Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: blisko 500 osób w rowerowej pielgrzymce diecezjalnej na Jasną Górę

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rower

Archiwum pielgrzymów

Rekordowa liczba 470 osób – 170 więcej niż rok temu – wyruszyła w czwartek z Wiślicy w II Diecezjalnej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Rowerzyści - pielgrzymi do jasnogórskiego sanktuarium dotrą 23 sierpnia w sobotę.

Oficjalnie pielgrzymkę rozpoczęła wieczorna Msza św. w wiślickiej bazylice, wczoraj 20 sierpnia, której przewodniczył bp Kazimierz Ryczan.

W homilii bp Ryczan mówił m.in. o potrzebie bycia gotowym i otwartym na wezwanie Pana, tak jak ewangeliczni robotnicy, którzy stali na rynku i otrzymali wezwanie od Boga. Podobnie Jezus nad jeziorem wezwał apostołów. „Pan wzywa, a człowiek ma być gotowym i odpowiedzieć na wezwanie. To wielka dla nas szansa” – powiedział bp Ryczan. Podkreślił uniwersalność gotowości i otwartości, które dotyczą wszystkich, bo „każdy ma czas i szansę, a czas jest zawsze”. Biskup mówił także o tym, że miłość Boga jest niewymierna, a „ekonomia Bożego królestwa jest inna niż ludzka”.

Reklama

Rowerzyści od pasterza diecezji kieleckiej otrzymali błogosławieństwo na drogę. Z Wiślicy mają do przejechania ok. 200 km. Część osób, które do Wiślicy dotarły rowerami z parafii kieleckich, ma przed sobą łącznie ponad 260 km.

Rowerzyści podzieleni na kilkunastoosobowe grupy każdego dnia mają do pokonania ok. 50 - 60 kilometrów. Wśród rowerzystów jest 12 księży, 2 kleryków, 1 siostra zakonna, 2 lekarzy, 8 pielęgniarek. Grupie towarzyszy czterech policjantów na motocyklach.

O bezpieczeństwo rowerzystów na całej trasie dba policja świętokrzyska i śląska. Organizatorzy liczą także na gościnność parafii, która okazała się niezawodna przed rokiem.

Na trasie pielgrzymki jest codziennie sprawowana Msza św., jest także wspólny różaniec, koronka do Bożego Miłosierdzia, Apel Jasnogórski. Pielgrzymi poza prywatnymi intencjami, modlą się o umocnienie wiary w Syna Bożego oraz o błogosławieństwo dla rodzin, parafii oraz Ojczyzny.

Pielgrzymka odbyła się po raz pierwszy w ub. roku i już wtedy liczbowo znacznie przerosła oczekiwania organizatorów, potwierdzając zapotrzebowanie na tego rodzaju formę pielgrzymowania. Podobnie jest w tym roku.

2014-08-22 15:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rower na jesień

Niedziela Ogólnopolska 40/2014, str. 54

[ TEMATY ]

rower

eugene-r / photo on flickr

Przyszła jesień – trzeba schować rowery do piwnicy. A może jednak nie? Warto się przekonać, że rowerem można jeździć nie tylko na letnie wycieczki. Jesień i zima też są dobre na rower. Zniechęcić nas powinny tylko śnieg i lód, bo na śliskiej nawierzchni trudno się utrzymać na dwóch kołach.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Od trzynastu lat, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję