Reklama

Niedziela Rzeszowska

Łowić dla Pana Boga

Z nowym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej, Anną Dzwonkowicz, rozmawia Karolina Nurcek

Niedziela rzeszowska 14/2014, str. 6

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KAROLINA NURCEK: – Nowy rok – nowe pomysły? Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?

ANNA DZWONKOWICZ: – Przed nami Wielki Post i wraz z nim specjalna akcja organizowana wraz z Kołem Akademickim przy Uniwersytecie Rzeszowskim – Noc Konfesjonałów, czyli czuwanie połączone ze spowiedzią dla studentów oraz rekolekcje wielkopostne organizowane w Domu Rekolekcyjnym w Rzeszowie-Przybyszówce, gdzie młodzież w różnym wieku przeżywać będzie przygotowanie do Świąt Wielkanocnych. Rekolekcje zakończą się udziałem w uroczystej Mszy św. z okazji Niedzieli Palmowej.
W tych dniach także w naszej diecezji będziemy przeżywać I Rzeszowskie Święto Młodych, a w jednym z miejsc stacjonarnych, jakim będzie Rzeszów-Przybyszówka, skupiać się będzie młodzież, aby wspólnie przygotować się do obchodów Niedzieli Palmowej w rzeszowskiej katedrze w łączności z Papieżem.

– A co po Wielkim Poście?

– Podczas weekendu majowego w dniach 1-4 maja organizujemy Złazisko. Miejscem docelowym będzie parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lublicy. Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy lubią piesze wędrówki górskie. Na wytrwałych czeka biesiada. Kolejnym ważnym dla KSM DRz czasem są zbliżające się wakacje. Mamy nadzieję w tym roku zaskoczyć młodzież nowymi miejscami obozów, wydłużonym czasem turnusu oraz wieloma atrakcjami. KSM jako stowarzyszenie katolickie stara się zapewnić dzieciom aktywny wypoczynek w godnych warunkach i z wyszkoloną kadrą, nie zapominając także o sferze duchowej i patriotycznej młodych ludzi. Pamiętam, kiedy ja sama pierwszy raz jechałam na obóz wakacyjny KSM nie wiedziałam zbyt dużo o takiej formie wypoczynku, ale moi rodzice nie wahali się mnie wysłać przez pewność, że wyjazd organizowany jest przez organizację katolicką.

– Czas spędzony twórczo czy coś jeszcze?

– Obozy wakacyjne KSM to nie tylko spacery górskie, zabawa i aktywny wypoczynek. To jak sama nazwa wskazuje „Wakacje z wartościami”. Młody człowiek uczy się patriotyzmu, pomocy drugiemu człowiekowi, samodzielności, otwartości na innych. W czasach dużej swobody wśród młodzieży KSM-owe obozy to idealna propozycja, by młodzi ludzie uczyli się odpowiedzialności za siebie i innych. Staramy się mieć udział w wychowaniu młodzieży do dorosłego życia.

– Czy zaryzykujemy stwierdzenie, że rodzic nie musi się bać wysyłając dziecko na KSM?

– Spokojnie możemy zaryzykować to stwierdzenie. Comiesięczne spotkania KSM to budowanie swojego „ja”, odkrawanie swojej duchowości i życiowa przygoda. Bardzo dobrze pamiętam ten okres wyczekiwania do następnego zjazdu Każdemu polecam takie rekolekcje. Rodzice powinni wręcz zachęcać do udziału w tego typu wypoczynku. Cotygodniowe spotkania w oddziałach przy parafii to też formacja i to też przygoda – twórcze rozwijanie siebie, swojego charakteru i swojej duchowości. Naprawdę nie trzeba daleko szukać.

– Przed nami kolejny Festiwal Wiary – duże przedsięwzięcie ewangelizacyjne. Jak KSM włącza się w przygotowanie Festiwalu?

– Czerwcowy Festiwal Wiary w tym roku mocno wpisuje się w kalendarz KSM DRz. Głównym przedsięwzięciem jest diakonia młodzieżowa i wpisane w to przeróżne zadania ewangelizacyjne. Powiem na razie tylko tyle, że mam nadzieję, że wszystkie zaplanowane działania będzie można zauważyć na rzeszowskich ulicach Rzeszowa. Nie chcę uprzedzać faktów.

– „Liczy na was i potrzebuje was Polska” – z tymi słowami skierowanymi do młodych przez Jana Pawła II dążycie dalej w łowieniu młodych dla Pana Boga?

– Po to jest KSM – aby łowić i zachęcać młodych do Boga. Dziś młody człowiek uważa, że ma jeszcze czas na modlitwę i chodzenie do kościoła. Powinien się wyszumieć, popróbować życia, zrobić wielką karierę, a dopiero na starość zacznie myśleć o Bogu, o tym co po śmierci. KSM pokazuje, że nie ma na co czekać, że Bóg jest teraz, tutaj dla nas. Warto się oderwać od wirtualnego świata i zacząć żyć. Zobaczyć, jaki świat jest piękny, jak dużo jest wokół nas ludzi życzliwych i miłych. Życie można przeżyć równie radośnie i nie potrzeba do tego alkoholu czy używek. My, jako KSM-owicze, jesteśmy tego prawdziwym dowodem. Staramy się także wpajać młodych ludziom miłość do ojczyzny i szeroko pojęty patriotyzm. Jak mówi nasze zawołanie „Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!”.

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Taki jest młody Kościół

2020-09-23 09:47

Niedziela małopolska 39/2020, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

oaza

KSM

Anna Bandura

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Parafia św. Wojciecha w Bronowicach od 30 lat stwarza przestrzeń do rozwoju duchowego dla młodych ludzi

Tu kształtowały się serca setek młodych krakowian. Obchody 30-lecia Oazy Bronowickiej były okazją do spotkania wielu – byłych i obecnych – członków wspólnoty.

Oaza młodzieżowa Ruchu Światło-Życie przy kościele św. Wojciecha w Bronowicach powstała w połowie lat 80. XX wieku. 20 września br. oazowicze, otwierając kolejny rok formacyjny, dziękowali Panu za 30 lat błogosławieństw i łask, których doświadczyli członkowie wspólnoty i ich rodziny.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

PRENUMERATA KRAJOWA
494,00 zł roczna
247,00 zł półroczna
123,50 zł kwartalna

Cena prenumeraty zawiera koszt wysyłki 1 egzemplarza.

Numer konta dla prenumeraty krajowej (złotówkowe):
86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

PRENUMERATA ZAGRANICZNA (kwartalna)
237,90 zł pocztą zwykłą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Europy
285,87 zł pocztą lotniczą do krajów Ameryki

Przy zamawianiu prenumeraty zagranicznej półrocznej należy kwotę za prenumeratę kwartalną pomnożyć przez 2, a zagranicznej rocznej – przez 4.
Numer konta dla prenumeraty zagranicznej (dla wpłat złotówkowych):
kod BIC (SWIFT) BPKOPLPW PL 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418

Zamów

TELEFONICZNIE:
tel. (34) 324-36-45,
centrala: tel. (34) 369-43-00
lub (34) 365-19-17

LISTOWNIE:
Redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa

E-MAILEM:
kolportaz.niedziela@niedziela.pl

Wpłaty należy kierować na konto:
PKO BP I/O Częstochowa 86 1020 1664 0000 3102 0019 7418
lub przekazem pocztowym pod adresem Redakcji:
Tygodnik Katolicki „Niedziela”
ul. 3 Maja 12,
42-200 Częstochowa.
W tytule przelewu należy wpisać rodzaj prenumeraty i edycję diecezjalną, którą chcą Państwo zamówić.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie patriotyczne

2020-09-25 23:23

archiwum parafii

W najbliższą niedzielę 27 września w parafii pw. św. Bartłomieja w Morawicy odbędą się uroczystości wpisujące się w upamiętnienie 100- lecia Bitwy Warszawskiej.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 15. 00 Mszą św. w intencji obrońców Ojczyzny oraz za Prezydenta RP. Z kolei o 16. 00 nastąpi odsłonięcie pamiątkowych tablic na pomniku „Niezłomnym – Ojczyna” połączone ze złożeniem kwiatów. Na 16. 15 jest zaplanowane spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem, który w parafialnej sali gimnastycznej wygłosi wykład „Bitwa Warszawska a współczesna sytuacja geopolityczna.

Do Morawicy, na patriotyczne wydarzenie, które zakończy się spotkaniem przy kawie i ciastku, w imieniu wspólnoty parafialnej zaprasza proboszcz – ks. Władysław Palmowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję