Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

W Łagiewnikach biskup Roman Pindel zawierzy naszą diecezję Bożemu Miłosierdziu

– Jednym z głównych rysów naszej pielgrzymki będzie pragnienie, które podzielił biskup Roman Pindel: zawierzenie Kościoła bielsko-żywieckiego Bożemu Miłosierdziu – powiedział ks. Mikołaj Szczygieł, główny organizator II Pieszej Diecezjalnej Pielgrzymki do Łagiewnik. Z końcem lutego w gmachu Kurii organizatorzy tego przedsięwzięcia podczas konferencji prasowej przedstawili główne złożenia tegorocznego pielgrzymowania do Łagiewnik i podsumowali ubiegłoroczną pielgrzymkę

Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja. W ostatnim dniu część trasy razem z pielgrzymami przejdzie biskup ordynariusz Roman Pindel, który w łagiewnickim sanktuarium uroczyście zawierzy diecezję bielsko-żywiecką Bożemu Miłosierdziu. – To wydarzenie będzie nadawało cały ton naszemu pielgrzymowaniu. To pragnienie tego Kościoła, aby zawierzyć go Bożemu Miłosierdziu przez posługę, przez ten akt nowego biskupa – podkreśla ks. Mikołaj Szczygieł i dodaje, że inną ważną intencją pielgrzymki jest dziękczynienie za miłosierdzie, które Bóg objawił przez św. Faustynę, oraz za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego apostoła Miłosierdzia.

Reklama

Organizatorzy przypomnieli, że pielgrzymka będzie jedną z inicjatyw przygotowujących nasz diecezjalny Kościół do przeżywania Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie z udziałem papieża Franciszka.

Głównym hasłem pielgrzymowania są słowa bł. Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia”. Podczas konferencji posumowano także ubiegłoroczną pielgrzymkę. W ub.r. do Łagiewnik pielgrzymowało 800 osób; największą grupą wśród pątników byli mieszkańcy Bielska-Białej (281 osób), następnie Żywca (149), Cieszyna (72), Kęt (60), Oświęcimia (47), Andrychowa (44). Spoza naszej diecezji było 28 osób, w tym dwie z Niemiec. Organizatorzy zakładają, że w tegorocznej pielgrzymce może wziąć udział nawet 1500 osób (podzielonych na 5 grup powierzonych opiece patronów: bł. Michała Sopoćki, Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Józefa Bilczewskiego i św. Brata Alberta). Pielgrzymi wyruszą na szlak 30 kwietnia z hałcnowskiego sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i przejdą m.in. przez: Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką, Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany do Krakowa. Do Łagiewnik dotrą 3 maja, w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przed nawiedzeniem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego modlić się będą w Centrum Jana Pawła II.

Zapisy na tegoroczną pielgrzymkę do Łagiewnik ruszają 3 marca w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Milówce, Kętach, Andrychowie, Oświęcimiu oraz na stronie internetowej: www.faustyna.diecezja.bielsko.pl. Potrwają do 6 kwietnia.

2014-03-06 11:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Wacław Depo

Beata Pieczykura

W sobotę 7 maja 2016 r. odbyła się pielgrzymka archidiecezji częstochowskiej do Krakowa-Łagiewnik w Roku Miłosierdzia. O godz. 12 miała miejsce Msza św. w sanktuarium Jana Pawła II w górnym kościele pod przewodnictwem i z homilią abp. Wacława Depo. Pielgrzymów w liczbie ok. 2,5 tys. wraz z duszpasterzami powitał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Po Eucharystii procesja różańcowa do sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a tam odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, która zakończyła pielgrzymowanie. Organizatorem pielgrzymki był ks. Michał Jaskuła, duszpasterz pielgrzymkowy archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz: kard. Macharski uwrażliwiał Kościół na potrzebę ewangelicznego ubóstwa

2021-08-02 10:29

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

T. Warczak

Wzorując się na swym patronie, świętym Franciszku z Asyżu, był wrażliwy na ludzką biedę i uwrażliwiał Kościół na wartość i potrzebę ewangelicznego ubóstwa. – mówił o kard. Franciszku Macharskim kard. Stanisław Dziwisz. Krakowski metropolita senior odprawił w katedrze na Wawelu Mszę św. w intencji zmarłego 5 lat temu swojego poprzednika.

Kard. Franciszek Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 roku, krótko po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w dzień franciszkańskiego odpustu Porcjunkuli. Kilka dni przed jego odejściem odwiedził go w szpitalu papież Franciszek. „W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie” – wspominał w telegramie przesłanym na wieść o śmierci sędziwego kardynała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję