Reklama

Jan Paweł II

Wadowickie Muzeum już otwarte

Mówi kolega i sąsiad Karola Wojtyły z Wadowic

W Wadowicach, po blisko czterech latach remontu, 9 kwietnia br. otwarto nowe Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Uroczystość rozpoczęła się w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny Mszą św. koncelebrowaną pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. – Niech to muzeum przybliża postać świętego Papieża, ale niech przede wszystkim zbliża ludzi do Jezusa Chrystusa i Jego Kościoła. Niech nas uczy, na wzór Jana Pawła II, jak kochać i służyć – apelował Metropolita Krakowski.

Nowe muzeum to multimedialna, interaktywna ekspozycja, w której oprócz wielu eksponatów związanych z Ojcem Świętym znajduje się także ponad 150 instalacji multimedialnych.

Reklama

Na uroczystości otwarcia muzeum w Wadowicach był obecny Eugeniusz Mróz, który mieszkał w tym samym budynku co Karol Wojtyła. Był kolegą i sąsiadem przyszłego Papieża. Po wizycie w muzeum powiedział „Niedzieli”: – Losy wojny rzuciły mnie znad Skawy do Opola, ale z sentymentem i wzruszeniem odwiedzam miasto mojej młodości. Byłem nie tylko kolegą Lolka z wadowickiego gimnazjum, ale również jego sąsiadem. W 1935 r. razem z rodzicami i siostrą przeprowadziliśmy się do Wadowic z Limanowej i zamieszkaliśmy w mieszkaniu sąsiadującym z mieszkaniem Lolka. Nasze mieszkanie graniczyło przez ścianę w kuchni z mieszkaniem Wojtyłów. Dziś w tych pomieszczeniach znajdują się sale muzeum, poświęcone drodze duchowej i kapłaństwu Karola Wojtyły.

Jestem pozytywnie zaskoczony tym, co zobaczyłem w muzeum, nie spodziewałem się takiego efektu. Co najważniejsze, wygląd i układ mieszkania Lolka został przywrócony. Ludziom, którzy wykonali tutaj solidną pracę, należą się wielkie słowa uznania. Jestem naprawdę wzruszony. Gdy przyjeżdżam do Wadowic, zawsze wspominam te nasze wspólnie z Lolkiem spędzone lata. Teraz w tym miejscu, w tej kamienicy, te wspomnienia powracają.

Uroczystości otwarcia przebudowanej placówki towarzyszyły także inne wydarzenia. Po przecięciu wstęgi na telebimie ustawionym na wadowickim rynku można było obejrzeć premierę filmu dokumentalnego pt. „Mój dom w Wadowicach” Juliana Rachwała, przygotowanego we współpracy z TVP Kraków i Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Całość uświetniło oratorium symfoniczne pt. „Szukam Was”.

Szczegółowe informacje na temat biletów oraz godzin otwarcia muzeum można znaleźć pod adresem: www.domjp2.pl.

2014-04-22 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież dla brazylijskiej telewizji o wspólnej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II

Krótko przed odlotem z Brazylii Papież Franciszek udzielił wywiadu tamtejszej telewizji "TV Globo". Mówił w nim między innymi o planowanej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2021 w Archidiecezji Łódzkiej

2021-06-21 15:14

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

archidiecezja.lodz.pl

Dziś podczas południowej Eucharystii celebrowanej w archikatedrze św. Stanisława Kostki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś metropolita łódzki wręczył nominacje nowym proboszczom i wikariuszom.

Duchowni zmienią swoje dotychczasowe miejsca posługi z końcem sierpnia br., aby wraz z nowym rokiem szkolnym rozpocząć swoją pracę duszpasterską we wspólnotach, do których zostali posłani przez arcybiskupa łódzkiego. Jest to pierwsza część translokat na terenie Archidiecezji Łódzkiej, druga część będzie miała miejsce w sierpniu.

CZYTAJ DALEJ

Pamiętaj o katechezie

2021-06-21 13:54

Bożena Sztajner/Niedziela

Ostatniej niedzieli w wielu parafiach czytany był komunikat związany z deklaracją woli uczęszczania na lekcje religii. Komunikat ten wzbudził wiele pytań ze strony naszych czytelników. Poprosiliśmy o komentarz ks. Mariusza Szypę - dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej.

- Przypomnienie o złożeniu deklaracji woli uczęszczania na lekcję religii nie jest niczym nowym. Według norm prawnych, takie deklaracje są zbierane przez szkołę przed 1 września. Wynika to z faktu, że lekcje religii są nieobowiązkowe, a w związku z tym, aby zajęcia mogły się odbywać, potrzebna jest deklaracja woli rodziców. Przede wszystkim dotyczy do rodziców dzieci klas “O” i 1 Szkoły Podstawowej oraz 1 klasy szkół średnich - mówi ks. Mariusz Szypa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję