Reklama

By "Apel nie poszedł w zapomnienie nie wysłuchany"

Niedziela włocławska 2/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Propozycje i sugestie w Roku Różańca (1)

Zapowiedziany przez Ojca Świętego Rok Różańca (od października 2002 do października 2003) woła o podjęcie różnych inicjatyw duszpasterskich. Ojciec Święty prosi bowiem, by Jego "apel nie poszedł w zapomnienie nie wysłuchany" (List apostolski Rosarium Virginis Mariae [Różaniec Dziewicy Maryi - w skrócie RVM lub w tym artykule List], por. n. 43). Włączamy go więc w program duszpasterski, jaki od roku realizujemy, w ową triadę: poznać Jezusa (rok 2002), kochać Jezusa (rok 2003), naśladować Jezusa (rok 2004). Innymi słowy: wiara wyznawana, celebrowana i przeżywana.
Ciekawe wskazanie daje Ojciec Święty, proponując Rok Różańca: "Powierzam to wskazanie duszpasterskie inicjatywie poszczególnych wspólnot kościelnych. Nie chcę, by ono było przeszkodą dla planów duszpasterskich Kościołów partykularnych, ale raczej niech służy ich dopełnieniu i ugruntowaniu" (n. 3).
W diecezji włocławskiej, w której rok 2003 pragniemy też poświęcić osobie bp. Antoniego Pawłowskiego: stulecie urodzin (24 stycznia 1903 r.), [konsekracja - 27 grudnia 1952 r. w Siedlcach], 50-lecie ingresu (25 października 1953 r.), 35. rocznica śmierci (16 września 1968 r.), Rok Różańca w niczym nie przeszkadza, a nawet pomoże włączyć nauczanie bp. Pawłowskiego, wybitnego teologa mariologa, w pogłębienie zasadniczych treści programu: kochać Jezusa. Problem jest bowiem nie w mnożeniu akcji, ale w ich dopełnianiu i intensywności.
Podobnie jest z 1000-leciem śmierci Pięciu Braci Męczenników - uroczystości w Międzyrzeczu (w czerwcu) i w Kazimierzu Biskupim (we wrześniu).

Dotychczasowe inicjatywy Roku Różańca w diecezji włocławskiej

Rok Różańca - jak mi się wydaje - może być nośnym hasłem i zrodzić wiele inicjatyw i owoców duszpasterskich. Niektóre zostały już podjęte:
- Wydział Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej wydał już w dniu ogłoszenia Listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, tj. 16 października, Odezwę w sprawie modlitwy różańcowej - z propozycją rozważań tajemnic światła;
- Kuria Diecezjalna wydrukowała szybko tekst Listu apostolskiego oraz Odezwy i rozesłała do wszystkich parafii;
- Redakcja Ładu Bożego zaproponowała nabycie Listu apostolskiego, wydanego za 65 groszy przez Niedzielę; wiele parafii to zamówiło;
- Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników wydało kieszonkową książeczkę z wyborem tekstów biblijnych i pięcioma sugestiami rozmyślań do każdej tajemnicy, czyli w sumie 100 rozmyślań, za cenę 3,5 zł;
- Kuria Diecezjalna 12 listopada wydała Komunikat w sprawie Roku Różańca z zachętą, by nabywać te rozważania i podejmować inicjatywy zmierzające do pogłębienia modlitwy różańcowej o jej wymiar kontemplacyjny;
- Na zebraniu księży dziekanów 3 grudnia został przedstawiony program promocji modlitwy różańcowej w parafii i diecezji, a księża dziekani mieli zrelacjonować go księżom dekanalnym; teraz - jak było zapowiedziane na zebraniu - za pośrednictwem Niedzieli-Ładu Bożego czynimy to dla ogółu wiernych diecezji, a szczególnie dla katechetów, członków Akcji Katolickiej i osób bardziej zaangażowanych w życie Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Oto kilka propozycji i sugestii:

1. Okazanie wdzięczności i szacunku dla kół Żywego Różańca

Osoby należące do Żywego Różańca zasługują na wdzięczność ze strony całego Kościoła. Jest teraz okazja, by wypowiedzieć pod ich adresem słowa uznania i podziękowania oraz czci należnej. W okresie PRL-u, kiedy stowarzyszenia katolickie były zakazane, koła Żywego Różańca, mając inną strukturę organizacyjną, nierejestrowaną w urzędach państwowych, przetrwały przy wielu kościołach. Ich modlitwa była duchowym podtrzymaniem kapłanów i biskupów. To osoby oddane Kościołowi. Otrzymują teraz nowe zadania: pogłębienie modlitwy przez lata pielęgnowanej i zwiększenie ilości członków każdej róży do 20 osób. Ta okazja woła też o zakładanie nowych kół wśród dzieci, młodzieży, kobiet i mężczyzn.
Dla osób bardziej zaangażowanych w odmawianie Różańca, zwłaszcza dla zelatorek i zelatorów, mogą być prowadzone rekolekcje zamknięte w domach rekolekcyjnych: Licheń, Brdów, Zduńska Wola, Nieszawa.

Reklama

2. Systematyczne spotkania parafialne

W okresie Bożego Narodzenia, a więc u nas zwyczajowo do 2 lutego, warto zorganizować opłatek dla osób odmawiających Różaniec i wykorzystać tę okazję do lepszej organizacji poszczególnych róż na terenie parafii.
Powinny też raz w miesiącu odbywać się w parafii systematyczne spotkania formacyjne z osobami, które pragną odmawiać Różaniec. Proponuję omówienie Listu apostolskiego. Można to czynić w różny sposób, ale dość wypróbowaną metodą i najprostszą jest odczytanie jakiegoś fragmentu i jego objaśnianie. Komentarz ten może zrobić kapłan lub ktoś z osób świeckich, np. katechetka lub emerytowana nauczycielka, mająca więcej czasu na przygotowanie, ale zaangażowana w apostolstwo tej modlitwy. Może być również jakaś wymiana zdań na ten temat, bo przy takiej lekturze rodzić się będą u wielu ludzi pewne myśli i pytania, zwłaszcza z zakresu wiedzy biblijnej. Chodzi o to, by treść Listu była i osobiście, i wspólnie przyswojona. List ten bowiem zawiera ważne wskazania, w jakim kierunku powinna iść praca z kołami Żywego Różańca. Od tego, ile wysiłku włożymy w studium Listu, zależeć będą owoce Roku Różańca.
Jak mi wiadomo, w diecezji włocławskiej, razem z tygodnikiem Niedziela i oddzielnie, rozprowadzonych zostało kilkanaście tysięcy tekstów Listu apostolskiego Rosarium Virginis Mariae, czyli przeciętnie powinno być po kilkadziesiąt egzemplarzy w każdej parafii. Jeśli potrzeba, dodrukujemy.
W czasie tych miesięcznych spotkań trzeba, choćby w oparciu o lekturę fragmentów Listu, omówić tematykę poszczególnych części Różańca:
- w styczniu: tajemnice radosne (akcent na rodzinie);
- w lutym: tajemnice światła (szczególnie dla osób publicznych);
- w marcu: tajemnice bolesne (troską objąć chorych i cierpiących);
- w kwietniu, w oktawie Wielkanocy: tajemnice chwalebne (cały Kościół).

Reklama

3. Spotkanie dekanalne

Od maja do października, a zwłaszcza w maju i czerwcu, warto by organizować pod przewodnictwem Księdza Dziekana, w parafii dziekańskiej lub gdzie indziej, np. w sanktuarium na terenie dekanatu, spotkanie tychże kółek różańcowych, z referatem i dyskusją, potem może być przerwa i Msza św. z homilią, znowu przerwa na posiłek i modlitwa różańcowa. Mogą one być połączone z procesją i Różańcem z okazji dni fatimskich - z odpowiednim programem. W każdym dekanacie warto omówić tę sprawę i wyznaczyć parafie do organizacji kolejnych spotkań. Zawsze znajdzie się pewna ilość wiernych, w których sercu obudzi Pan pragnienie tej modlitwy. Nie zrażać się trudnościami.
W czasie wakacji (lipiec - sierpień) tę tematykę powinny przejąć grupy pielgrzymkowe i List apostolski rozważyć w czasie drogi i na postojach.

4. Inicjatywy ogólnodiecezjalne

We wrześniu planujemy zorganizować Kongres Różańcowy w Licheniu, a w październiku z okazji rocznicy poświęcenia katedry - modlitwę różańcową w intencji Kościoła diecezjalnego. Ponieważ dzień 5 października, rocznica konsekracji naszej katedry, przypada w niedzielę i w wielu parafiach jest wtedy odpust Matki Bożej Różańcowej, dlatego proponujemy w przeddzień, tj. w sobotę 4 października, modlitwę różańcową w katedrze z księżmi biskupami, a w niedzielę 5 października i w samo święto Matki Bożej Różańcowej 7 października - uroczystości w parafiach.
16 października - w 25-lecie wyboru - Różaniec w intencji Ojca Świętego.
Ogromnie ważną sprawą jest położenie akcentu na kontemplacyjnym charakterze modlitwy różańcowej, ale o tym w następnym odcinku artykułu. cdn.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

2024-04-18 16:33

[ TEMATY ]

Auschwitz

Stanisława Leszczyńska

Kard. Grzegorz Ryś

domena publiczna

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Stanisława Leszczyńska (ok. 1935)

Ona jest potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: «dzieci nie wolno zabijać». Tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej opowiada kard. Grzegorz Ryś. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego sługi Bożej. Wczoraj zebrane dokumenty dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel - regens Penitencjarii Apostolskiej, ks. prał. Zbigniew Tracz - kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję