Reklama

Książki

Pod patronatem medialnym „Niedzieli”

Franciszek jakiego nie znamy

Autorzy tej niezwykłej pod wieloma względami książki – Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski – stali rok temu, 13 marca, kilka godzin w strugach deszczu pod samą Bazyliką św. Piotra. Wraz z innymi dziennikarzami ze świata oczekiwali w napięciu na wynik konklawe. Nowy Papież zafascynował ich od chwili pojawienia się w Loggii Błogosławieństw. Potem śledzili każde jego wystąpienie, starając się odczytywać je przez pryzmat argentyńskiej tożsamości Franciszka. Wiedzieli jednak, że dopóki nie pojadą do ojczyzny padre Bergoglio, nie zrozumieją tego w pełni. Stara prawda mówi bowiem: żeby poznać człowieka, trzeba najpierw poznać jego korzenie.

Pamiętamy, że rok temu, zaraz po wyborze Jorge Mario Bergoglio na papieża, pojawiły się książki szumnie określane jako jego biografie. W rzeczywistości były to albo, skądinąd ciekawe, rozmowy-rzeki z metropolitą Buenos Aires, albo pozycje sklecone naprędce z jego niewielu dostępnych zdjęć archiwalnych, a także z pierwszych fotografii oraz treści wystąpień już jako Ojca Świętego. W mediach pojawiło się wówczas wiele nieprawdziwych informacji i plotek, które w pewien sposób zaczęły kształtować stereotyp „papieża z końca świata”. Pogoń za sensacją oraz próby przeciwstawiania Benedykta XVI – który zrezygnował z urzędu – Franciszkowi, dolewały oliwy do ognia. Doszło do tego, że media rozpoczęły swoiste zawody, prześcigając się wprost w manipulacjach treściami papieskich wystąpień oraz gestów. Dobrze więc, że w 1. rocznicę pontyfikatu powstała w Polsce biografia tyleż obiektywna, co wyczerpująca – „Franciszek. Prawdziwa historia życia”, napisana przez polskich autorów, którzy odrzucili medialne opinie i postanowili dotrzeć do samych źródeł.

Agnieszka Gracz i Adam Sosnowski – dwójka młodych, ambitnych dziennikarzy odbyła fascynującą, ale chwilami wręcz niebezpieczną podróż śladami Jorge Bergoglio, papieża Franciszka. We wstępie do książki piszą oni: „Tygodnie upłynęły nam na rozmowach z siostrą i siostrzeńcem papieża, kuzynką, przyjaciółmi, uczniami, nauczycielami, duszpasterzami, asystentami, rzecznikiem, współpracownikami. Spotkaliśmy się z biskupem Garcią w eleganckim centrum Buenos Aires, a z ks. Charlym w ponurych slumsach. Zobaczyliśmy zarówno piękno argentyńskiej stolicy, jak i przerażające, niebezpieczne oblicze dzielnic nędzy. Próbując dać odpowiedź na pytanie: kim naprawdę jest papież Franciszek, na własne oczy przekonaliśmy się, gdzie i jak żył Jorge Bergoglio. A wychował się i funkcjonował w zupełnie innym świecie niż europejski. Dlatego i w Watykanie zachowuje się inaczej”.

Reklama

Dzięki tej podróży autorzy książki poczuli na własnej skórze, co to znaczy wychodzić do biednych – ale biednych inaczej niż w Europie, poznali argentyńską metropolię o zmierzchu, gdzie w niemal każdym zaułku koczują bezdomni cartoneros, zobaczyli manifestację słynnych na cały świat bohaterskich Matek z placu Majowego, których dzieci lub wnukowie od lat nie wracają do domów – zniknęli bez śladu… Dziennikarze obejrzeli dom rodziny Bergoglio w dzielnicy Flores, byli w budynku kurii, gdzie mieszkał biskup, a później kardynał Jorge Bergoglio i w wielu innych ważnych miejscach. Dlatego mogli np. sprostować medialne sensacje, jakoby arcybiskup Buenos Aires żył w mieszkaniu w bloku, sam sobie gotował, nie miał sekretarza i zajmował się tylko biednymi, zaniedbując posługę pośród innych diecezjan. Poznali zarówno cechy charakteru obecnego Papieża, jak i charakter jego duszpasterzowania. Wszystko to opisali niezwykle interesująco, z literacką swadą, nie szczędząc przy tym własnych przemyśleń, odczuć i refleksji.

Książka „Franciszek. Prawdziwa historia życia” jest, jak na biografię przystało, opowieścią chronologiczną. Zaczyna się od historii dziadków oraz ojca Papieża, którzy pochodzili z Piemontu, skąd w 1929 r. wyemigrowali do Argentyny, a kończy na ostatnich wydarzeniach lutego 2014 r. Autorzy przytaczają wiele nieznanych faktów z życia Ojca Świętego. Jak w ogóle zaczęła się „kariera” Franciszka? Dość niecodziennie i tajemniczo: jako 17-letni chłopiec Jorge Bergoglio, wiedziony nagłym impulsem, wstąpił do bazyliki San José de Flores w Buenos Aires i tam, po spotkaniu z pewnym nieznanym do dziś księdzem, postanowił, że on również zostanie kapłanem. A kto wiedział, że przed samym konklawe Benedykt XVI, który już ustąpił ze Stolicy Piotrowej, prowadził długą rozmowę z kard. Bergoglio? Autorzy dają odpowiedzi na wiele pytań, prostują wiele mylnych poglądów na temat Franciszka. Zdecydowanym atutem książki jest barwnie zarysowane tło historyczne, geograficzne i społeczne, w jakim przyszło żyć i działać padre Bergoglio – bez tego wszak trudno zrozumieć obecnego Papieża.

Reklama

Ogromnym walorem tej na wskroś oryginalnej publikacji są również fotografie – zarówno archiwalne, ze zbiorów rodziny Bergoglio czy z zasobów kurii w Buenos Aires, jak i te zrobione przez autorów książki podczas ich pobytu w Argentynie lub w ciągu pierwszego roku pontyfikatu Franciszka.

Myślę, że po lekturze tej wyczerpującej i barwnej biografii papieża Franciszka wielu z nas poczuje wdzięczność dla autorów za ich wysiłek i za to, że odbyli tę podróż na „koniec świata” także w naszym imieniu. Trudno też nie zgodzić się z ich konkluzją, „że nasz Kościół znalazł się w takim momencie, że ten Papież «z końca świata» jest wyborem doskonałym”. A Białemu Krukowi trzeba podziękować, że kontynuuje swoją papieską misję książkową, że nie zatrzymał się na naszym ukochanym Janie Pawle II, że niezmiennie ukazuje ciągłość nauczania płynącego w świat od tronu św. Piotra.

„Franciszek. Prawdziwa historia życia”, Agnieszka Gracz, Adam Sosnowski, Biały Kruk, 248 str., 20,5 x 25 cm, 110 zdjęć, papier kredowy, twarda oprawa, lakierowana obwoluta

Okazja dla czytelników „Niedzieli”

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia najnowszej książki „Franciszek. Prawdziwa historia życia” bezpośrednio w Białym Kruku: za 69 zł zamiast 81 zł/szt., duże rabaty przy 2 lub więcej egz. W zestawie jeszcze korzystniej: „Franciszek. Prawdziwa historia życia” + „Pamiętnik konklawe 2013” kosztuje tylko 89 zł zamiast 162 zł. Zamawiając zestaw, otrzymujemy tym samym kompendium wiedzy na temat obecnego, uwielbianego przez wiernych Papieża i okoliczności jego wyboru, jak również rezygnacji Benedykta XVI.
Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl. Przy zamówieniu od 120 zł koszty przesyłki (12 zł) ponosi wydawnictwo.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbrodnie i upadek III Rzeszy!

Napisana z rozmachem historia zbrodni Trzeciej Rzeszy, której lata panowania w Europie były z jednym z najmroczniejszych okresów w dziejach świata.

CZYTAJ DALEJ

Głos i droga na pustyni

2022-11-27 14:47

Magdalena Lewandowska

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

Bp Maciej Małyga będzie głosił rekolekcje adwentowe na dobry początek do środy w katedrze wrocławskiej.

W katedrze wrocławskiej rozpoczęły się Rekolekcje na dobry początek Adwentu. Prowadzi je bp Maciej Małyga, a tematem przewodnim jest postać św. Jana Chrzciciela.

– Rozpoczynamy piękny czas Adwentu, gdy przypominamy sobie, że Pan nadejdzie. Bóg przyjdzie niespodziewanie, zaskoczy nas w prawdzie naszego życia. I dlatego św. Paweł mówi: „Żyjmy jak w jasny dzień”, ciągle świadomi bliskości Pana, Jego obecności – mówił podczas niedzielnego rozważania bp Maciej.

CZYTAJ DALEJ

Żyć Słowem Bożym

2022-11-27 17:25

Ks. Wojciech Kania

Zakończył się jesienny XXVIII Tydzień Biblijny w Diecezji Sandomierskiej.

Ostatnie dni kończącego się roku liturgicznego już od 28 lat przebiegają w naszej diecezji w kontekście modlitwy Słowem Bożym. Tydzień biblijny, który zakończyliśmy był okazją do zwrócenia jeszcze bardziej uwagi na rolę jaką Pismo Święte – Słowo samego Boga powinno odgrywać w naszym życiu. Czas ten był więc okazją do wyjaśniania tajników Biblii tak młodym jak i starszym. Bibliści prowadzący na co dzień zajęcia wykładowe dla seminarzystów spotkali się z tymi, którzy w swoim życiu starają się żyć Słowem Bożym. Ks. Paweł Lasek, wicerektor w seminarium duchownym zaprosił w jego mury uczestników sandomierskiej Szkoły Biblijnej. Spotkanie odbyło się w serdecznej atmosferze czytania Bożego Słowa. Ks. Michał Powęska, prefekt naszych alumnów wygłosił konferencje biblijne dla katechetów, którzy odbywali swoje skupienie w ośrodku rekolekcyjnym w Radomyślu nad Sanem. Ponadto ks. prefekt przeprowadził w Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli szereg katechez biblijnych, przekazując tym samym młodym ludziom kilka prostych kroków niezbędnych podczas lektury Pisma Świętego. W kilka dniu później już w spotkaniu on-line, zatytułowanym „Samarytanin i to jeszcze miłosierny” ks. Michał zwrócił uwagę uczestników na zagadnienie miłosierdzia obecne na kartach Ewangelii św. Łukasza. W seminarium odbyły się także rekolekcje dla młodzieży męskiej, podczas których rekolektanci uczyli się jak obronić wiarę mając za wzór św. Jana Chrzciciela oraz bł. Antoniego Rewerę. Czas skupienia rozpoczął się w piątek w kościele seminaryjnym medytacją biblijną przygotowaną przez naszych alumnów. Materiały duszpasterskie, będące pomocą dla przeprowadzenia katechez biblijnych w parafiach opracował jak co roku ks. Roman Sieroń.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję