Reklama

Świat

Z Rzymu do Walencji i z Walencji do Madrytu – nowe nominacje biskupie

Papież Franciszek dokonał 28 sierpnia dwóch ważnych zmian w Kościele katolickim Hiszpanii: nowym metropolitą Madrytu został dotychczasowy arcybiskup Walencji – Carlos Osoro Sierra, a na jego miejsce przeszedł dotychczasowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – kard. Antonio Canizares Llovera. Pierwszy z nich zastąpi kard. Antonio Marię Rouco Varelę, który osiągnął już wiek emerytalny (78 lat).

[ TEMATY ]

kardynał

biskup

biskupi

kardynałowie

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Nowo mianowany arcybiskup-metropolita stolicy Hiszpanii urodził się 16 maja 1945 w mieście Castaneda (prowincja Kantabria na północy kraju). Studiował pedagogikę i matematykę, po czym wstąpił do seminarium duchownego dla późnych powołań w Salamance, uzupełniając studia filozoficzne i teologiczne na tamtejszym Uniwersytecie Papieskim. Święcenia kapłańskie przyjął 29 lipca 1973 w Santanderze – stolicy swej rodzimej diecezji. Tam też początkowo pracował duszpastersko, ale już w dwa lata później przeszedł do pracy kurialnej. Był m.in. rektorem seminarium duchownego a w 1993 został kanonikiem bazyliki katedralnej w Santanderze.

27 grudnia 1996 Jan Paweł II mianował go biskupem Orense (sakrę nowy biskup przyjął 22 lutego 1997); na przełomie 2006-07 był równolegle administratorem apostolskim swej rodzimej diecezji Santander. 7 stycznia 2002 papież powołał go na arcybiskupa Oviedo, skąd 8 stycznia 2009 Benedykt XVI przeniósł go na stolicę metropolitalną Walencji i tam pozostawał do obecnej nominacji.

Reklama

W łonie Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej (CEE) był m.in. przez dwie kadencje przewodniczącym Komisji ds. Duchowieństwa (1999-2005) a od 2011 stoi na czele Komisji ds. Duszpasterstwa Świeckich, obecnie zaś przez drugą kadencję jest członkiem Komitetu Wykonawczego episkopatu, a od 12 marca br. wiceprzewodniczącym Konferencji.

Komentatorzy hiszpańscy zwracają uwagę, że abp Osoro jest najlepszym przykładem i uosobieniem „wiosny” w Kościele hiszpańskim. Decyzja papieska oznacza też uszanowanie dokonanego wcześniej przez biskupów tego kraju wyboru kierownictwa CEE, któremu przewodniczy metropolita Valladolid abp Ricardo Blázquez Pérez, a jego zastępcą jest właśnie nowy metropolita Madrytu. Według mediów hiszpańskich, jeśli kard. Rouco ucieleśniał „rozpaczliwy opór” Kościoła wobec zachodzących przemian, to jego następca reprezentuje Kościół „wychodzący”, otwarty na kontakty ze społeczeństwem. Pochodzi z drugiej co do liczby wiernych diecezji hiszpańskiej o rosnącym potencjale duszpasterskim, oświatowym i powołaniowym.

Źródła miejscowe sugerują również, że 78-letni kardynał (urodziny miał 4 dni temu) do ostatniej chwili zabiegał w Rzymie o to, aby jego następcą został jego biskup pomocniczy Fidel Herráez lub któryś z arcybiskupów: Toledo – Braulio Rodríguez bądź Sewilli – Juan José Asenjo. Franciszek dokonał jednak własnego wyboru.

Reklama

Kard. Antonio Canizares Llovera urodził się 15 października 1945 w miejscowości Utiel na terenie archidiecezji walenckiej. Po studiach w seminarium duchownym w Walencji kształcił się na Papieskim Uniwersytecie w Salamance, uzyskując tam doktorat z teologii, ze specjalnością w zakresie katechetyki. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1970, po czym pracował w swej rodzimej archidiecezji m.in. jako delegat ds. katechezy. Wykładał również na swym dawnym uniwersytecie w Salamance, a także w Madrycie, był członkiem różnych komisji i sekretariatów w ramach CEE, w tym dyrektorem Komisji Biskupiej ds. Nauki Wiary.

Jan Paweł II mianował go 6 marca 1992 biskupem Ávili (sakrę biskup-nominat przyjął 25 kwietnia tegoż roku), skąd 10 grudnia 1996 przeniósł go na stolicę arcybiskupią Grenady, a stamtąd 24 października 2002 – do stolicy prymasów Hiszpanii, do Toledo. W łonie episkopatu swego kraju bp Canizares pełnił różne stanowiska kierownicze, m.in. był przewodniczącym Komisji ds. Nauczania i Katechezy (1999-2005), członkiem Komisji Stałej CEE (1999-2008), wiceprzewodniczącym episkopatu i członkiem Komitetu Wykonawczego (2005-08).

Na konsystorzu 24 marca 2006 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego, a 9 grudnia 2008 mianował go prefektem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Na tym stanowisku zastała go obecna nominacja.

2014-08-28 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gänswein: niektórzy chcą nałożyć chrześcijanom kaganiec

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Georg Ganswein/facebook.pl

Prefekt Domu Papieskiego abp Georg Gänswein zarzucił politykom Unii Europejskiej brak reakcji w obliczu coraz liczniejszych ataków na wartości i symbole chrześcijańskie oraz aktów wandalizmu na budynki kościelne naszym kontynencie.

Seketarz papieża seniora Benedykta XVI przewodniczył 18 maja tradycyjnej pielgrzymce szwajcarskiego oddziału Pomocy Kościołowi w Potrzebie do opactwa benedyktyńskiego w Einsiedeln. Koncelebrował tam Mszę z opatem Einsideln o. Urbanem Federerem i emerytowanym biskupem pomocniczym Churu Peterem Henricim, a wcześniej wygłosił konferencję nt. chrześcijan cierpiących za wiarę w Europie.

CZYTAJ DALEJ

Ala Tracz i Małe TGD w utworze pt. „ Jesteś”

2021-12-06 13:26

[ TEMATY ]

TGD

Trzecia płyta zespołu Małe TGD „Online” powstała w trudnym dla wszystkich okresie pandemii. Dzieciaki w lekki i momentami przewrotny sposób opowiadają o radzeniu sobie z emocjami, codziennymi obowiązkami, zamykającym i otwierającym się światem.

W tekstach znajdziemy dużą dawkę poczucia humoru, cenne rady, wyliczanki i wzruszające frazy prosto z serca, np. te o byciu on-line, ale z niebem!

CZYTAJ DALEJ

Seriale też mogą krzywdzić

2021-12-07 08:08

[ TEMATY ]

serial

Adobe Stock

Najnowsza produkcja Netflixa z Korei Południowej stała się światowym hitem. Serial wciąga oraz zaskakuje z odcinka na odcinek – fabuła zapewnia nam emocjonalny i moralny rollercoaster. Znajduje się w nim wszystko, co przykuwa uwagę widza. Dlaczego więc tak wielu boomerów oburza ten obraz? O co tyle krzyku wokół Squid Game?

Zabawa w przemoc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję