Reklama

Ze świata

Co z nową Ukrainą

Powołano rząd tymczasowy

Prysła jedność z czasów walki z reżimem Wiktora Janukowycza. Na Majdanie ogłoszono skład rządu tymczasowego, ale część ugrupowań opozycyjnych nie weszła do nowej ekipy. Na czele stanął Arsenij Jaceniuk, lider największej partii opozycyjnej – Batkiwszczyny. Jej twórczynią była Julia Tymoszenko, która nie wzbudza wielkiego entuzjazmu wśród ludzi z Majdanu, pamiętających jeszcze czasy jej rządów. Od odpowiedzialności uchylili się lider UDAR-u Witalij Kliczko, który chciał być jedynym kandydatem opozycji w wyborach prezydenckich, a także nacjonalistyczna „Swoboda”.

Przed nowym rządem stanęły bardzo trudne wyzwania. Pierwsze – to utrzymanie jedności terytorialnej Ukrainy, zagrożonej postawą Rosji, która zajęła Krym. Istnieje ryzyko, że może się powtórzyć scenariusz gruziński, kiedy to Rosja wywołała wojnę pod pretekstem obrony swoich obywateli. Nie mniej ważną sprawą jest gospodarka, znajdująca się w fatalnym stanie. Część ekonomistów ocenia, że Ukraina jest na skraju bankructwa.

Reklama

Po dłuższym milczeniu, 28 lutego br., odezwał się Wiktor Janukowycz. Stwierdził, że nadal jest prezydentem Ukrainy i że poprosił władze Federacji Rosyjskiej o zapewnienie mu osobistego bezpieczeństwa.

Pomagamy

Solidarni z Ukrainą

W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie Caritas Polska prowadzi zbiórkę środków finansowych na rzecz poszkodowanych. Pieniądze można wpłacać na konto Caritas Polska: PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384, z dopiskiem „Ukraina”.

Jednocześnie na rzecz poszkodowanych został uruchomiony charytatywny SMS „POMAGAM” – numer 72052, koszt 2,46 zł z VAT.

Reklama

Caritas Polska w podjętych działaniach pozostaje w stałym kontakcie i we współpracy z Caritas Spes we Lwowie i Kijowie oraz z Caritas Europa. Zebrane środki przekazywane są na rzecz Caritas Spes we Lwowie i dysponowane według aktualnych potrzeb. Wszystkie informacje o akcji znajdują się na stronie internetowej: www.caritas.pl.

Libia

Egzekucja chrześcijan

Mianem prawdziwej egzekucji określa się kolejny mord na wyznawcach Chrystusa, do jakiego doszło w Libii. Ofiarą oprawców padło siedmiu pracujących w tym kraju koptyjskich chrześcijan pochodzących z Egiptu. Mieli od 17 do 25 lat. Pracownicy szpitala w Bengazi, gdzie przewieziono ich ciała, ujawnili, że chrześcijanie zginęli od bezpośredniego strzału w skroń lub w usta. Zbrodni dokonano w regionie Jallota, 30 km na wschód od Bengazi. Ofiary znaleziono na plaży. Szczegóły zdarzenia nie są dokładnie znane.

W Libii pracuje wielu Egipcjan. Większość z nich to chrześcijanie, którzy niejednokrotnie doznają upokorzeń ze strony libijskich wyznawców islamu.

Ludzie

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller przypomniał, że sakrament małżeństwa stwarza między małżonkami nierozerwalną więź, a nauka Kościoła pod tym względem jasno odzwierciedla nauczanie Pana Jezusa. Z odpowiedzi na kwestionariusz przedsynodalny wyraźnie widać, że wielu katolików ignoruje naukę Kościoła w tym względzie. Kard. Müller wyjaśnia, iż nie można jej pomniejszać jedynie z tego powodu, że wiele osób jej nie zna. – Byłby to jakiś paradoks, jeśli Kościół mówiłby, że skoro nie wszyscy znają prawdę, to prawda nie obowiązuje – stwierdził. Wielu ludzi np. nie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., bo nie zna jej wartości. Zdaniem kard. Müllera, konieczne jest rozwijanie duszpasterstwa małżeństw, i to nie tylko w odniesieniu do osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Zasadniczy problem dotyczy dzieci tych drugich, pozbawionych jednego z rodziców i zmuszonych do życia z nowym partnerem rodzica – uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Myśli wciąż aktualne

Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
Jan Paweł II

Krótko

Papież Franciszek przyjął rezygnację złożoną przez arcybiskupa Kolonii kard. Joachima Meisnera, w związku z osiągnięciem przewidzianego prawem wieku. Zazwyczaj biskupi przechodzą na emeryturę w wieku 75 lat. 25 grudnia 2013 r. kard. Meisner ukończył 80 lat. Największą niemiecką diecezją kierował przez ćwierć wieku.

Ojciec Święty przekazał finansowe wsparcie poszkodowanym przez powodzie w Boliwii. Czek na sumę 50 tys. dolarów papież Franciszek przesłał przez nuncjusza apostolskiego w tym kraju.

Włochy mają nowy, centrolewicowy rząd. Na jego czele stanął 39-letni Matteo Renzi. Jest on najmłodszym premierem w historii Włoch.

Petycja podpisana przez ponad 200 tys. Europejczyków przeciwko belgijskiemu prawu zezwalającemu na eutanazję dzieci została przekazana belgijskiemu królowi Filipowi. Sygnatariusze dokumentu domagają się od monarchy, aby nie podpisywał ustawy.

Francuski rząd rozpoczął negocjacje z Departamentem Stanu USA ws. wypłacenia odszkodowań amerykańskim Żydom i ich rodzinom, deportowanym do hitlerowskich obozów zagłady francuskimi pociągami.

Korea Płn. dokonała czterech prób z rakietami krótkiego zasięgu. Próby były niezapowiedziane, a rakiety miały zasięg 200 km.

Debatę o wzbudzającej kontrowersje technice łączenia DNA trzech osób, by tworzyć zarodki wolne od niektórych chorób dziedzicznych, rozpoczęła Amerykańska Agencja Żywności i Leków.

Prezydent Ugandy Yoweri Museveni, mimo międzynarodowej presji, podpisał ustawę penalizującą zachowania homoseksualne. Według nowego prawa, za kontakty seksualne z osobami tej samej płci może grozić nawet dożywocie.

Eksport z Polski na Ukrainę zmniejsza się. W pierwszych 20 dniach 2014 r. spadł o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku. Według czarnego scenariusza, spadek może wynieść nawet 30-40 proc.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patronka Warszawy i strażniczka Polski jednoczy wszystkich

Papież Franciszek otrzymał w prezencie od Andrzeja Dudy obraz Matki Bożej Łaskawej, patronki Warszawy. W 1652 r. Polacy modlili się do Matki Bożej Łaskawej o ustanie epidemii. Po ustaniu zarazy ogłoszono Matkę Bożą Łaskawą patronką Warszawy.

- Matka Boża Łaskawa jednoczy wszystkich w modlitwie - podkreśla ks. Krzysztof Ziółkowski, kustosz powstającego sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie, przy którym stanie pomnik będący wotum za pomoc Matki Bożej w obronie Warszawy w 1920 roku.

Duchowny opowiada, w jaki sposób do radzymińskiej parafii trafił obraz Matki Bożej Łaskawej. - Nieznana nam pani przekazała nam obraz Matki Bożej Łaskawej, który pierwotnie miał być feretronem. Obraz oprawiony był w bogato zdobione złote ramy. Okazał się jednak zbyt ciężki, żeby nosić go w procesjach. Miesiąc później biskup Romuald Kamiński wyszedł z inicjatywą, aby przy powstającym Sanktuarium postawić figurę Matki Bożej Łaskawej, a obraz umieścić w głównym ołtarzu - mówi ks. Ziółkowski.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia budowy pomnika Matki Bożej Łaskawej można znaleźć tutaj.

Od początku pandemii w diecezji warszawsko-praskiej każdego wieczora prowadzona jest modlitwa różańcowa przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, który towarzyszy męskim wspólnotom na Starym Mieście podczas publicznego różańca w pierwsze soboty miesiąca. Biskupi warszawsko-prascy, którzy zainicjowali tę modlitwę, słowami Jana Pawła II zawierzyli przed obliczem Łaskawej Pani Warszawę i Polskę.

Przed Jej wizerunkiem modlili się wierni stolicy w XVII w. podczas panującej wtedy zarazy, a Rada Miasta ogłosiła Matkę Bożą Łaskawą patronką stolicy. Maryja zasłynęła z interwencji podczas „Cudu nad Wisłą” i dwukrotnego pojawienia się w 1920 r. na polach Bitwy Warszawskiej, między Radzyminem a Ossowem.

24 marca 1651 r. obraz został koronowany (była to pierwsza koronacja w Polsce maryjnego obrazu), a Matka Boża Łaskawa stała się nie tylko patronką stolicy, ale i Strażniczką Polski.

Dziś w Radzyminie dzięki licznym darczyńcom powstaje sanktuarium św. Jana Pawła II jako wotum wdzięczności za Cud nad Wisłą. Parafia chce zdążyć z ukończeniem prac związanych z budową świątyni przed 100. rocznicą „Cudu nad Wisłą”. Budowę sanktuarium można wspierać poprzez przekazywanie datków.

W XVII wieku na Mazowszu nie było niemal domu bez malowanego czy drukowanego obrazka wybawicielki od zarazy i wszelkiego utrapienia. „Trudno byłoby, nie tylko w czasie zarazy, znaleźć kogoś, kto by nie miał medalika Madonny od zarazy. Nosili je wszyscy, nie tylko katolicy, lecz także innowiercy! Panowało powszechne przekonanie, że Najłaskawsza temu, kto prosi, opieki nie odmawia, nie patrząc na wyznanie petenta!” – pisze Ewa J. P. Storożyńska w książce „Matka Boża Łaskawa a Cud nad Wisłą”.

Autorka wznowionego wydania publikacji przypomina, że „do Madonny o Łaskawym Obliczu coraz liczniej przyjeżdżali wierni z innych miast, by się pokłonić i wzywać Jej protekcji”. Współautor książki, ks. Józef Bartnik wskazuje: „Do Maryi, naszej Mamy możemy mieć pełne zaufanie i pewność, że powierzonymi osobami, sprawami się zaopiekuje, trudnościom zaradzi, problemy rozwiąże”. Duchowny zachęca do zawierzenia Matce Bożej swoich problemów, bolączek, oczekiwań czy niespełnionych marzeń. „Maryja nie tylko Was wysłucha, ale miejcie pewność, że wszystkie powierzone Jej problemy sama rozwiąże” - zaznacza kapłan, który otrzymał liczne świadectwa osób wskazujących na szczególne wstawiennictwo Matki Bożej w sytuacjach po ludzku beznadziejnych.

CZYTAJ DALEJ

Zagra pierwszy organista katedry oliwskiej

2020-09-25 22:52

plakat organizatorów

We wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy i doktora Kościoła oraz patronki misji, 1 października, krakowscy Karmelici Bosi zapraszają na uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem bp. Jana Zająca. Eucharystia rozpocznie się o godz. 18.00, a po jej zakończeniu wybrzmi koncert misyjny.

Jest to kolejne wydarzenie z cyklu „Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową”. Jak informuje Tomasz Soczek, organista i pomysłodawca cyklicznych spotkań z muzyką, tym razem wystąpi słynny polski organista, prof. Roman Perucki z Gdańska, pierwszy organista katedry oliwskiej. Zaznacza: „Karmelitańskie organy rozebrzmią niewątpliwie w pełnej krasie, ponieważ artysta zaprezentuje szereg słynnych wirtuozowskich utworów, a wśród nich: Preludium i fugę potrójną Es-dur Jana Sebastiana Bacha, toccatę Tu es Petra Henri Muleta, czy Carillon de Westminster Louisa Vierne’a. W programie pojawi się też akcent stricte krakowski – Preludia maryjne Juliusza Łuciuka.”.

Wstęp na koncert tradycyjnie wolny, a bezpośrednio po nim - jak zawsze odbędzie się spotkanie z zaproszonym artystą w Sali św. Anny. Patronat honorowy nad „Karmelitańskimi Spotkaniami z Muzyką Organową” objął abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Niedziela Małopolska” sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem. Tegoroczny cykl finansowany jest ze środków Województwa Małopolskiego jako zadanie realizowane w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiej Województwa Małopolskiego.

„Karmelitańskie Spotkania z Muzyką Organową” to druga edycja całorocznego cyklu koncertów odbywający się w kościele oo. Karmelitów Bosych w Krakowie, przy ul. Rakowickiej 18. Kolejne wydarzenia muzyczne nawiązują treścią do porządku roku liturgicznego i przypadających w terminach koncertów uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję