Reklama

Odważny i zawsze wierny

Niedziela Ogólnopolska 8/2014, str. 34

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegorocznym laureatem nagrody „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i Zawsze Wierny) Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Otrzymał ją za „troskę o ludzkie życie, jego obronę, za troskę o prawdę i za aktywność na rzecz wolnych mediów katolickich”. Wręczenie nagrody odbyło się 14 lutego br. w siedzibie redakcji „Niedzieli” w Częstochowie.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego uhonorowało także posła PiS Joachima Brudzińskiego oraz inż. Zbigniewa Wysockiego. Uroczystą galę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo. Koncelebrowali m.in. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna i o. Zachariasz Jabłoński – definitor generalny Zakonu Paulinów.

Reklama

We Mszy św. uczestniczyli m.in.: kpt. Zbigniew Sulatycki – honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marian Banaś – pełniący obowiązki prezesa tego Stowarzyszenia, przedstawiciele parlamentu RP i posłowie do Parlamentu Europejskiego.

W homilii abp Wacław Depo, nawiązując do 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 74. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir, podkreślił, że „aby trwać, trzeba powracać do początku”. – Tym początkiem jest zanurzenie w tajemnicy chrztu, w dziedzictwie życia Bożego. Tak, aby Polska mogła mierzyć się nie tylko wolnością zewnętrzną, ale także wolnością ducha – mówił abp Depo. Przypominając słowa bł. Jana Pawła II i odnosząc się do czasów współczesnych, przypomniał, że „najbardziej nam zagraża grzech, który udaje prawdę, czyli kłamstwo, które występuje pod pozorem prawdy”. – Stajemy dzisiaj w prawdzie o nas samych, o świecie. Prawdę rozpoznajemy w obliczu Boga i Jego łaski – mówił Metropolita Częstochowski i przypomniał, że „trzeba ufać w mądrość narodu, który buduje na Ewangelii, na krzyżu i na zaufaniu bezgranicznym wobec Bogurodzicy”. – Bez daru Ducha Świętego przez pośredniczenie Matki nie ocalimy ani siebie, ani przyszłości – mówił Ksiądz Arcybiskup. Zwrócił się do obecnych słowami bł. Jana Pawła II z jego „Notatek osobistych”: „Stanąć pod krzyżem Chrystusa jak Maryja i Jan – to dawać świadectwo Osobie i Miłości. To świadectwo nie może być zastąpione żadną «ideologią» – abstrakcyjnym systemem myślowym. Nie może być «ewangelii» bez Chrystusa: ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”.

– Prosimy dzisiaj o mądrość narodu poprzez wierność stania pod krzyżem z Maryją – powiedział na zakończenie abp Depo.

Reklama

Przed końcowym błogosławieństwem zostało odczytane przesłanie ks. inf. Józefa Wójcika z Suchedniowa, w którym ciężko chory kapłan złożył swoje życie w dłonie Maryi Królowej Polski i zaapelował o wierność Bogu, Chrystusowi, Ewangelii i Ojczyźnie oraz o wierne trwanie przy Maryi i Jasnogórskich Ślubach Narodu.

Po Mszy św. w auli redakcji „Niedzieli” odbyło się wręczenie nagród „Animus et Semper Fidelis”. Odbierając nagrodę, abp Wacław Depo podkreślił, że „historia jest nie tylko zbiorowiskiem faktów, ale jest historią ludzi, którzy żyją w Bogu”. – Polska jest darem i zadaniem – mówił Metropolita Częstochowski.

Odbyły się również wykłady. O gospodarce morskiej jako podstawowym elemencie rozwoju gospodarczego Polski mówił Marek Gróbarczyk – poseł do Parlamentu Europejskiego, b. minister gospodarki morskiej. – Siłę kraju mierzy się patriotyzmem przekutym w gospodarkę – powiedział europoseł Gróbarczyk i podkreślił z ubolewaniem, że „w Polsce zlikwidowano przemysł okrętowy”.

O dziejach wywózek Polaków na Sybir mówił red. Piotr Szubarczyk, publicysta i historyk, który przypominając losy wywiezionych na Sybir, odniósł się także do literatury polskiej, do utworów m.in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Przypomniał także postać pierwszego Sybiraka – biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka wywiezionego w 1767 r. do Kaługi.

Podczas spotkania głos zabrał Aleksander Markowski, który na melodię pieśni „My, pierwsza Brygada” ze wszystkimi zgromadzonymi na sali zaśpiewał pieśń Sybiraków „My, polscy wygnańcy”. Spotkanie zakończył występ fotografika artysty Stanisława Markowskiego. Wykonał on hymn „Solidarności” – pieśń „Solidarni” ze słowami Jerzego Narbutta oraz wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Polska Podziemna”.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zostało powołane w 1996 r. Na jego czele stanął kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki. W swojej działalności stowarzyszenie zwraca uwagę nie tylko na obronę polskiej gospodarki narodowej, ale przykłada dużą wagę do polityki historycznej, budzenia patriotyzmu.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przyjął zrzeczenie się praw kardynała i urzędu przez prefekta kongregacji

2020-09-24 20:38

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Papież Franciszek przyjął w czwartek rezygnację kardynała Giovanniego Angelo Becciu z urzędu prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz z praw związanych z godnością kardynała - podało watykańskie biuro prasowe. Powody tej decyzji nie są znane.

W krótkim komunikacie Watykan nie podał żadnej motywacji tego kroku.

W pierwszych komentarzach watykaniści oceniają, że jest to "grom z jasnego nieba". (PAP)

sw/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Pod Twoją obronę! – II Ogólnopolska Pielgrzymka Przedsiębiorców na Jasną Górę

2020-09-25 17:35

Archiwum Organizatorów

Już po raz drugi Konferencja Episkopatu Polski w osobie Przewodniczącego Rady ds. Społecznych abp. Józefa Kupnego zaprasza przedsiębiorców z całej Polski na II Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W liście wystosowanym z tej okazji metropolita wrocławski przypomina, że ubiegłoroczna pierwsza pielgrzymka cieszyła się dużym zainteresowaniem środowiska biznesowego i okazała się ważnym wydarzeniem. Dlatego zwraca się do przedsiębiorców, pracodawców, osób samozatrudnionych i ludzi z inicjatywą z zaproszeniem do przybycia na Jasną Górę w dniu 4 października. Pielgrzymka odbywa się w szczególnym czasie, bo po „wielkim zatrzymaniu”, które „wymusiło tak wiele zmian w naszych zachowaniach, skłoniło do zrewidowania wielu spraw i w wielu wypadkach spowodowało wielkie problemy ekonomiczne. Stając wobec nowych wyzwań, będziemy mogli zawierzyć życie i działalność biznesową Bogu przez wstawiennictwo Maryi” – pisze abp Józef Kupny.

Ksiądz arcybiskup wyraża nadzieję, że spotkanie będzie okazją do duchowego umocnienia i uzyskania światła do podejmowania decyzji a także zintegrowania wszystkich jego uczestników.

Pielgrzymkę organizuje Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” oraz Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Managerów „Nostra Res. Wśród gości specjalnych będą: ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta.

Program pielgrzymki:

8:30 -10:00 – Rejestracja, poranna kawa

10:00-10:15 – Powitanie Pielgrzymów – Ojciec Samuel Pacholski, przeor klasztoru na Jasnej Górze;

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski;

„O potrzebie duszpasterstwa przedsiębiorców” – Ks. Przemysław Król SCJ, Ks. Grzegorz Piątek SCJ

10:15-11:00 – Wystąpienie gościa specjalnego

Ks. Wojciech Węgrzyniak, biblista, rekolekcjonista, publicysta. Wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie

11:00-11:45 – Wystąpienie gościa specjalnego

Jacek Krzemiński, dziennikarz ekonomiczny, publicysta

12:00 -12:15 – Zakończenie pierwszej części

12:30-13:30 – Msza Św. w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej

Akt zawierzenia się przedsiębiorców Bogu przez Niepokalane Serce Maryi

13:45-14:45 – Świadectwa przedsiębiorców

14:45-15:00 – Podsumowanie spotkania i zakończenie Koronką do Bożego Miłosierdzia

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję