Reklama

Odważny i zawsze wierny

Niedziela Ogólnopolska 8/2014, str. 34

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegorocznym laureatem nagrody „Animus et Semper Fidelis” (Odważny i Zawsze Wierny) Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego został abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu KEP. Otrzymał ją za „troskę o ludzkie życie, jego obronę, za troskę o prawdę i za aktywność na rzecz wolnych mediów katolickich”. Wręczenie nagrody odbyło się 14 lutego br. w siedzibie redakcji „Niedzieli” w Częstochowie.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego uhonorowało także posła PiS Joachima Brudzińskiego oraz inż. Zbigniewa Wysockiego. Uroczystą galę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, której przewodniczył abp Wacław Depo. Koncelebrowali m.in. bp Antoni Pacyfik Dydycz z Drohiczyna i o. Zachariasz Jabłoński – definitor generalny Zakonu Paulinów.

Reklama

We Mszy św. uczestniczyli m.in.: kpt. Zbigniew Sulatycki – honorowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiego-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Marian Banaś – pełniący obowiązki prezesa tego Stowarzyszenia, przedstawiciele parlamentu RP i posłowie do Parlamentu Europejskiego.

W homilii abp Wacław Depo, nawiązując do 94. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 74. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir, podkreślił, że „aby trwać, trzeba powracać do początku”. – Tym początkiem jest zanurzenie w tajemnicy chrztu, w dziedzictwie życia Bożego. Tak, aby Polska mogła mierzyć się nie tylko wolnością zewnętrzną, ale także wolnością ducha – mówił abp Depo. Przypominając słowa bł. Jana Pawła II i odnosząc się do czasów współczesnych, przypomniał, że „najbardziej nam zagraża grzech, który udaje prawdę, czyli kłamstwo, które występuje pod pozorem prawdy”. – Stajemy dzisiaj w prawdzie o nas samych, o świecie. Prawdę rozpoznajemy w obliczu Boga i Jego łaski – mówił Metropolita Częstochowski i przypomniał, że „trzeba ufać w mądrość narodu, który buduje na Ewangelii, na krzyżu i na zaufaniu bezgranicznym wobec Bogurodzicy”. – Bez daru Ducha Świętego przez pośredniczenie Matki nie ocalimy ani siebie, ani przyszłości – mówił Ksiądz Arcybiskup. Zwrócił się do obecnych słowami bł. Jana Pawła II z jego „Notatek osobistych”: „Stanąć pod krzyżem Chrystusa jak Maryja i Jan – to dawać świadectwo Osobie i Miłości. To świadectwo nie może być zastąpione żadną «ideologią» – abstrakcyjnym systemem myślowym. Nie może być «ewangelii» bez Chrystusa: ukrzyżowanego i zmartwychwstałego”.

– Prosimy dzisiaj o mądrość narodu poprzez wierność stania pod krzyżem z Maryją – powiedział na zakończenie abp Depo.

Reklama

Przed końcowym błogosławieństwem zostało odczytane przesłanie ks. inf. Józefa Wójcika z Suchedniowa, w którym ciężko chory kapłan złożył swoje życie w dłonie Maryi Królowej Polski i zaapelował o wierność Bogu, Chrystusowi, Ewangelii i Ojczyźnie oraz o wierne trwanie przy Maryi i Jasnogórskich Ślubach Narodu.

Po Mszy św. w auli redakcji „Niedzieli” odbyło się wręczenie nagród „Animus et Semper Fidelis”. Odbierając nagrodę, abp Wacław Depo podkreślił, że „historia jest nie tylko zbiorowiskiem faktów, ale jest historią ludzi, którzy żyją w Bogu”. – Polska jest darem i zadaniem – mówił Metropolita Częstochowski.

Odbyły się również wykłady. O gospodarce morskiej jako podstawowym elemencie rozwoju gospodarczego Polski mówił Marek Gróbarczyk – poseł do Parlamentu Europejskiego, b. minister gospodarki morskiej. – Siłę kraju mierzy się patriotyzmem przekutym w gospodarkę – powiedział europoseł Gróbarczyk i podkreślił z ubolewaniem, że „w Polsce zlikwidowano przemysł okrętowy”.

O dziejach wywózek Polaków na Sybir mówił red. Piotr Szubarczyk, publicysta i historyk, który przypominając losy wywiezionych na Sybir, odniósł się także do literatury polskiej, do utworów m.in. Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Przypomniał także postać pierwszego Sybiraka – biskupa krakowskiego Kajetana Sołtyka wywiezionego w 1767 r. do Kaługi.

Podczas spotkania głos zabrał Aleksander Markowski, który na melodię pieśni „My, pierwsza Brygada” ze wszystkimi zgromadzonymi na sali zaśpiewał pieśń Sybiraków „My, polscy wygnańcy”. Spotkanie zakończył występ fotografika artysty Stanisława Markowskiego. Wykonał on hymn „Solidarności” – pieśń „Solidarni” ze słowami Jerzego Narbutta oraz wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego pt. „Polska Podziemna”.

Polskie Stowarzyszenie Morskie-Gospodarcze im. Eugeniusza Kwiatkowskiego zostało powołane w 1996 r. Na jego czele stanął kpt. ż.w. inż. Zbigniew Sulatycki. W swojej działalności stowarzyszenie zwraca uwagę nie tylko na obronę polskiej gospodarki narodowej, ale przykłada dużą wagę do polityki historycznej, budzenia patriotyzmu.

2014-02-18 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: abp Jędraszewski odwiedził domy pogorzelców

2021-06-20 20:21

twitter.com/ArchKrakowska

Abp Marek Jędraszewski spotkał się w Nowej Białej z mieszkańcami domów, które zostały całkowicie lub częściowo zniszczone w wielkim pożarze. Zapewnił o pomocy archidiecezji krakowskiej dla wszystkich osób, które straciły często cały dorobek życia.

- Tworzymy wspólnie Kościół, teraz właśnie możecie liczyć na naszą pomoc - zapewnił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który na ul. św. Katarzyny, gdzie doszło do pożaru spotkał się z mieszkańcami, których dobytki w całości lub częściowo zostały zniszczone w wielkim pożarze, który trawił wioskę od sobotniego popołudnia do późnego wieczora.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2021-06-24 09:00

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.rzeszow.pl

Od 2 sierpnia 2021 r. dwie parafie diecezji rzeszowskiej będą miały nowych proboszczów. Trzy tygodnie później ok. 50 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach.

23 czerwca 2021 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 2 sierpnia 2021 r., a nowi księża wikariusze – 21 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

ME 2021 - od soboty faza pucharowa, Anglia i Niemcy na "ścieżce marzeń"

2021-06-25 10:19

[ TEMATY ]

Euro 2020

PAP/EPA/Lukas Barth-Tuttas / POOL

W sobotę rozpocznie się faza pucharowa piłkarskich mistrzostw Europy. W rywalizacji pozostało 16 drużyn, które znają już potencjalną drogę do finału na Wembley 11 lipca. W powszechnej opinii na "ścieżce marzeń" znalazły się Anglia i Niemcy, a druga połowa drabinki uchodzi na trudniejszą.

Drabinka znana była już przed rozpoczęciem turnieju, a po zakończeniu fazy grupowej uzupełniona została o nazwy zespołów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję