Reklama

„Niedziela” w każdym katolickim domu

2014-02-12 16:05

† Antoni P. Dydycz, Biskup Drohiczyński
Edycja podlaska 7/2014, str. 4-5

Bożena Sztajner

Serdecznie i gorąco pozdrawiam wszystkich Czytelników „Niedzieli”, zwłaszcza edycji podlaskiej, i chcę podkreślić wyjątkową zasługę czcigodnego ks. inf. Ireneusza Skubisia, dawnego i obecnego redaktora naczelnego „Niedzieli”, który wyszedł naprzeciw naszym oczekiwaniom i po moim przybyciu do Drohiczyna w listopadzie zawarliśmy umowę, że ten dodatek podlaski będzie się ukazywał na dosyć korzystnych dla nas warunkach i będzie dzięki temu docierał do naszej diecezji. Wybraliśmy oczywiście „Niedzielę” z tego względu, że najpierw była to taka moja sympatia z lat dziecięcych, bo kiedy po raz pierwszy biskup przyjeżdżał do naszej parafii w Serpelicach, wtedy ojciec proboszcz dał mi książeczkę o tytule „Niedziela”, a tam były zamieszczone niektóre artykuły z „Niedzieli”, jak przypuszczam z racji promocji, oraz wiersze. Jednego wiersza miałem się nauczyć i wygłosić na powitaniu biskupa. Niemniej jednak samo pismo „Niedziela” zaistniało w mojej świadomości i dawało o sobie znać. Po II wojnie światowej gazeta była skasowana. Później spotkałem pierwszego wikariusza z mojej rodzinnej parafii, młodego ojca Honoriusza, który z Krzepic pochodził, a który w spontanicznej rozmowie powiedział, że u kapucynów znalazł się dzięki „Niedzieli”. Dlatego, że w „Niedzieli” było ogłoszenie, że Zakon Braci Mniejszych Kapucynów prowincja Warszawska, adres Nowego Miasta, przyjmuje kandydatów do zakonu.

Będąc w Rzymie, kiedy spotkałem Księdza Infułata, gdy to wznawiał „Niedzielę”, rozmawialiśmy wtedy o niej. A po powrocie zobaczyłem, że jest to czasopismo, które już mnie wtedy zafascynowało i praktycznie do tej pory ma tę moc. Mianowicie, że to pismo przekazywało bardzo dużo informacji ze Stolicy Apostolskiej. A myślę, że po latach pięćdziesięciu, kiedy kontakt ze Stolicą Apostolską był utrudniony, emocjonalnie wszyscy byliśmy z papieżem, ale to nie znaczy, że na emocjach można budować przyszłość, która będzie twardsza, niż była wcześniej. Mogą pojawiać się różne trudności, więc trzeba też mieć również formację, a więc muszą być przesłanki, muszą być motywacje. I z tego względu mi się wydawało, że my potrzebujemy jej jak nikt, abyśmy nadrobili tamte lata, i poprzez korzystanie z tekstów, jakie są umieszczane ze Stolicy Apostolskiej, nasza więź ze Stolicą Apostolską stawała się nie tylko emocjonalnie mocna, ale przede wszystkim treściowo, aby ta identyfikacja, tożsamość były czymś dla nas wspólnym. Dlatego podpisaliśmy umowę i „Niedziela” zaczęła wychodzić z tym dodatkiem podlaskim i mamy już tysięczny numer. Kto by się spodziewał, że tak będzie ładnie. Ponadto zbiega się to z moim dwudziestoleciem, tylko, że ja odchodzę, ale „Niedziela” musi zostać, i tego z całego serca życzę.

Reklama

Nasz dodatek był nieco skromniejszy, bo taki był zamiar. Chodziło głównie, aby poprzez nią ludzie mieli kontakt z wydarzeniami diecezjalnymi. Zabiegaliśmy o to, aby to, co się działo w diecezji, zostało zarejestrowane, bo nie wszyscy mieli okazję w nich uczestniczyć. Jakieś sprawy czy programy ogólnodiecezjalne znajdowały również w niej swoje odbicie. Zależało również na newsach. Dlaczego? Dlatego, że te newsy są może krótsze, ale jednoczą. Diecezja wymagała również scalenia z racji, że z woli Ojca Świętego Jana Pawła II i Bożego błogosławieństwa trzeba było scalić dwie tradycję: pińską i siedlecką. Jedna i druga są to wspaniałe tradycje, na kilka diecezji by starczyło tej duchowości, jaka tam była, i tych doświadczeń. W tym przypadku z cząstki siedleckiej i cząstki pińskiej powstaje nowa diecezja drohiczyńska i dlatego to było bardzo ważne, aby te newsy podkreślały, co z jednej i drugiej się dzieje. Wtedy się ludzie przyzwyczajają, że przykładowo coś się stało w parafii Sarnaki czy w parafii Węgrów, co innego w parafii Bielsk Podlaski, co innego w Hajnówce, potem zaczyna istnieć w naszej świadomości Sokołów Podlaski bądź Łochów, Siemiatycze, Drohiczyn. Zaczynamy się bardziej poznawać, tam się dzieje to, a tam robią to. Dużą pomocą później okazał się Synod, który rozpoczęliśmy razem z „Niedzielą”, której pierwszy numer ukazał się na Boże Narodzenie 1994 r. Natomiast Synod rozpoczęliśmy 8 grudnia tego samego roku. „Niedziela” relacjonowała wszystkie wydarzenia związane z Synodem, który trwał 3 lata. Chciałem tutaj podziękować „Niedzieli”, że była obecna przy tym wielkim dziele, jakim był Synod. Wreszcie trzeba też pamiętać o tej codzienności, bo jednak bardzo sobie cenili ludzie, kiedy była informacja zaczerpnięta z takiej czy innej parafii. Nam zależało, aby każda parafia jakiś tam news swój miała. Musieliśmy się przyzwyczajać do „Niedzieli” jako gazety, która powinna być w każdym katolickim domu naszej diecezji, powinna leżeć na stole, aby każdy, kto wejdzie do tego domu, widział, że tam się ta „Niedziela” jawi, że ona pomaga w odkrywaniu piękna bycia katolikiem i przynależenia do Kościoła katolickiego. Myślę i jestem głęboko przekonany, że będzie nadal ożywiała tego ducha i przyczyniała się do ciągle odnawiającej się ewangelizacji.

Rzym, podczas wizyty „ad limina apostolorum”, 5. 02. 2014 r.

Tagi:
Niedziela jubileusz

Reklama

Ks. dr Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli” w Polskim Radiu Katowice

2019-04-20 17:37

AP

AP
Ks. dr. Jarosław Grabowski w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego (21 kwietnia br.) Radio Katowice proponuje wielkanocne spotkanie z ks. dr. Jarosławem Grabowskim - nowym redaktorem naczelnym Tygodnika Katolickiego „Niedziela". Kilka minut po 12:00, na 98.4 FM w rozmowie z red. Zdzisławem Maklesem ks. redaktor opowie o nowych wyzwaniach „Niedzieli”. W rozmowie nie zabraknie także myśli związanych z przeżywaniem Wielkanocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Niedziela Bożego Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierdzie źródłem pojednania”

2019-04-23 16:33

md / Kraków (KAI)

„Miłosierdzie źródłem pojednania” to hasło tegorocznych obchodów Niedzieli Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. „Poszukujemy nadziei dla współczesnego świata i pragniemy, by Boży pokój zamieszkał w naszych sercach” – mówił o przesłaniu święta kustosz łagiewnickiego sanktuarium, ks. prałat Franciszek Ślusarczyk.

Fot. Janusz Rosikon/Rosikon Press

Hasłem tegorocznego święta są słowa „Miłosierdzie źródłem pojednania”. „Tego pojednania doświadczamy najpierw sami, zwłaszcza w sakramencie Bożego Miłosierdzia, w spotkaniu osobistym, serdecznym z Jezusem miłosiernym. Owocem tego spotkania i pojednania z Bogiem powinno być dzielenie się tym darem z innymi” – wyjaśniał ks. Franciszek Ślusarczyk.

Kapłan przypomniał, że od 75 lat w sanktuaryjnej kaplicy umieszczony jest cudowny obraz Jezusa Miłosiernego. „Przedstawia on Jezusa, który po zmartwychwstaniu objawia się przerażonym uczniom i obdarza ich swoim pokojem” – mówił, dodając, że dar pokoju jest niezwykle potrzebny współczesnemu światu.

Pielgrzymi przybywający do sanktuarium w Łagiewnikach zobaczą nowy element – Drogę Miłosierdzia, która poprowadzi przez pasaż od Domu Duszpasterskiego do bazyliki. Podzielona jest ona na trzy części, każda z nich – na siedem stacji. Wykonane w szkle obrazy uzupełnione są tekstami do rozważań. To fragmenty zaczerpnięte z Ewangelii, Dzienniczka św. Faustyny, nauczania św. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu oraz teksty rozważań twórcy Drogi Miłosierdzia, ks. prałata Ślusarczyka. Każda plansza dodatkowo będzie wyposażona w kod QR, dzięki któremu można ściągnąć aplikację i obejrzeć filmiki ilustrujące poszczególne stacje nabożeństwa.

Tradycyjnie święto Bożego Miłosierdzia rozpocznie się w Łagiewnikach już w sobotę wieczorem nocnym czuwaniem. Rano Msze św. w bazylice odprawiać będą rektor krakowskiego seminarium duchownego ks. Andrzej Tarasiuk o godz. 6.00 i bp Damian Muskus OFM o godz. 8.00. O godz. 10.00 przy ołtarzu polowym rozpocznie się centralna Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, która będzie transmitowana przez TVP1. O godz. 12.00 w bazylice Mszę św. odprawi bp Jan Szkodoń, o godz. 15.00 Godzinie Miłosierdzia przewodniczyć będzie ks. Franciszek Ślusarczyk. O godz. 16.00 przy ołtarzu polowym Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz, a o godz. 18.00 – honorowy kustosz Łagiewnik, bp Jan Zając.

Od rana do wieczora na wiernych będą czekać spowiednicy, gotowi do udzielenie sakramentu również w językach obcych. Wydarzeniem towarzyszącym obchodom święta będzie Festiwal Miłosierdzia, podczas którego w krakowskim kinie Kijów wyświetlane będą filmy o tematyce religijnej.

W związku ze spodziewanym zwiększonym zainteresowaniem pasażerów transportem zbiorowym oraz w celu ułatwienia dojazdu wiernych do Łagiewnik, zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji w Krakowie. Kursować będą dodatkowe linie autobusowe i tramwajowe. Szczegóły znaleźć można stronie internetowej łagiewnickiego sanktuarium.

Co roku do krakowskich Łagiewnik pielgrzymuje ok. 1,5-2 mln wiernych z kraju i zagranicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Odpowiedź Naczelnego Rabina Polski na oświadczenie Kościoła ws. Pruchnika

2019-04-24 18:45

BP KEP / Warszawa (KAI)

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski, do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka w odpowiedzi na oświadczenie bp. Rafała Markowskiego ws. Pruchnika.

pl.wikipedia.org
Michael Schudrich

Publikujemy pełną treść odpowiedzi:

Warszawa, 24 kwietnia 2019 r.

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik.

Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce.

Michael Schudrich

Naczelny Rabin Polski

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem