Reklama

Wiadomości

Sejm: będą dalsze prace nad konwencją przemocową – wniosek PiS odrzucony

Posłowie nie przyjęli dziś wniosku Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o ratyfikacji konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Oznacza to, że sejmowe komisje sprawiedliwości i praw człowieka oraz komisji spraw zagranicznych będą dalej pracować nad tym kontrowersyjnym aktem prawnym.

[ TEMATY ]

przemoc

Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

Wcześniej odbyła się prawie trzygodzinna, burzliwa dyskusja nad poszczególnymi sformułowaniami konwencji oraz trybem jej ewentualnej ratyfikacji przez Polskę.

Na wstępie założenia konwencji omówił Artur Nowak-Far, podsekretarz stanu w MSZ. Jak stwierdził, jest to pierwszy traktat, który „kompleksowo odnosi się do problematyki zwalczania przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej”. – Ta ochrona, którą zapewnia konwencja, ma przyczynić się do eliminacji tego zjawiska oraz wszelkich innych form dyskryminacji kobiet – dodał.

„Podstawowym zobowiązaniem państw stron konwencji jest przyjęcie regulacji prawnych i innych rozwiązań – chodzi tu zwłaszcza o rozwiązania w zakresie praktyki administracyjnej – niezbędnych do promowania i chronienia praw kobiet do życia wolnego od przemocy w sferze zarówno prywatnej, jak i publicznej” – kontynuował Nowak-Far.

Konwencja m.in. „nakazuje wprowadzenie odpowiedzialności karnej dla sprawców szeregu rodzajów przestępstw, jak np. przemoc domowa, napaść seksualna, molestowanie seksualne, zmuszanie do zawarcia małżeństwa czy przymusowa aborcja”.

Nowak-Far jednocześnie poinformował, że przystępując do konwencji Polska złoży cztery dopuszczalne zastrzeżenia oraz dwie deklaracje. - Zastrzeżenia mają wąski charakter i mają na celu zagwarantowanie spójności rozwiązań prawa krajowego z konwencją – dodał.

Jak wyjaśnił, Rada Ministrów zadecydowała m.in. o podtrzymaniu generalnej deklaracji - złożonej przez Polskę przy podpisywaniu konwencji – o stosowaniu dokumentu zgodnie z postanowieniami Konstytucji RP.

Ratyfikacja miałaby nastąpić w trybie art. 89 ust. 1 Konstytucji RP, czyli za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie. Jeśli Sejm wyrazi na to zgodę, ratyfikacji konwencji dokona prezydent.

W sesji pytań Wanda Nowicka (Twój Ruch) wyraziła zaniepokojenie zapowiedzią zgłoszenia deklaracji dotyczącej warunku konstytucyjności konwencji. – Są osoby w polskim rządzie – wspomnę min. Królikowskiego – które mają specyficzną interpretację Konstytucji – powiedziała. Dlatego, jej zdaniem, „taki zapis dla niektórych osób będzie stanowił narzędzie do tego, by osłabić wymowę konwencji, i będzie interpretowany w taki sposób, że pewne zapisy [konwencji] u nas nie są stosowane jako niby sprzeczne z Konstytucją”. – A na to nie można się zgodzić – dodała.

Reklama

Jak jednak wyjaśnił poseł Andrzej Dera (Sprawiedliwa Polska), takie same deklaracje dotyczące konieczności zgodności z ustawą zasadniczą zgłosiły także inne państwa, m.in. Litwa i Włochy.

Nowickiej odpowiedział też Bartosz Kownacki (PiS). - W Polsce jest jasna hierarchia źródeł prawa. Nadrzędną rolę stanowi Konstytucja. Jest to charakterystyczne dla państw demokratycznych i niepodległych. Natomiast dla państw wasalnych i podległych jest charakterystyczne przyjmowanie narzuconego im prawa – wyjaśnił posłance Twojego Ruchu.

Ostrej krytyce poddali poszczególne rozwiązania zawarte w konwencji także inni posłowie opozycji.

Marzena Wróbel protestowała przeciwko nadużywaniu twierdzenia, że ratyfikacji konwencji oczekują wszystkie środowiska kobiece. Jak stwierdziła, wiele kobiet, które mają poglądy do niej zbliżone, konwencji nie chce. Dokument określiła jako społecznie i prawnie groźny, a przytoczone wcześniej przez Wandę Nowicką sformułowanie, że konwencję przyjęły w Europie „państwa progresywne”, zatem i Polska powinna to zrobić, jeśli chce za takie uchodzić – uznała za obraźliwe.

Wniosek o odrzucenie projektu złożyła posłanka Małgorzata Sadurska (PiS). Zgłosiła przy tym wiele zastrzeżeń merytorycznych dotyczących poszczególnych sformułowań Konwencji. Pytała m.in., czy dokument jest zgodny z konstytucyjnie zagwarantowanymi prawami rodziny i małżeństwa, w tym prawem rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnym światopoglądem. Wyraziła niepokój, że konwencja w niektórych miejscach definiuje rodzinę jako stereotyp.

Reklama

Jak stwierdziła, Konwencja jest przesiąknięta ideologią gender, gdyż wprowadza niezrozumiałe terminy płci jako konstrukcji społeczno-kulturowej. Zapytała retorycznie, czy walka z przemocą wobec kobiet rzeczywiście będzie zagwarantowana tylko dzięki temu, że ta konwencja zostanie przyjęta.

Stanisław Piotrowicz (PiS) wnioskował o to, by – zanim Sejm podejmie decyzję, czy wyrazić zgodę na ratyfikację - przyjrzeć się „punkt po punkcie” zapisom konwencji „i wyciągnąć z tego wnioski, czy rzeczywiście opowiadamy się za wszystkimi tymi rozstrzygnięciami, które w tej konwencji się znajdują”.

Jego zdaniem, istotne jest przede wszystkim zastanowienie się, czy konwencja pozostaje w sprzeczności z niektórymi postanowieniami Konstytucji RP oraz jak dalece ingeruje w porządek wewnętrzny państwa. – W moim przekonaniu ingerencja jest dość istotna, a w szczególności dotyczy organów władzy państwowej, przekazania ich kompetencji ciałom i organizacjom międzynarodowym – stwierdził Piotrowicz.

Parlamentarzysta odnosił się do zapisów na temat GREVIO - grupy 10-15 ekspertów, których powołanie zakłada konwencja. Każdy członek tego gremium musi być obywatelem innego państwa. Ich zadaniem będzie monitorowanie i ocena wdrażania postanowień prawnych konwencji w życie.

GREVIO będzie mogło m.in. dokonywać wizytacji, której celem będzie ocena postępu działań dotyczących wprowadzania zasad konwencji w danym kraju. Korzystać przy tym będzie z wielu przywilejów, jak np. immunitetu „uniemożliwiającego aresztowanie, zatrzymanie i zajęcie bagażu osobistego” czy chroniącego przed „postępowaniem prawnym w odniesieniu do wypowiedzi ustnych czy pisemnych” lub działaniami podjętymi przez członków GREVIO. Ponadto np. dokumentacja związana z oceną wdrażania postanowień konwencji, przewożona przez członków GREVIO, ma być nienaruszalna.

Reklama

Obecna na posiedzeniu komisji nowa pełnomocnik rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara nazwała z kolei konwencję „cennym aktem prawnym”, który ma dwa nurty. Z jednej strony wskazuje na kompleksową opiekę nad ofiarami przemocy – od zapobiegania przemocy po reakcję na zachowanie sprawcy takich przestępstw. Z drugiej strony reprezentuje „oddziaływanie edukacyjne, na świadomość”, jeśli chodzi m.in. o różne aspekty przemocy.

Ostatecznie wniosek PiS został odrzucony stosunkiem 22 do 6. W trakcie posiedzenia komisji odrzucono także inny wniosek opozycji o dodatkowe ekspertyzy prawne na temat konwencji.

Na sprawozdawcę prac nad projektem ustawy w komisjach wybrany został poseł Robert Kropiwnicki (PO).

2014-08-28 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Muskus: jedyną odpowiedzią chrześcijan na przemoc jest naśladowanie Jezusa

Uczeń Jezusa nie może odpowiadać przemocą na przemoc, agresją na przejawy dyskryminacji, obojętnością na zło. Jego jedyną odpowiedzią jest naśladowanie Jezusa i cierpliwe, łagodne świadectwo miłości – mówił 21 września w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile bp Damian Muskus OFM. Msza św. pod jego przewodnictwem zakończyła tygodniowe obchody odpustu ku czci Podwyższenia Krzyża Św.

W homilii bp Damian Muskus przypomniał, że to bezgraniczna miłość Boga do człowieka kazała Mu posłać Syna na świat, mimo że wiedział, jaki los zgotują Mu ludzie. „W oczach Ukrzyżowanego odnajdujemy miłość bez końca, łagodność i przebaczenie. Są tacy, którzy nie wytrzymują tego wzroku i odwracają się od niego. Ale wielu pozostaje, bo tu, przy krzyżu, odnajdują swoje miejsce” – mówił, nawiązując do czczonego w mogilskim sanktuarium wizerunku Jezusa na krzyżu. Hierarcha przywołał ks. prof. Józefa Tischnera, który w twarzy Ukrzyżowanego widział splot Boskiego ideału i ludzkiego wymiaru bólu i śmierci. Wskazał na heroizm Jezusowego przebaczenia oprawcom, dramat przeżywanej na krzyżu samotności i wreszcie – płynącą z niego nadzieję na ocalenie człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Podkarpacie: rok 2023 ogłoszony „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”

2023-02-03 16:31

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

podkarpackie

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Sejmik Województwa Podkarpackiego jednogłośnie przyjął uchwałę o ustanowieniu roku 2023 „Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi”. W grudniu papież Franciszek zdecydował o publikacji dekretu o męczeństwie Sług Bożych z Markowej. Ich beatyfikacja ma się odbyć w tym roku na terenie archidiecezji przemyskiej.

- Chcemy, by istota rozwoju naszej wspólnoty opierała się na mocy chrześcijańskiego i patriotycznego kanonu wartości, który swą heroiczną postawą ukazała rodzina Ulmów – powiedział podczas sesji sejmiku marszałek województwa Władysław Ortyl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję