Reklama

Oddany bez reszty

2014-03-06 11:05

Ks. Paweł Białek
Edycja rzeszowska 10/2014, str. 3

Ks. Paweł Białek

12 lutego w Tarnowcu obyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Władysława Findysza – pierwszego męczennika wśród ofiar systemu komunistycznego w Polsce. Nieprzypadkowo wydarzenie to wpisuje się w serię comiesięcznych nabożeństw w intencji Ojczyzny, które będą odprawiane w tarnowieckim sanktuarium.

To historyczne wydarzenie w myśl idei ks. kustosza Jerzego Uchmana ubogaci charyzmat sanktuarium, które jest miejscem szczególnej modlitwy w intencji dzieci nienarodzonych, rolników a teraz przez przyczynę bł. Władysława stanie się miejscem modlitwy w intencji Ojczyzny.

Reklama

Bł. Władysław Findysz – oddany do reszty sprawie Bożej i Matce Ojczyźnie, który odprawiał Msze św. u Tronu Tarnowieckiej Pani, w swojej posłudze był bezkompromisowy wobec zła. Jego praca duszpasterska przypadła w bardzo trudnym okresie dwóch systemów totalitarnych: faszyzmu i komunizmu, które nie oszczędziły ziemi jasielskiej, zadały wiele ran w duszach ludu tej ziemi i niosły zagrożenie dla wiary i moralności. Ks. Findysz odważnie stanął w obronie wartości chrześcijańskich oddając za nie swoje życie i wolność. Został aresztowany i skazany za głoszenie Ewangelii, a pobyt w więzieniu i doznane tam cierpienia fizyczne i duchowe doprowadziły do jego śmierci.

Uroczystościom przewodniczył kustosz sanktuarium ks. Jerzy Uchman, który nawiązując w homilii do sytuacji panującej w naszej Ojczyźnie, porównał ją do kąkolu, który został posiany przez Złego i doprowadził do uśpienia narodu, któremu coraz trudniej odróżnić dobro od zła i stanowczo reagować na tych, którzy szkodzą Polsce. Zachęcał, aby nie poddawać się bezradności i bezsilności, ale tak jak bł. Władysław walczyć orężem wiary, modlitwy i ufności w pomoc Bożą, ponieważ zło nie ma ostatecznego słowa w ekonomii Bożej. Ostatnie słowo należy do Boga. Po liturgii, w której wzięła udział wielka rzesza parafian wraz z przedstawicielami władz samorządowych, pocztami sztandarowymi i delegacjami dzieci i młodzieży, każdy mógł uczcić relikwie Kapłana Męczennika poprzez ich ucałowanie.

Tagi:
relikwie

Reklama

Warszawa: relikwie św. José Sáncheza del Río w kościele św. Antoniego z Padwy

2019-12-12 11:16

M.W.

W przypadające dziś wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe o godz. 18.00 we franciszkańskim kościele św. Antoniego z Padwy w Warszawie bp Piotr Jarecki dokona instalacji relikwii I stopnia 14-letniego męczennika z Meksyku, wielkiego czciciela Matki Bożej z Guadalupe – św. José Sáncheza del Río (znanego z filmu "Cristiada").

Natalia Kaczmarczyk

Św. José urodził się w 1913 roku, w miejscowości Sahuayo. Zginął w wieku 14 lat, walcząc o wolność chrześcijan. Papież Franciszek kanonizował go 16 października 2016 roku

Święty męczennik jest m.in patronem ludzi młodych. – Zapraszamy zarówno młode pokolenie jak i starszych, którzy chcą się modlić za swoje dzieci i wnuki, aby się nie pogubiły w życiu i aby miały mocny kręgosłup moralny – mówi proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy o. Lech Dorobczyński OFM. Przypomina, że to także patron niezachwianej wiary. – Wrogowie powtarzali José: „Wyrzeknij się Boga, powiedz, że umarł, a będziesz żył”, tymczasem on wykrzykiwał: „Viva Cristo Rey!” - Niech żyje Chrystus Król i Dziewica z Guadalupe! - przypomina franciszkanin. – Nawet wtedy, gdy na oczach José wieszano jego przyjaciela, nawet wtedy, gdy chciano go uciszyć i złamano mu szczękę, nawet wtedy, gdy zdarto mu skórę ze stóp i kazano iść na cmentarz, cały czas krzyczał: „Viva Cristo Rey!”. Św. José zawstydza nas swoją wiarą. Zapraszamy tych, których wiara się chwieje i potrzebuje umocnienia - dodaje o. Dorobczyński.

To także patron wszystkich, którzy doznają prześladowań. – Przyzywajmy jego opieki nad naszymi siostrami i braćmi, których życie jest zagrożone dlatego, że wierzą w Pana Jezusa – mówi duchowny i dodaje: –  Chcemy się modlić przy relikwiach św. José w bardzo ważnej intencji - za dzieci, które doznają przemocy: fizycznej, psychicznej i moralnej – podkreśla proboszcz parafii św. Antoniego z Padwy.

Relikwie I stopnia św. José Sáncheza w postaci fragmentu jego kości będą na stałe znajdować się we franciszkańskim kościele przy ul. Senatorskiej. W każdy piątek, po Mszy świętej o godz. 18.00, odprawiane będzie specjalne nabożeństwo do św. José z oddaniem czci jego relikwii.