Reklama

Jasna Góra

Nowy album Białego Kruka

Święty papież, który umiłował Ojczyznę

Bardzo wymowna okładka – na tle powiewającej biało-czerwonej flagi Jan Paweł II w rozwianych kremowych szatach liturgicznych, prawą rękę ma uniesioną w geście błogosławieństwa, a w lewej trzyma swój słynny pastorał w kształcie krzyża. Na tej fotografii jest jeszcze młodym, energicznym w ruchach papieżem. Najwidoczniej udaje się na jakieś miejsce celebracji. Na jego twarzy odbija się życzliwy uśmiech – taki, jaki zawsze miał dla swych rodaków, nawet jeśli boleśnie go zawodzili czy nie chcieli słuchać jego rad.

Opisane zdjęcie zdobi okładkę albumu Białego Kruka pt. „Święty Papież Polak”, który tuż przed kanonizacją naszego Ojca Świętego pokazuje, jak piszą jego autorzy książki, „wielorakie oznaki umiłowania Ojczyzny przez Karola Wojtyłę – Jana Pawła II od czasu ingresu arcybiskupiego do katedry wawelskiej 8 marca 1964 r. aż do śmierci; zatrzymane w kadrze dla potomności przez niezrównanego mistrza i wybitnego patriotę Adama Bujaka, który z aparatem fotograficznym towarzyszył krakowskiemu Metropolicie, a później Papieżowi przez ponad 50 lat!”.

Adam Bujak, którego archiwum zdjęciowe jest bezcenne i przebogate, prezentuje w tym albumie właśnie wątek patriotyczny, o przedstawienie którego poprosili wydawnictwo sami czytelnicy. To, co Jan Paweł II robił dla świata, dla Kościoła powszechnego, wielu wydawców na różnych kontynentach pokaże z okazji kanonizacji. Niewielu natomiast skupia się na znakomicie uformowanej, jakże szczerze i z dumą przez Jana Pawła II okazywanej polskości. Musimy to robić my Polacy, i nie oglądać się na to, że zrobią to za nas inni, bo oczywiście nie zrobią. Podjęcie właśnie tego wątku jest ze wszech miar cenne, tym bardziej że w naszym kraju temat ten jest przez media tzw. głównego nurtu, jak dobrze wiemy, przemilczany, a nawet zohydzany. Jak paląco ważne jest to zagadnienie, wie dobrze tzw. obóz patriotyczny w naszym społeczeństwie, czytelnicy, którzy znakomicie przyjęli wydany kilka miesięcy wcześniej przez Białego Kruka album z archiwalnymi zdjęciami Mieczysława Żbika pt. „Wojtyła. Nadzieja Polaków”.

Reklama

Do patriotycznego, jakże ważnego aspektu życia i działalności Papieża Polaka, Biały Kruk powrócił w nowym albumie bardziej syntetycznie. Pozycja ta pokazuje dobitnie, że Jan Paweł II mimo iż był pasterzem Kościoła powszechnego, nie wahał się podkreślać swojej polskości, że bardzo głęboko przeżywał wszystko, co dotyczyło jego Ojczyzny i rodaków. Autorzy sięgnęli oczywiście również do czasów krakowskich Kardynała Metropolity, które pod każdym względem uformowały go na przyszłego Następcę św. Piotra. W albumie odnajdziemy więc m.in. zdjęcia z obchodów Millennium Chrztu Polski, z pielgrzymek kard. Wojtyły do Kalwarii Zebrzydowskiej, z uroczystości patriotycznych, procesji, doglądania budowy zakazanych w PRL-u kościołów, wizytacji duszpasterskich. Nie mogło też zabraknąć najważniejszych fotografii z pielgrzymek papieskich do Polski oraz różnych spotkań z Polakami.Wszystkie one opatrzone zostały, jak to w książkach Białego Kruka, bardzo interesującymi podpisami, które nie tylko precyzyjnie informują, ale też budują napięcie, oddają ducha tamtych dni oraz w wielu wypadkach przywołują słowa świętego Papieża Polaka.

Książka przywołuje, obok jakże licznych pielgrzymów, wiele znakomitych postaci związanych z Kościołem i osobą nowego świętego. Są to np. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, kard. Stanisław Nagy, abp Antoni Baraniak i abp Bolesław Kominek, gen. Mieczysław Boruta-Spiechowicz, kard. Franciszek Macharski, ks. Józef Gorzelany, kard. Józef Glemp, bp Herbert Bednorz, prof. Gabriel Turowski, bp Antoni Dydycz, Arturo Mari, o. generał Stanisław Turek, Marianna Popiełuszko i inni.

Żeby trafić do jak najszerszego kręgu odbiorców, wydawnictwo tym razem wydało album popularny, niedrogi, co wcale nie oznacza, że został on wydany mniej starannie, że są tu gorszej jakości zdjęcia albo że przygotowanie edytorskie jest na niższym poziomie. Nic z tych rzeczy. W napisanym przez Jolantę Sosnowską wstępie do albumu zatytułowanym „Czuł się synem i dziedzicem Polski” możemy prześledzić w zarysie kształtowanie się umiłowania Ojczyzny w życiu Lolka – Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II oraz poznać najróżniejsze przejawy tego patriotyzmu. Autorka przywołuje też wiele świadczących o tym fragmentów jego wypowiedzi, by stwierdzić na koniec: „Święty Papież Polak nie ustawał w formowaniu sumień rodaków, przypominaniu wielkiego dorobku polskiej tradycji, kultury i historii, budowaniu dumy narodowej i kształtowaniu postaw patriotycznych. Pamiętał o wszystkich najważniejszych polskich rocznicach – np. wybuchu Powstania Warszawskiego, Cudu nad Wisłą, bitwy pod Monte Cassino, wiktorii wiedeńskiej – i nawiązywał do nich w swoich wystąpieniach. Chciał, żebyśmy miłowali naszą Ojczyznę oraz całe jej duchowe dziedzictwo i z dumą wnosili je do wspólnej Europy”.

Reklama

Autorzy książki słusznie uważają, że cnotę umiłowania Ojczyzny, zwaną patriotyzmem, Papież Polak praktykował w stopniu nadzwyczajnym, godnym podziwu i naśladowania, że zasiadając na Stolicy św. Piotra, nie zapomniał, skąd pochodzi, „skąd jego ród”.

Jan Paweł II jak nikt inny sławił dobre imię Ojczyzny oraz jej tysiącletnią historię, kulturę i sztukę. Również w tym warto i trzeba go naśladować. Żeby móc to robić, należy stale przypominać, jak on postępował. Bo czas ucieka; wszak w tym roku minęło 9 lat od jego śmierci – a pamięć ludzka jest zawodna. Album Białego Kruka z pięknymi, wzruszającymi fotografiami Adama Bujaka nadaje się do tego doskonale.

Warto nadmienić, że na kanwie tej książki powstaje też współorganizowana przez Białego Kruka oraz Instytut Międzykulturowy im. Jana Pawła II wystawa o tym samym tytule, która prezentowana będzie na krakowskich Plantach między Franciszkańską 3 a Wawelem – w hołdzie największemu z rodu Polaków, świętemu Papieżowi.

„Święty Papież Polak”, wydawnictwo Biały Kruk, fotografie Adam Bujak (120 zdjęć), wstęp Jolanta Sosnowska, 96 str., format albumowy 20,5 x 28 cm

Specjalna zniżka na album przed kanonizacją

Jeżeli jesteś Czytelnikiem „Niedzieli”, to zachęcamy do zamówienia najnowszego albumu „Święty Papież Polak” bezpośrednio w Białym Kruku: za 29 zł przy zamówieniu jednego egzemplarza, za 25 zł za sztukę przy zamówieniu dwóch i więcej egzemplarzy, a od czterech egzemplarzy wydawnictwo dodatkowo pokrywa w całości koszty wysyłki wynoszące 12 zł. Można też zamówić zestaw 13 portretów Jana Pawła II za 27 zł do dekoracji domu na uroczystości kanonizacyjne wydanych w eleganckim, ściennym kalendarzu lub zestaw potrójny (39 portretów) za 29 zł. Wystarczy zadzwonić (oprócz niedziel) i zamówić pod numerami: (12) 260-32-90, (12) 260-32-40, (12) 254-56-02, (12) 254-56-26, (12) 254-56-19. Można też wysłać faks: (12) 254-56-00 lub e-mail: marketing@bialykruk.pl.

2014-04-15 12:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Mówiąc Ojczyzna”

We wrześniu ubiegłego roku nakładem Wydawnictwa Naukowego US ukazało się opracowanie z dziedziny językoznawstwa pod tytułem „Mówiąc Ojczyzna. Świat wartości w nauczaniu biskupa Kazimierza Majdańskiego” autorstwa doktor Marii Kabaty

O świętej pamięci abp. Kazimierzu Majdańskim pisano wielokrotnie z racji jego bogatej w owoce posługi dla Kościoła naszego regionu. Jednak brakuje szczegółowych prac na temat roli pasterzy Kościoła katolickiego w odbudowaniu wspólnoty społecznej na Ziemiach Zachodnich Polski i nie tylko jako instytucji z odmiennym od narzuconego przez władzę komunistyczną światem wartości, ale także jako duchowego centrum, które skupiało ludzi i pozwalało się poczuć razem i u siebie. Ponadto dorobek Księdza Arcybiskupa nie był przedmiotem analiz specjalistów – językoznawców. A przecież kapłan w swojej służbie posługuje się przede wszystkim słowem, toteż siła oddziaływania na wiernych jest ściśle uzależniona od jakości języka, jakim on się w swoim kaznodziejstwie posługuje.

CZYTAJ DALEJ

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję