Reklama

Pielgrzymka na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII

Niedziela Ogólnopolska 8/2014, str. 31

Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie proponuje wyjazd na uroczystości kanonizacyjne bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII. Podróż odbędzie się pociągiem InterCity z Warszawy do Rzymu na dworzec Termini, skąd jeszcze w sobotę – w przeddzień kanonizacji – pielgrzymi udadzą się metrem na czuwanie modlitewne, w pobliżu miejsca, gdzie będzie sprawowana Eucharystia kanonizacyjna. Pielgrzymi będą mogli wsiąść do pociągu w Warszawie, w Łodzi, w Częstochowie i w Katowicach, z innych miejscowości będzie zorganizowany dojazd autobusami do najbliższego postoju pociągu. Pielgrzymi mają do dyspozycji przedziały sześcioosobowe z rozkładanymi siedzeniami lub przedziały sześcioosobowe typu „kuszetka”. W składzie pociągu będzie również wars (wagon restauracyjny).

Archidiecezja organizuje również dwa warianty wyjazdu autokarem. Krótszy, w dniach 24-29 kwietnia, przewiduje uczestniczenie w uroczystościach kanonizacyjnych oraz zwiedzanie Padwy i Rawenny. Dłuższy, w dniach 24 kwietnia – 3 maja, pozwoli zwiedzić najpiękniejsze miasta i sanktuaria Włoch, które w czasie swojego pontyfikatu nawiedzał bł. Jan Paweł II.

Reklama

Zgłoszenia przyjmuje i szczegółowych informacji udziela: Wydział Duszpasterski Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, Al. NMP 54, tel. (34) 365-12-04 oraz Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy, ul. Świętej Puszczy 6, tel. (34) 328-50-98, tel./fax 328-54-30, e-mail: puszcza@niedziela.pl, a także Agencja Turystyczna „Almatur” S.C., 42-200 Częstochowa, ul. Nowowiejskiego 2, tel./fax (34) 324-43-68, 365-55-61, 324-43-78, 365-60-57; e-mail: czestochowa@almatur.pl. Wszystkie propozycje biura znajdują się na stronie: www.almatur.pl.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy aborcja we Francji będzie legalna aż do porodu?

2020-08-11 15:09

[ TEMATY ]

aborcja

Francja

pro‑life

Zffoto/fotolia.com

Ciosem nie do przyjęcia nazywały organizacje pro-life nową ustawę bioetyczną, którą przyjęło Francuskie Zgromadzenie Narodowe. Na początku mówiło się jedynie, że wprowadza ona zapłodnienie in vitro dla par lesbijskich i samotnych kobiet. Okazało się jednak, że ustawa, mocno kontestowana przez środowiska prorodzinne, przemyciła również „poprawkę” zezwalającą na aborcję aż do samego porodu - ze względu na „niepokój psychospołeczny” matki.

Zmiany w prawie bioetycznym były przedmiotem masowych protestów, które w ubiegłym roku przetoczyły się przez Francję. Po poprawkach Senatu, na początku tego roku, Zgromadzenie Narodowe powróciło jednak do forsowania bezprecedensowych zmian, wbrew opinii publicznej. Nowe prawo rozszerzyło dostęp do aborcji, zgodziło się na genetyczne modyfikowanie embrionów, chimery i finansowaną przez państwo sztuczną prokreację dla lesbijek i samotnych kobiet.

Organizacje pro-life wskazują, że pretekstem do rozszerzenia aborcji okazał się koronawirus. W czasie pandemii francuski minister zdrowia Olivier Véran nieformalnie zatwierdził „niepokój psychospołeczny” jako usprawiedliwienie dla aborcji po przekroczeniu jej ustawowego terminu. Do tej pory we Francji późne aborcje (po 12. tygodniu ciąży) wymagały zgody lekarza, a możliwość ich dokonania prawnie ograniczono do przypadków poważnych wad rozwojowych lub domniemanej niezdolności do życia dziecka poza organizmem matki, lub gdy ciąża zagraża jej życiu. Nowa ustawa bioetyczna radykalnie to zmienia.

„Francja, która przeżywa zimę demograficzną otworzyła na oścież drzwi kulturze śmierci, zadając samej sobie cios nie do przyjęcia” – podkreślają przedstawiciele organizacji prorodzinnych. Przypominają, że w tym kraju nie rodzi się już wystarczająca liczba dzieci, by zapewnić wymienialność pokoleniową. Wskazują zarazem, że określenie „niepokój psychospołeczny” jest tak niejasne i szerokie, że będzie wykorzystywane w każdym przypadku nieplanowanej lub powikłanej ciąży, a także utrudni wszelkie działania prewencyjne. „W ten sposób umierają cywilizacje, a geniusz ludzki zostaje unicestwiony. Tym, którzy przyjdą po nas, grozi wielkie niebezpieczeństwo” - napisał na Twitterze bp Bernard Ginoux. Odniósł się również do sposobu przegłosowania poprawek, w nocy, bez udziału wielu parlamentarzystów.

Ze względu na zmiany przegłosowane przez deputowanych, ustawa powróci do Senatu jeszcze w tym roku. Ostateczny głos w przypadku niewypracowania kompromisu będzie jednak należał do Zgromadzenia Narodowego. Przewiduje się, że decyzja zapadnie końcem roku.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny wyapdek w Tatrach- zginął ksiądz

2020-08-12 21:39

[ TEMATY ]

śmierć

Tarnów

KSM Tarnów

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, iż dzisiaj w tragicznym wypadku w Tatrach zginął Ksiądz Jaromir Buczak - Asystent Oddziału KSM Trzciana.

Księże Jaromirze, dziękujemy za zawsze otwarte i radosne serce, a także nieustanną gotowość i świadectwo swojego życia. Spoczywaj w pokoju.

Z serca prosimy Was wszystkich o modlitwę - w intencji Duszy Śp. Księdza Jaromira, jak również w intencji wszystkich Jego Bliskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję