Reklama

Tygodnik

Ruszyła Fundacja „Nasza Niedziela”

Niedziela Ogólnopolska 9/2014, str. 29

[ TEMATY ]

Niedziela

fundacja

Niedziela

BOŻENA SZTAJNER

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym "Niedzieli"

Ks. Ireneusz Skubiś w studiu telewizyjnym

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA: – Jest Ksiądz Redaktor założycielem Fundacji „Nasza Niedziela”. Jak do tego doszło?

KS. IRENEUSZ SKUBIŚ: – Do założenia fundacji przymierzałem się od wielu lat. Przez 10 lat prowadziłem rozmowy z prawnikami, prosząc o pomoc w sformułowaniu założeń statutowych. Zdecydowałem się na zarejestrowanie fundacji pod nazwą „Nasza Niedziela”.

– Nazwa: „Nasza Niedziela” sugeruje związki z „Niedzielą”, której Ksiądz Redaktor przewodzi...

– Z pewnością tytuł tygodnika, który prowadzę od ponad 30 lat, był jakimś natchnieniem. Wiadomo jednak, że fundacji nie zakłada się dla konkretnego przedsięwzięcia, ma ona cele bardziej ogólne. Dlatego jej statut daje możliwości szerszych działań, zwłaszcza na rzecz kultury.

Reklama

– Jakie zatem działania są przewidywane dla fundacji?

– Przede wszystkim chcielibyśmy wspomagać dobre dzieła chrześcijańskie, które służą ewangelizacji i rozprzestrzenianiu nauczania Kościoła oraz katolickiej nauki społecznej.

– Czemu będzie służyć Fundacja „Nasza Niedziela”?

– Fundacja ma służyć dobru społecznemu. Jestem jej założycielem, ale ma ona żyć swoim życiem, pracować na swoje konto pod kierownictwem zarządu i kontrolą rady. Nie wolno jej działać poza statutem, będzie ściśle rozliczana przez odpowiednie urzędy państwowe.

– Proszę podać przykłady fundacji, z których bierzecie wzór.

– Jest ich wiele, niektóre są bliskie mediom katolickim – fundację posiada np. „Gość Niedzielny” czy środowisko Radia Maryja („Lux Veritatis”). Fundacje te mają pewną pomoc ze strony odbiorców przyjaznych im tytułów, które mogą przybliżać społeczeństwu cele danej fundacji, przysparzając sponsorów.

Reklama

– Czy Ksiądz Infułat ma jakieś doświadczenia związane ze sponsoringiem w Częstochowie?

– Niestety, nie są one pozytywne. Owszem, w początkach mojej pracy (lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku) zdarzyło się, że wspomógł mnie nieco pewien kapłan, żebyśmy mogli w ogóle funkcjonować. W ciągu ponad 30 lat jednak nigdy redakcja „Niedzieli” nie otrzymywała żadnej pomocy finansowej. Pod tym względem pewnie różnimy się od Zachodu i innych krajów, bo tam wspieranie dobrych dzieł poprzez fundacje ma się dobrze.

– Co skłoniło Księdza Redaktora do założenia fundacji?

– Uważam, że niezwykle ważna jest kwestia wychowywania społeczeństwa. Ludzie muszą wiedzieć, że są dobre cele, które trzeba wspomagać. Fundacje powstałe przy tytułach katolickich wspierają finansowo ich działanie, np. dołączając do pisma płyty CD itp. To pomaga funkcjonować danej redakcji, wydawać dodatki, nie podnosząc przy tym ceny pisma. Takie działania są bardzo potrzebne także ze względu na czytelników „Niedzieli”. Tym bardziej że jest wielu ludzi, którzy chcą wspomagać działalność prasy katolickiej, ale nie bardzo wiedzą, jak to czynić. Fundacja „Nasza Niedziela” będzie koordynować takie działania.
Podejmujemy już pierwsze działania, m.in. przygotowujemy film „W blasku świętości Jana Pawła II”. Są też różne prośby, dotyczące np. wsparcia wrzutki płytki do pisma, jest propozycja przygotowania filmu o promotorze polskiej spółdzielczości – Franciszku Stefczyku. Można wiele zrobić dla kultury katolickiej, która cierpi na niedofinansowanie.

Fundacja Nasza Niedziela

wspiera media katolickie

prowadzi szkolenia, warsztaty

organizuje konferencje naukowe

podejmuje produkcje filmowe, wydawnicze, reklamowe

Wpłat można dokonywać na konta Fundacji:

Konto PL: 96 1020 1664 0000 3902 0446 8435

Konto Euro: KOD SWIFT BPKOPLPW PL 75 1020 1664 0000 3102 0446 8526

Konto USD: KOD SWIFT BPKOPLPW PL 03 1020 1664 0000 3502 0446 8559

ul. Mozarta 18, 42-200 Częstochowa, REGON 243202497, NIP 5732844869, e-mail: biuro@naszaniedziela.pl, KRS 0000450966

2014-02-25 14:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. A. Chrapkowski: jedność jest nam bardzo potrzebna

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Niedziela

Krzysztof Świertok

„Trzeba nam prosić w tym wyjątkowym czasie, abyśmy pomimo naszych różnic dążyli do jedności w naszych rodzinach, w miejscach naszej pracy, w Ojczyźnie i w rozbitym świecie” – mówił w homilii o. Arnold Chrapkowski, generał zakonu ojców paulinów, który 4 kwietnia przewodniczył Mszy św. intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze.

Mszę św. koncelebrowali: ks. Jarosław Grabowski – redaktor naczelny „Niedzieli”, ks. Robert Grohs – moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej i ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli”.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję