Reklama

Niedziela Rzeszowska

Pierwszy doktor Honoris Causa Uniwersytetu Rzeszowskiego

Niedziela rzeszowska 16/2014, str. 7

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Rzeszów

Ks. Krzysztof Cieśla

W dniach 28-29 marca br. w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego odbyła się konferencja naukowa pt. „Błogosławiony Jan Paweł II – pierwszy doktor honoris causa Uniwersytetu Rzeszowskiego”.

„Inicjatywa zorganizowania w Uniwersytecie Rzeszowskim konferencji związana jest z wydarzeniem, jakie dokona się 27 kwietnia 2014 r., czyli z kanonizacją bł. Jana Pawła II. (...) Będzie to moment oczekiwany przez miliony ludzi na świecie i w Polsce od dnia pogrzebu papieskiego, kiedy to starożytnym zwyczajem dał się słyszeć vox populi: «Santo Subito»” – mówił rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Aleksander Bobko.

O założeniach konferencji mówił jeden z jej organizatorów ks. prof. dr hab. Stanisław Nabywaniec: „Podczas konferencji podkreślamy, że Jan Paweł II to człowiek uniwersytetu, wielu uniwersytetów. To człowiek nauki, cieszący się uznaniem i autorytetem naukowym i moralnym. Przesłanka bliższa to ta, iż Ojciec Święty jest nie tylko naszym pierwszym doktorem honoris causa, ale też Honorowym Obywatelem naszego miasta. Jako Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa towarzyszył narodzinom naszej Alma Mater, pisząc w osobistym liście z okazji pierwszej inauguracji Uniwersytetu Rzeszowskiego: «Z radością dowiaduję się, że w tych dniach rozpoczyna swoją działalność naukową i dydaktyczną nowy polski uniwersytet – Uniwersytet Rzeszowski»”.

Konferencja rozpoczęła się uroczystą Mszą św. koncelebrowaną w kościele akademickiem pw. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, który w homilii mówił m.in.: „(...) Dziękujemy za dar bł. Jana Pawła II, za jego życie, posługę i za to niezwykle bogate dziedzictwo, które nam zostawił i które będzie nas ciągle inspirować (...).

Nawiązując do ewangelicznej rozmowy Jezusa z uczonym w Piśmie (Mk 12, 28b-34), Ksiądz Biskup wskazał na istotę życia chrześcijanina: miłować Boga i bliźniego. Ukazał także, w jaki sposób bł. Jan Paweł II realizował to zadanie w swoim życiu: „(...) słuchał głosu Boga, wiele czasu poświęcał na modlitwę, na przygotowanie do Eucharystii, a po niej na dziękczynienie (...). Ze słuchania Boga zrodziła się jego cudowna, niezwykła umiejętność słuchania człowieka (...). Ten kto umie słuchać Boga i słucha Boga, potrafi też usłyszeć człowieka”.

Reklama

Mówiąc o kapłaństwie bł. Jana Pawła II, bp Wątroba przywołał trzy zdania zaczerpnięte z Ewangelii, którymi żył Papież Polak: „Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał...”, „Dobry pasterz daje życie za owce...”, „Jak Mnie umiłował Ojciec, tak i Ja was umiłowałem. Wytrwajcie w miłości mojej!”.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się dwie sesje. Pierwsza – „Jan Paweł II widziany „okiem” świadka i „szkiełkiem” badacza” – została zaprezentowana w 5 referatach: „Jan Paweł II – trwały ślad pontyfikatu. Między kontestacją a apostolstwem prawdy”, „Kościół i eklezjologia Jana Pawła II”, „Jan Paweł II prawodawca i reformator Kościoła posoborowego”, „Przywrócić sens cierpienia i godność cierpiącego”, „Koncepcja mediów według Jana Pawła II”. Referaty poprzedziła „Relacja świadka” abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego obrządku łacińskiego. W trakcie sesji otwarto także wystawę pt. „Błogosławiony Jan Paweł II w fotografiach Adama Bujaka”.

Podczas drugiej sesji – „Pełni zdumienia mówimy: Jan Paweł II!”– zaprezentowano 3 referaty: „Jan Paweł II mistrz słowa”, „Jan Paweł II nauczyciel i wychowawca”, „Kanon wykształcenia ogólnego w nauczaniu Jana Pawła II”, a młodzież z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Iwkowej zaprezentowała program artystyczny pt. „Szukam nauczyciela i mistrza”.

Mottem drugiego dnia konferencji były słowa Jana Pawła II z homilii wygłoszonej w Mariborze, 19 maja 1996 r.: „Szukajcie świętości w codziennym życiu!”. Referaty zawierały rozważania dotyczące możliwości realizacji postawy chrześcijańskiej we współczesnym: „Między mistyką a praktycznym działaniem. Wzorce świętości w dobie potrydenckiego katolicyzmu”, „Świętość według Jana Pawła II”, „Jan Paweł II jako prototypowy bohater kultury polskiej. Humanizm Jego Osoby w świetle badań empirycznych”, „Inkulturacja – strategia kulturowa Jana Pawła II” oraz „Reakcja środowiska akademickiego KUL na wybór Jana Pawła II”.

2014-04-16 15:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biłgorajski „Katolik”

Społeczność Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju obchodziła jubileusz 20-lecia powstania

Uroczystość obfitowała w różnorakie punkty programu, a tematyką wciąż nawiązywała do postaci i nauczania patrona szkoły – św. Jana Pawła II. Już na samym początku ksiądz biskup został powitany przez dyrektora szkoły ks. Witolda Batyckiego. – Na początku świętej Liturgii chciałem bardzo serdecznie powitać w naszej wspólnocie bp. Mariana Rojka, ordynariusza naszej diecezji. Cieszymy się, że ksiądz biskup jest dzisiaj z nami, wśród stu nowych młodych ludzi, którzy mieli odwagę w tych trudnych czasach wybrać szkołę z tradycjami, szkołę, która ma katolickie korzenie – wskazał dyrektor.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wsparciu Ukraina zwycięży

2023-01-31 17:16

[ TEMATY ]

Ukraina

Andrzej Duda

PAP/Andrzej Lange

Polska i Łotwa świetnie współpracują we wspieraniu Ukrainy, wierzę głęboko, że dzięki wspólnemu wsparciu Ukraina pokona wroga. Chcielibyśmy żyć z Rosją i Rosjanami w pokoju, ale niestety, jak widać nie da się, bo napadają, rabują, chcą odebrać wolność - powiedział w Rydze prezydent Andrzej Duda.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą spotkał się we wtorek z Polakami mieszkającymi na Łotwie. Podczas uroczystości prezydent wręczył odznaczenia państwowe: Srebrne i Złote Krzyże Odrodzenia Polski oraz polskie flagi. "To są odznaczenia (...) za ciężką, wieloletnią pracę, za ogromny wkład państwa w codzienne umacnianie po pierwsze polsko-łotewskich relacji, po drugi - za podtrzymywanie tu, na Łotwie polskiej tradycji, kultury" - podkreślił prezydent, zwracając się do odznaczonych.

CZYTAJ DALEJ

Papież w Kinszasie: ceremonia powitania i spotkanie z prezydentem DRKonga

2023-01-31 17:51

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W pałacu Narodu w Kinszasie odbyła się oficjalna ceremonia powitania papieża Franciszka. Następnie Ojciec Święty złożył kurtuazyjną wizytę prezydentowi Demokratycznej Republiki Konga.

U wejścia do pałacu powitał papieża prezydent Félix Tshisekedi. Odegrano hymny Watykanu i Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek przywitał się z przedstawicielami władz, a prezydent z osobami towarzyszącymi papieżowi w podróży.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję