Brennej był organizowany po raz 12., a w Skoczowie – po raz 5.

Organizator „Tygodnia” w Skoczowie, ks. Marcin Pomper, opowiada, jak to przebiegało u nich w parafii: – Tegoroczny „Tydzień” był pod patronatem św. Jana Bosko. Dzieci poznawały jego osobę, oglądały codziennie film. Nadarzyła się też okazja, że pojechaliśmy do aeroklubu do Bielska, gdzie dzieci mogły zobaczyć samoloty. Byliśmy w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku. Dzieci codziennie miały posiłek oraz wiele zabaw. Przychodziły dzieci także spoza parafii. Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania. Udało się uzyskać wsparcie finansowe z Urzędu Miasta Skoczowa, a także wsparcie w parafii. „Tydzień” na Górnym Borze zwieńczyła piątkowa Eucharystia, a w sobotę odbył się bal przebierańców dla dzieci z udziałem ich babć i dziadków.

Reklama

Małgorzata Greń, związana z oazą w Brennej, włączyła się w prowadzenie „Tygodnia” w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej, gdzie organizowany jest on przez ks. Mariana Kulika. – U nas było podobnie jak w Skoczowie, ponieważ bazujemy na tym samym programie. Dzieci m.in. poznawały Ewangelię według św. Łukasza; mieliśmy „laboratorium wiary” – wspomina Małgorzata.

Reklama

Gorzów: Montaż hełmu na katedrze

2019-08-21 22:16

Agata Zawadzka

Wiele osób od chwili pożaru w lipcu 2017 roku obserwuje prace remontowe w gorzowskiej Katedrze. Do tej pory większość napraw dotyczyła wnętrza budynku.

Agata Zawadzka
Rozpoczęto montowanie hełmu na wieży katedralnej

Kilka tygodni temu na wieżę katedralna zaczęto wciągać drewniane bele, aby 19 sierpnia przejść do montażu konstrukcji hełmu. Na razie jest to drewniany, ośmioelementowy szkielet, który w najbliższym czasie zostanie obity deskami i pokryty papą. Niewykluczone, że do końca roku uda się także zamontować miedziane pokrycie. Już niedługo na wieże powróci także latarnia i kopuła. Przy okazji tworzenia konstrukcji zdemontowano i oddano do renowacji zegar, który doznał szkody w czasie pożaru. Jeśli wszystko ułoży się pomyślnie, to w grudniu, najprawdopodobniej w Wigilię Bożego Narodzenia, wierni będą mogli uczestniczyć w pierwszej od pożaru Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Weigel: proces kard. Pella przypomina procesy stalinowskie

2019-08-22 13:46

vaticannews / Waszyngton (KAI)

Zaskakująca i niezrozumiała decyzja o odrzuceniu apelacji kard. Pella budzi bardzo poważne wątpliwości co do jakości wymiaru sprawiedliwości w Australii – uważa czołowy katolicki publicysta George Weigel. Jego zdaniem po tym, co się wydarzyło w stanie Victoria, nie można mieć pewności, czy jakikolwiek kapłan oskarżony o nadużycia seksualne będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

Ks. Cezary Chwilczyński

Weigel przypomina, że choć sędziowie odwoływali się do faktów i materiału dowodowego, to w tej sprawie nie było żadnych faktów ani dowodów. Kard. Pell został skazany wyłącznie na podstawie zeznań domniemanej ofiary, a zeznania świadków obrony zostały arbitralnie zakwestionowane, uznano, że nie mogą oni dobrze pamiętać tamtych wydarzeń. W opinii biografa Jana Pawła II sytuacja jest bardzo niebezpieczna. „Coś poważnego dzieje się z prawem karnym w stanie Victoria, gdzie postępowanie sądowe przypomina to, co działo się w Związku Radzieckim za rządów Stalina. Tam również zarzuty uznawano za wiarygodne wyłącznie na podstawie niepotwierdzonych zeznań” – pisze Weigel.

Zauważa on, że proces kard. Pella budzi też poważne wątpliwości w środowisku prawniczym w Australii, niszczy on bowiem reputację wymiaru sprawiedliwości w tym kraju. Wielu prawników, w przeciwieństwie do ideologów, liczyło na pozytywne rozpatrzenie apelacji. Teraz natomiast rozsądni ludzie będą się zastanawiać nad stanem australijskiej praworządności, nad tym, czy bezpiecznie jest podróżować i robić interesy w Australii, w takim klimacie społecznym i politycznym, w którym histeria tłumu może w oczywisty sposób wypłynąć na ławę przysięgłych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem